Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida: léčbu se vyplatí zahájit včas

Revmatoidní artritida: léčbu se vyplatí zahájit včas

Když se řekne revma, většina lidí si představí stáří a s ním spojené změny na kloubech. Je to však mylné spojení. Opotřebování kloubů je příčinou artrózy, zatímco revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé lidi, nezřídka i děti.

U disponovaných pacientů může být spouštěčem třeba stres nebo infekce, někdy může k rozvoji choroby přispívat i kouření. Výsledkem jsou zánětlivé otoky kloubů, nejprve na rukou, pak i na velkých kloubech a páteři. Poškozeny mohou být i oči nebo vnitřní orgány.

V České republice žije asi 100 000 lidí všech věkových kategorií, kteří se s touto chorobou potýkají. Až polovina z nich končí kvůli nevratným změnám na kloubech v invalidním důchodu. Revmatoidní artritida přichází znenadání a ze dne na den vyřadí pacienta z normálního života, protože i běžné denní aktivity jako otevření lahve nebo čištění zubů se stanou tak bolestivými, že není schopen je vykonat.

Léčit na plný plyn

Léčba musí být především započata včas a musí být dostatečně intenzivní – projevy pak lze omezit na minimum nebo zastavit. Není možné se spokojit s pouhým zmírněním. Pokud se to nepodaří konvenčními léky, je třeba, aby bylo využito nejnovějších postupů.

Jedním z nových přístupů k léčbě revmatoidní artritidy je biologická léčba. Biologické léky ovlivňují ty složky imunitního systému, které jsou zodpovědné za vznik a udržování chronického zánětu. Mnoho lidí pociťuje zlepšení už po první nebo druhé aplikaci. Díky léčbě jsou často schopni vrátit se do normálního života. Biologika jsou zpravidla kombinována s dalšími chorobu modifikujícími léky, což zvyšuje a prodlužuje účinek léčby.

Léčba účinná, ale drahá

V České republice není biologická léčba používána tak často jako v zahraničí. Hlavním důvodem je její finanční náročnost. Cena léčby se pohybuje mezi 200 až 300 tisíci korun ročně na jednoho pacienta. Pravidla pro úhradu léčby jsou stanovena tak, že je proplácena jen těm pacientům, kteří dosáhli nejtěžšího stupně onemocnění. Bohužel pacienti v tomto stadiu jsou již často v invalidním důchodu a nemohou společnosti vracet náklady vynaložené na léčbu, protože změny na jejich kloubech jsou již nevratné. Léčba by naopak měla být poskytována těm, kteří mají šanci na uzdravení a návrat do aktivního života.

Revma výzva

Revma Liga (společnost lidí s revmatismem a jejich rodin) se spojila s neziskovou organizací Ústav lékového průvodce k vyhlášení kampaně Revma výzva, která si klade za cíl upozornit na závažnost tohoto onemocnění a dosáhnout zlepšení lékové politiky. Kampaň potrvá až do 18. listopadu a v jejím průběhu je veřejnost prostřednictvím médií a sociálních sítí informována o životě s revmatoidní artritidou.

(pez)

Zdroj:
TZ Světový den artritidy
http://revmavyzva.cz

Hodnocení článku:
(3361 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Borelióza a revmatoidní artritida? Záměna možná!

Borelióza a revmatoidní artritida? Záměna možná!

Dvě různá onemocnění, dvě různé vyvolávající příčiny. Přesto mají borelióza a artritida některé příznaky natolik podobné, že omyl není vyloučen. Medicína ale zná způsoby, jak odhalit pravdu.
6. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Pro lidské tělo je obecně výhodnější získávat vitamíny a minerály z jídla než z tzv. doplňků. Chybění či nedostatek některých z těchto důležitých prvků se mimo jiné zdá být spojeno i s rychlejším postupem revmatoidní artritidy. Nabízíme seznam toho, co by našemu organismu nemělo chybět.
5. 5. 2014 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: