Novinky - revmatoidní artritida

Bechtěrevova choroba ve vyšším věku – co můžete očekávat?

Bechtěrevova choroba ve vyšším věku – co můžete očekávat?

Bechtěrevova choroba (ankylozující spondylitida), která postihuje nejvíce páteř a klouby, bývá typicky diagnostikována mladým lidem přibližně mezi 15. a 30. rokem života. U drtivé většiny pacientů je pak odhalena před 45. rokem života. Nicméně vzhledem k tomu, že jde o nevyléčitelné onemocnění, pacienti se s ní potýkají až do vyššího věku. V čem spočívají specifika této nemoci ve stáří?

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je zánětlivé onemocnění s chronickým průběhem, které se vyskytuje přibližně třikrát častěji u mužů než u žen. Je důležité si uvědomit, že v současné době není možné tuto chorobu vyléčit, v rámci terapie lze pouze potlačovat její symptomy. Ty se bohužel s věkem mohou zhoršovat a vystavovat tak pacienta nepříjemným bolestem a omezovat ho v běžném pohybu. Z uvedených skutečností jasně plyne, že tato choroba provází pacienty až do stáří a s touto vidinou se k ní musí také přistupovat, aby bylo možné pacientovi zajistit vysokou kvalitu života i v pokročilém věku.

Komplikace provázející Bechtěrevovu chorobu

Lidé trpící Bechtěrevovou chorobou jsou bohužel vystaveni i vyššímu riziku rozvoje některých dalších chorob a komplikací, které původní onemocnění provázejí. Mezi tyto přidružené komplikace patří například:

  1. Osteoporóza. Jde o řídnutí kostní tkáně neboli chronické onemocnění provázené úbytkem kostní hmoty, které má za následek zvýšené riziko zlomenin. Velmi často se tato porucha vyskytuje u žen v přechodu a po menopauze, a to z důvodu hormonální nerovnováhy.
  2. Kardiovaskulární onemocnění. Odborné studie ukázaly, že osobám trpícím Bechtěrevovou chorobou hrozí vyšší riziko kardiovaskulárních komplikací než běžné populaci. Často je zmiňováno například srdeční selhání způsobené nadměrným zatěžováním srdce z důvodu zánětu stěn cév. S rizikem rozvoje kardiovaskulárních komplikací logicky souvisí i věk pacienta, neboť s věkem (nezávisle na Bechtěrevově chorobě) přicházejí i různé změny na srdci a cévách, které obecně zvyšují riziko kardiovaskulárních příhod.
  3. Oftalmologické problémy. Oční záněty jsou velmi běžným nežádoucím jevem, který Bechtěrevovu chorobu provází. Důvodem je napadání očních struktur buňkami imunitního systému pacienta.
  4. Psychické problémy. Ač se to může zdát překvapující, studie ukázaly, že zánět provázející ankylozující spondylitidu může na molekulární úrovni ovlivňovat i děje spojené s psychickým zdravím. Nebezpečí těchto komplikací tkví hlavně ve skutečnosti, že například neléčené deprese jdou ruku v ruce s nedodržováním doporučeného životního stylu včetně preventivního cvičení a doporučené léčby.

Jak komplikacím Bechtěrevovy choroby předcházet?

Projevy Bechtěrevovy choroby se obvykle s časem postupně zhoršují, mimo jiné i proto, že stárne celý lidský organismus. Neznamená to však, že se každý z pacientů musí s těmito komplikacemi potýkat. Naopak, některé z nich se vůbec nemusejí rozvinout. Důležité je, aby si byl pacient zvýšeného rizika rozvoje těchto komplikací vědom a pokusil se jim v co největší míře předcházet dodržováním některých pravidel. Zvláště důležité je:

  1. Dodržovat předepsanou léčbu. Léky dostávají pod kontrolu probíhající zánět, typický pro tuto chorobu, a tím i předcházejí komplikacím, které s touto chorobou souvisejí. Zároveň, společně s přiměřenou fyzickou aktivitou, zpomalují rozvoj nemoci. V řadě případů odborníci radí také konzumovat potravinové doplňky, které obsahují vápník a vitamin D.
  2. Pravidelně cvičit. Fyzická aktivita je nezbytná pro zachování mobility a zmírnění bolestí, které Bechtěrevovu chorobu provázejí. Vždy je však nutno myslet na přiměřenost vybrané cvičební sestavy vzhledem k věku pacienta a stadiu choroby. Kromě klasického cvičení, jako je protahování a posilování středu těla, je doporučováno například plavání či jóga.
  3. Dodržovat zdravý životní styl. Ten by měl samozřejmě dodržovat každý z nás, ale pro lidi trpící Bechtěrevovou chorobou to platí dvojnásob. K hlavním a obecně známým zásadám zdravého životního stylu patří samozřejmě zdravá strava a eliminace nežádoucích návyků, například kouření. Zároveň by měli pacienti mít – i s pomocí odborníka a vhodné medikace – pod kontrolou například hladinu cholesterolu či krevní tlak, které obecně zvyšují mj. riziko kardiovaskulárních příhod.
  4. Udržovat se v psychické pohodě. Život s chronickým onemocněním je náročný. Dělejte, co máte rádi a co vám dodává životní sílu. Meditujte, cvičte, čtěte si, scházejte se s přáteli. Pomoci vám může i kontakt s lidmi, kteří řeší obdobné problémy jako vy. A pokud cítíte, že vaše snaha udržet se v dobrém psychickém rozpoložení není úspěšná, nebojte se svěřit svému lékaři, který vám může pomoci na profesionální úrovni.

(eub)

 

Zdroje a použitá literatura:

https://www.healthcentral.com/article/aging-with-ankylosing-spondylitis

https://www.healthline.com/health/ankylosing-spondylitis/age-ankylosing-spondylitis#Age-of-onset

https://www.medicalnewstoday.com/articles/ankylosing-spondylitis-age

https://www.jrheum.org/content/39/5/1008

https://eajbsc.journals.ekb.eg/article_289981_0e76f65bf1d4d119033cab755e318c58.pdf

https://www.ikem.cz/cs/osteoporoza-prevence-a-lecba/a-1998/

Hodnocení článku:
(71 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Při artritidě cvičte, budete pružnější

Při artritidě cvičte, budete pružnější

Aerobní cvičení, posilování a flexibilita, to je zdravý pohybový mix při artritidě. Neexistuje totiž důvod, proč byste nemohli cvičit, samozřejmě poté, co vše zkonzultujete se svým revmatologem. Od bolestí zad vám totiž pomůže ulevit i vhodné cvičení! Důležité je zařadit do tréninku cviky podporující nejen vaši sílu ale i ohebnost a pružnost...
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Podzimní procházky pomohou kloubům i proti únavě

Podzimní procházky pomohou kloubům i proti únavě

Podzim přichází. Padá listí, postupně se ochlazuje a my si můžeme užívat poslední teplé paprsky před příchodem zimy. Někteří z nás se však s příchodem podzimu potýkají i s nedostatkem energie a bolestmi kloubů. To nejjednodušší, co proti tomu můžete udělat, je jít na procházku.
4. 10. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: