Jestliže většinu lidí trápí před dlouho plánovaným výletem nebo dovolenou nanejvýše nějaká ta cestovní horečka, nemocné s revmatickým onemocněním provází obvykle řada jiných obav.
Přítel na čtyřech kolech
Revmaticky nemocným přináší starosti už samotná dlouhá cesta k vysněnému letovisku. Pokud nepoletíte letadlem, je vhodné mít své nebo půjčené, ale každopádně ideálně vybavené auto. Zatímco pohybově neomezení lidé přemýšlí při výběru automobilu hlavně o velikosti, stylu a ceně, lidé s revmatickým onemocněním musí zvážit řadu jiných aspektů, a to především:
co nejsnadnější a nejméně bolestivý nástup a výstup,
co největší pohodlí při jízdě vzhledem k fyzickému omezení.
Dnešní doba nabízí mnoho vymožeností, které dělají z obyčejného auta „k artritidě přátelský“ dopravní prostředek.
Váš automobil by měl mít například:
posilovač řízení,
elektrické ovládání oken,
centrální zamykání,
startovací kartu namísto klíče,
pohodlná a snadno nastavitelná sedadla,
velký úložný prostor,
praktické úchytky a madla,
ne příliš robustní a těžké dveře.
Ideální ubytování i zábava
Správný výběr hotelu může dovolenou s revmatickým onemocněním také v mnohém usnadnit a zpříjemnit. Vaše ubytování by mělo být co nejblíže od místa, kde budete chtít trávit nejvíc chvil – tedy například od pláže, bazénu, centra města nebo restaurace. Samozřejmostí by měla být každodenní možnost zábavné formy pohybu, jako je plavání v bazénu nebo turistika.
Cestovní agentury jsou dnes již připraveny na speciálnější požadavky ze strany svých klientů, proto se před nimi nebojte svá přání vyslovit. Vždyť dovolená má představovat relaxaci a zajímavé zážitky, nikoliv obavy a utrpení!
Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků. Pro JIA je charakteristické období střídání remise a relapsu...
Noční bolest je jedním z charakteristických příznaků revmatických chorob. Napovíme, co dělat, když se utrpení vymkne kontrole a když ani léky příliš nepomáhají.
Lidé s nemocnými klouby skoro nepotřebují předpověď počasí. Jeho změnu jim „hlásí“ bolavá kolena, ramena, kyčle, páteř i drobné klouby prstů. V zimě se přitom bolest stává téměř nesnesitelnou. Poradíme, jak na ni vyzrát.
Většina pacientů trpících revmatickou nemocí hledá cesty, jak se vypořádat s bolestmi. Může nám ulevit teplo? Ovlivňuje revmatickou bolest naše psychika? Jak nám dokážou pomoci lékaři a co můžeme pro zlepšení udělat my sami? Na otázky nám odpověděla MUDr. Marta Olejárová, CSc., z Revmatologické kliniky 1. lékařské fakulty a Revmatologického ústavu.
Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
Už starověký lékař Hippokrates, otec medicíny, říkal: „Nechť tvoje strava je tvým lékem.“ A platí to i dnes. Při léčbě některých onemocnění se sice užívání prášků nevyhneme, ale i tak je možné vhodně zvolenou skladbou jídelníčku průběh choroby ovlivnit.