Novinky - revmatoidní artritida

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.

Speciální elektronické zařízení se chirurgicky vloží a zašije pod kůži na pacientově krku. Aplikuje se do blízkosti specifického nervu, který se nazývá bloudivý. Ten má mimo jiné na starosti převod signálů z vnitřních orgánů a dále také řídí mimovolní činnosti, například srdeční tep či trávení.

  • Zařízení se během dne spouští ve stanovených intervalech a během této doby dochází ke stimulaci bloudivého nervu pomocí speciálního magnetu.
  • Aktivace nervu má za cíl regulovat imunitní systém, který je u revmatoidní artritidy hyperaktivní.
  • To vše způsobí, že poklesne aktivita vlastního onemocnění a výrazně se sníží počet patologických buněk pronikajících do postižených kloubů (právě ony způsobují typickou a často výraznou bolest kloubů a jejich deformaci). 

Široké využití

Stimulace bloudivého nervu je již delší dobu využívána i při léčbě jiných onemocnění – lze zmínit refrakterní epilepsie, které špatně reagují na klasickou terapii pomocí léků nebo i těžké deprese. V současnosti je ale velkou novinkou právě testování stejného principu stimulace i u léčby systémových zánětlivých onemocnění. 

Méně nežádoucích účinků

Nespornou výhodou elektrické stimulace je mnohem lepší „zacílení“ – jejím terčem jsou specifické nervové okruhy, které se nechovají tak, jak by měly. Klasické léky oproti této metodě často ovlivňují více systémů v těle, a to i ty, které fungují normálně. Bioelektronika, tedy implantabilní stimulátory, by tak měla omezit možné nežádoucí účinky, které se často vyskytují při dlouhodobém užívání klasických léků.

Běh na dlouhou trať

Efekt léčby elektrickou stimulací se zdá být okamžitý a byl pozorován u více než poloviny testovaných lidí. Pro pacienty je toto řešení velmi příjemné, protože málokomu se líbí vyhlídka každodenního užívání klasických léků po následujících několik desítek let. Bioelektronika – speciální pojem označující souhrnně implantabilní zařízení – jsou nadějí nejen pro nemocné s artritidou, ale například i pro jedince trpící chronickým zánětem střev, hypertenzí či diabetem. Ovšem přestože podle probíhajících testování stimulátor očividně funguje, bude to trvat ještě dlouho, než se tato metoda stane pro veřejnost dostupnou.

(cabi)

Zdroj: www.ctvnews.ca

Hodnocení článku:
(2944 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

10 tipů, jak zvládnout roli pečujícího s nadhledem

10 tipů, jak zvládnout roli pečujícího s nadhledem

Kromě špatností, které dokáže nadělat revmatické onemocnění na lidském těle, může mít zničující vliv i na psychiku člověka. Ti, kdo pečují o svého partnera s revmatickým onemocněním, se musí umět vypořádat s jeho náladovostí, nebo dokonce depresemi.
20. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Neohebnost kloubů provázející vstávání představuje jeden z nejtypičtějších příznaků artritidy. Potíže mohou trvat i déle než hodinu. Člověk pociťuje tuhost prstů na rukou a není schopen ohnout drobné klouby v pěst. Jak se rychle dostat do formy?
11. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Chrupavka z kmenových buněk skýtá naději pro poškozené kolenní klouby. Vědci totiž zjistili, že chrupavka může vzniknout použitím dospělých kmenových buněk kostní dřeně a kůže, a v současnosti navíc experimentují s rozličnými chemickými a mechanickými stimuly, aby zlepšili její vlastnosti.
6. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Jóga pomůže ulevit od revmatických bolestí

Jóga pomůže ulevit od revmatických bolestí

Cvičení jogínských ásan vás zbaví nejen stresu. Dokáže totiž pomoci i v případě, že trpíte revmatoidní artritidou. Pro nemocné je cvičení často nepříjemné, protože při něm cítí bolest a ztuhlost kloubů. Právě pohyb je ale jedním z nejlepších prostředků, jak s revmatoidní artritidou zatočit.
9. 5. 2010 Revmatoidní artritida
Bolestivé úpony svádí k nečinnosti – nepodlehněte!

Bolestivé úpony svádí k nečinnosti – nepodlehněte!

Osoby trpící psoriatickou artritidou mohou sužovat také záněty úponů. Nejde o žádnou banalitu – bolest se vyrovná zánětu kloubů. Přestože jde mnohdy o přechodnou potíž, je nutné ji řešit.
27. 7. 2017 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: