Novinky - revmatoidní artritida

Bechtěrevova choroba ve vyšším věku – co můžete očekávat?

Bechtěrevova choroba ve vyšším věku – co můžete očekávat?

Bechtěrevova choroba (ankylozující spondylitida), která postihuje nejvíce páteř a klouby, bývá typicky diagnostikována mladým lidem přibližně mezi 15. a 30. rokem života. U drtivé většiny pacientů je pak odhalena před 45. rokem života. Nicméně vzhledem k tomu, že jde o nevyléčitelné onemocnění, pacienti se s ní potýkají až do vyššího věku. V čem spočívají specifika této nemoci ve stáří?

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je zánětlivé onemocnění s chronickým průběhem, které se vyskytuje přibližně třikrát častěji u mužů než u žen. Je důležité si uvědomit, že v současné době není možné tuto chorobu vyléčit, v rámci terapie lze pouze potlačovat její symptomy. Ty se bohužel s věkem mohou zhoršovat a vystavovat tak pacienta nepříjemným bolestem a omezovat ho v běžném pohybu. Z uvedených skutečností jasně plyne, že tato choroba provází pacienty až do stáří a s touto vidinou se k ní musí také přistupovat, aby bylo možné pacientovi zajistit vysokou kvalitu života i v pokročilém věku.

Komplikace provázející Bechtěrevovu chorobu

Lidé trpící Bechtěrevovou chorobou jsou bohužel vystaveni i vyššímu riziku rozvoje některých dalších chorob a komplikací, které původní onemocnění provázejí. Mezi tyto přidružené komplikace patří například:

  1. Osteoporóza. Jde o řídnutí kostní tkáně neboli chronické onemocnění provázené úbytkem kostní hmoty, které má za následek zvýšené riziko zlomenin. Velmi často se tato porucha vyskytuje u žen v přechodu a po menopauze, a to z důvodu hormonální nerovnováhy.
  2. Kardiovaskulární onemocnění. Odborné studie ukázaly, že osobám trpícím Bechtěrevovou chorobou hrozí vyšší riziko kardiovaskulárních komplikací než běžné populaci. Často je zmiňováno například srdeční selhání způsobené nadměrným zatěžováním srdce z důvodu zánětu stěn cév. S rizikem rozvoje kardiovaskulárních komplikací logicky souvisí i věk pacienta, neboť s věkem (nezávisle na Bechtěrevově chorobě) přicházejí i různé změny na srdci a cévách, které obecně zvyšují riziko kardiovaskulárních příhod.
  3. Oftalmologické problémy. Oční záněty jsou velmi běžným nežádoucím jevem, který Bechtěrevovu chorobu provází. Důvodem je napadání očních struktur buňkami imunitního systému pacienta.
  4. Psychické problémy. Ač se to může zdát překvapující, studie ukázaly, že zánět provázející ankylozující spondylitidu může na molekulární úrovni ovlivňovat i děje spojené s psychickým zdravím. Nebezpečí těchto komplikací tkví hlavně ve skutečnosti, že například neléčené deprese jdou ruku v ruce s nedodržováním doporučeného životního stylu včetně preventivního cvičení a doporučené léčby.

Jak komplikacím Bechtěrevovy choroby předcházet?

Projevy Bechtěrevovy choroby se obvykle s časem postupně zhoršují, mimo jiné i proto, že stárne celý lidský organismus. Neznamená to však, že se každý z pacientů musí s těmito komplikacemi potýkat. Naopak, některé z nich se vůbec nemusejí rozvinout. Důležité je, aby si byl pacient zvýšeného rizika rozvoje těchto komplikací vědom a pokusil se jim v co největší míře předcházet dodržováním některých pravidel. Zvláště důležité je:

