Novinky - revmatoidní artritida

Artróza není artritida!

Artróza není artritida!

Artróza a artritida jsou zcela odlišná postižení poškozující klouby. Svými projevy se ale výrazně prolínají a v konečném důsledku se projevují shodně. Při obou postiženích bolí klouby.


Endoskopické vyšetření kolene

Prakticky největší množství pacientů, kteří navštíví ortopedickou ambulanci, si stěžuje na bolest kloubů. Zda se jedná o artrózu či artritidu nelze zjistit bez odborného vyšetření. Jak však můžete postupovat ještě před tím, než navštívíte svého lékaře, se snaží vysvětlit následující článek.

Bolesti kloubů jsou v současné době celosvětový problém, který nejen trápí samotné pacienty, ale je noční můrou i z hlediska finanční zátěže na zdravotnictví. Co tyto obtíže způsobuje? Jak se lze bránit? Na jednoduchou otázku lze velmi jednoduše odpovědět. Ve většině případů sami pacienti nemalým dílem přispějí ke vzniku a zhoršování svých obtíží.

Jaká je příčina?

Příčina artrózy spočívá v nadměrném přetěžování a následném opotřebování kloubních ploch, které jsou nuceny po celý život přenášet obrovský tlak. Při nadměrném přetížení dochází k postupnému opotřebení chrupavek, které tvoří kloubní plochu. Při překročení určité meze opotřebení dochází k celkovému podráždění celého kloubu.

Naproti tomu artritida je zánětlivé onemocnění, které se zvýšenou zátěží a opotřebením kloubů nemá nic společného. Může být způsobena bakteriemi či revmatickým onemocněním.

Jaké jsou příznaky...´

Příznaky artrózy i artritidy jsou více či méně společné. Projevují se bolestí, zduřením kloubů, otokem, zarudnutím, výpotkem v kloubu, v případě artritidy může být přítomna i teplota.

První pomoc

Při prvním nástupu bolestí kloubů lze sáhnout po běžně dostupných lécích, které tlumí bolest a působí proti zánětu, takzvaných nesteroidních antiflogisticích, například na bázi ibuprofenu.

Pokud bolest po jednorázovém užití těchto léků neustupuje, je v každém případě vhodné navštívit ambulanci lékaře.

U lékaře

Lékař provede vyšetření postiženého kloubu. Většinou klinické vyšetření doplní o rentgenové snímky. V případě vyslovení podezření na přítomnost zánětu kloubu, tj. na artritidu, se provede odběr krve na laboratorní vyšetření. Je možné, že budete absolvovat vyšetření v ordinaci více lékařů různého zaměření, konkrétně ortopeda či revmatologa.

Pokud dojde ke zjištění artrózy, lékař určí stupeň postižení, od kterého se dále bude odvíjet způsob léčby. V prvních stadiích, pokud není kloubní plocha zcela zničena, je možné podávat preparáty, které chrupavku chrání a snižují stupeň dalšího opotřebení a umožňují její obnovení.

Lze brát léky proti bolesti a proti zánětu. Obtíže je možné zmírnit aplikací protizánětlivých preparátů injekčně přímo do kloubu, i když tato léčba skýtá určitá rizika.

Pokud dojde poškození kloubu do těžšího stadia, je dnes k dispozici řada operačních řešení, ať už transplantace chrupavky z nepoškozeného místa na místo poškozené, nebo částečná či kompletní náhrada kloubu.

V současné době je laickou veřejností hojně diskutována náhrada velkých kloubů, jedná se o dobře známé endoprotézy kyčlí a kolenou. Ne všechna postižení kloubu vyžadují přímo implantaci umělého kloubu. Váš lékař by měl vzít v úvahu všechny možné způsoby vhodné terapie a implantaci umělého kyčelního kloubu indikovat jako poslední řešení. Měl by se snažit odsunout operaci na co možná nejdelší dobu.

V úvahu připadá zmenšení obtíží pomocí holí, protizánětlivé medikamenty a analgetika mohou rovněž do určité míry snížit bolest a zánětlivé projevy degenerativního procesu na únosnou míru.

Co neovlivníte

Probíhající zánět kloubu v žádném případě sami ovlivnit nemůžete, je nutné, aby vás viděl lékař. Při zanedbání zánětu může dojít k úplné destrukci kloubu. Proto je nejlepší na nic nečekat a v případě bolestí v kloubech rovnou navštívit odborného lékaře.

Co můžete sami

Jak již bylo výše uvedeno, lze jednorázově užít léky, které působí proti bolesti a zánětu. Lepší je však ovlivnit samotný vznik obtíží. V případě artrózy je dobré držet svoji tělesnou hmotnost v rozumných mezích, svoje klouby nepřetěžovat nepřiměřeně velkou zátěží. V případě artritidy její vznik ovlivníte jen těžko.

Máte riziko vzniku onemocnění?

Riziko vzniku onemocnění je často diskutovaná otázka. Obrovské riziko předčasného rozvoje artrózy je u vrozených vad v oblasti kyčelního kloubu, takzvané vrozené vykloubení kyčlí, popřípadě vrozená dysplazie kyčlí zapříčiňuje předčasný vznik artrózy téměř ve 100% případů. Artritida na základě revmatického postižení kloubů má rovněž v určitém procentu souvislost s dědičností.

V souhrnu, pokud vyloučíme výše uvedená dědičná či vrozená postižení, pokud jste obézní, je riziko postižení vašich kloubů VELMI vysoké.

(for)

Zdroj: www.ulekare.cz

Hodnocení článku:
(3959 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.
10. 3. 2023 Revmatoidní artritida
Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Nadváha představuje významné zdravotní riziko i pro zcela „zdravého“ člověka. Pro pacienty s revmatoidní artritidou je ale obezita daleko větším problémem. Chorobou postižené klouby jsou totiž nadbytečnými kilogramy nepřiměřeně zatěžovány a jejich degenerace probíhá o to rychleji...
17. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Počasí neovlivňuje průběh nemoci, pouze jeho příznaky

Počasí neovlivňuje průběh nemoci, pouze jeho příznaky

S chladnějším počasím, deštěm nebo změnami atmosférického tlaku se u některých lidí s bolestmi kloubů jejich potíže stupňují. Jak se říká, cítí to v kostech. Na otázku, zda tato závislost opravdu platí a proč, hledali odpověď vědci z Argentiny a Floridy.
14. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: