Jestliže většinu lidí trápí před dlouho plánovaným výletem nebo dovolenou nanejvýše nějaká ta cestovní horečka, nemocné s revmatickým onemocněním provází obvykle řada jiných obav.
Přítel na čtyřech kolech
Revmaticky nemocným přináší starosti už samotná dlouhá cesta k vysněnému letovisku. Pokud nepoletíte letadlem, je vhodné mít své nebo půjčené, ale každopádně ideálně vybavené auto. Zatímco pohybově neomezení lidé přemýšlí při výběru automobilu hlavně o velikosti, stylu a ceně, lidé s revmatickým onemocněním musí zvážit řadu jiných aspektů, a to především:
co nejsnadnější a nejméně bolestivý nástup a výstup,
co největší pohodlí při jízdě vzhledem k fyzickému omezení.
Dnešní doba nabízí mnoho vymožeností, které dělají z obyčejného auta „k artritidě přátelský“ dopravní prostředek.
Váš automobil by měl mít například:
posilovač řízení,
elektrické ovládání oken,
centrální zamykání,
startovací kartu namísto klíče,
pohodlná a snadno nastavitelná sedadla,
velký úložný prostor,
praktické úchytky a madla,
ne příliš robustní a těžké dveře.
Ideální ubytování i zábava
Správný výběr hotelu může dovolenou s revmatickým onemocněním také v mnohém usnadnit a zpříjemnit. Vaše ubytování by mělo být co nejblíže od místa, kde budete chtít trávit nejvíc chvil – tedy například od pláže, bazénu, centra města nebo restaurace. Samozřejmostí by měla být každodenní možnost zábavné formy pohybu, jako je plavání v bazénu nebo turistika.
Cestovní agentury jsou dnes již připraveny na speciálnější požadavky ze strany svých klientů, proto se před nimi nebojte svá přání vyslovit. Vždyť dovolená má představovat relaxaci a zajímavé zážitky, nikoliv obavy a utrpení!
Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
Příčin, proč nás zlobí klouby, je celá řada. Podobně dlouhý je taktéž seznam způsobů, jak si od této mnohdy úporné bolesti ulevit. Nechte se inspirovat našimi následujícími tipy, svůj výběr ale vždy zkonzultujte s lékařem.
Ráno se probouzíte a vaše klouby jsou tuhé, bolestivé a oteklé. Často vás bolí také svaly. Cítíte se unavení a nemáte chuť k jídlu. Před sebou máte seznam povinností, které je potřeba během dne udělat. V důsledku toho můžete zapomínat na své záliby a koníčky, které jsou ovšem neméně důležité. Pokud kvůli nemoci nemůžete praktikovat oblíbené aktivity, začněte hledat alternativy a znovu si užívejte život!
Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.
Probouzíte se s palčivou bolestí, klouby máte oteklé a každý pohyb se stává utrpením? Váš organismus sužuje nemoc zvaná revmatoidní artritida, která vede k deformacím a znehybnění kloubů.