  1. Dodržovat předepsanou léčbu. Léky dostávají pod kontrolu probíhající zánět, typický pro tuto chorobu, a tím i předcházejí komplikacím, které s touto chorobou souvisejí. Zároveň, společně s přiměřenou fyzickou aktivitou, zpomalují rozvoj nemoci. V řadě případů odborníci radí také konzumovat potravinové doplňky, které obsahují vápník a vitamin D.
  2. Pravidelně cvičit. Fyzická aktivita je nezbytná pro zachování mobility a zmírnění bolestí, které Bechtěrevovu chorobu provázejí. Vždy je však nutno myslet na přiměřenost vybrané cvičební sestavy vzhledem k věku pacienta a stadiu choroby. Kromě klasického cvičení, jako je protahování a posilování středu těla, je doporučováno například plavání či jóga.
  3. Dodržovat zdravý životní styl. Ten by měl samozřejmě dodržovat každý z nás, ale pro lidi trpící Bechtěrevovou chorobou to platí dvojnásob. K hlavním a obecně známým zásadám zdravého životního stylu patří samozřejmě zdravá strava a eliminace nežádoucích návyků, například kouření. Zároveň by měli pacienti mít – i s pomocí odborníka a vhodné medikace – pod kontrolou například hladinu cholesterolu či krevní tlak, které obecně zvyšují mj. riziko kardiovaskulárních příhod.
  4. Udržovat se v psychické pohodě. Život s chronickým onemocněním je náročný. Dělejte, co máte rádi a co vám dodává životní sílu. Meditujte, cvičte, čtěte si, scházejte se s přáteli. Pomoci vám může i kontakt s lidmi, kteří řeší obdobné problémy jako vy. A pokud cítíte, že vaše snaha udržet se v dobrém psychickém rozpoložení není úspěšná, nebojte se svěřit svému lékaři, který vám může pomoci na profesionální úrovni.

(eub)

 

Zdroje a použitá literatura:

https://www.healthcentral.com/article/aging-with-ankylosing-spondylitis

https://www.healthline.com/health/ankylosing-spondylitis/age-ankylosing-spondylitis#Age-of-onset

https://www.medicalnewstoday.com/articles/ankylosing-spondylitis-age

https://www.jrheum.org/content/39/5/1008

https://eajbsc.journals.ekb.eg/article_289981_0e76f65bf1d4d119033cab755e318c58.pdf

https://www.ikem.cz/cs/osteoporoza-prevence-a-lecba/a-1998/

Hodnocení článku:
(27 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jóga pomůže ulevit od revmatických bolestí

Jóga pomůže ulevit od revmatických bolestí

Cvičení jogínských ásan vás zbaví nejen stresu. Dokáže totiž pomoci i v případě, že trpíte revmatoidní artritidou. Pro nemocné je cvičení často nepříjemné, protože při něm cítí bolest a ztuhlost kloubů. Právě pohyb je ale jedním z nejlepších prostředků, jak s revmatoidní artritidou zatočit.
9. 5. 2010 Revmatoidní artritida
Společenský život s artritidou? Proč ne?

Společenský život s artritidou? Proč ne?

Revmatoidní artritida je více než jen onemocnění postihující klouby. Je to nemoc, která kompletně změní život pacienta. Kromě zdravotních obtíží nemocní často ztrácí i sociální kontakt. Přinášíme vám tipy, které vám pomohou se znova zapojit do společenského života.
8. 11. 2019 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Artritida neznamená konec sexuálního života – I. část

Artritida neznamená konec sexuálního života – I. část

Sexualita je nedílnou součástí člověka. Prolíná se zde naše fyzické zdraví se zdravím psychickým i s našimi emocemi. Je úzce propojena s kvalitou našeho života a s naším vnímáním sebe sama, sebepojetím i sebevědomím. Život s artritidou, která s sebou nese bolest, ztuhlost, únavu, deprese, omezení pohybů i fyzických sil, může snižovat sexuální touhu a ovlivnit i to, jak si sex (ne)dokážeme užít.
26. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou neboli cílenou léčbu.
30. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Bolest v dolní části zad, ranní ztuhlost, záněty končetinových kloubů a svalových úponů, ale také poruchy vidění. Poměrně vzácná forma autoimunitního onemocnění páteřních kloubů může mít řadu projevů, které nemusí vést ke stanovení správné diagnózy. Obzvláště když na rentgenových snímcích nejsou patrné zánětlivé změny v oblasti páteře.
28. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: