Novinky - revmatoidní artritida

Jak si revmatici mohou usnadnit práci s počítačem?

Jak si revmatici mohou usnadnit práci s počítačem?

Přestože se práce na počítači jeví jako jedna z nejjednodušších a nejméně náročných činností, pro lidi trpící revmatoidní artritidou může představovat noční můru.

Ruce v ohrožení

Ačkoliv revmatoidní artritida postihuje většinou velké klouby, výjimkou není ani to, že zasáhne zápěstí a drobné klouby na prstech. V takovém případě mezi její typické projevy patří například:

  • otékání rukou,
  • bolest a zatuhnutí kloubů,
  • omezení hybnosti prstů.

Tři dobré rady

Bez práce na počítači se v současnosti neobejde většina povolání, a proto je velmi důležité, aby revmatik dbal na správné používání počítače, zejména klávesnice. Jen tak lze předejít zhoršování dosavadních obtíží, především chronickým bolestem kloubů na rukou.

  1. Vyberte si kvalitní klávesnici. Při výběru klávesnice si vyzkoušejte více typů, abyste zvolili takovou, která je pro vás skutečně pohodlná. Existují klávesnice s vyvýšenou středovou částí, s podložkami pod zápěstí i s různou tuhostí kláves, ovlivňující, jakou sílu budete muset při každém úderu vyvinout. Psaní mohou usnadnit také programy, které automaticky nabízejí nejčastěji používaná slova.
  2. K notebooku si kupte myš. Pracovat celý den na počítači jen pomocí malého touchpadu místo klasické myši je pro ruce velmi zatěžující. Snadno se mohou dostat do křeče, snižuje se jejich citlivost a pohyb kurzorem se stává nepohodlným a zdlouhavým. Řešením je proto klasická myš, která se vyrábí ve velkém množství tvarů a velikostí. Vyberte si takovou, která vašim prstům zajistí potřebnou oporu a pohodlí při práci. Užitečným pomocníkem může být také podložka k myši s gelovým polštářkem, který podpírá zápěstí.
  3. Věnujte pozornost uspořádání pracovního místa. Při práci s počítačem dodržujte zásady vzpřímeného sedu, nastavení správné výšky monitoru i uspořádání pomůcek na stole. Správnou pozici všech svalů a kloubů při práci na počítači podpořte kvalitní židlí s podpěrami loktů a ergonomickou podložkou pod nohy.

Úlevu přinese cvičení

Kromě výběru správných pracovních pomůcek nezapomeňte ani na pravidelné cviky zaměřené na zápěstí a klouby prstů na rukou. Pravidelně několikrát denně opakujte jednoduché pohyby, jako je ohýbání ruky, zatínání pěsti, přitahování jednotlivých prstů k sobě apod. Tyto cviky posilují svaly a zároveň ulevují od bolesti a zatuhlosti kloubů. Procvičené prsty pak zůstanou v dobré kondici, hbité a pohyblivé. Pokud si nevíte rady s konkrétními cviky, poradí vám s nimi ortoped nebo fyzioterapeut.

(pak)

 

Zdroje:

https://www.arthritis-health.com/blog/7-tips-managing-arthritis-office

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/preventing-arthritis-in-the-hands#5

Hodnocení článku:
(3138 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Bolest v dolní části zad, ranní ztuhlost, záněty končetinových kloubů a svalových úponů, ale také poruchy vidění. Poměrně vzácná forma autoimunitního onemocnění páteřních kloubů může mít řadu projevů, které nemusí vést ke stanovení správné diagnózy. Obzvláště když na rentgenových snímcích nejsou patrné zánětlivé změny v oblasti páteře.
28. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

Jako u mnoha jiných onemocnění i u těch revmatologických hrají určitou roli geny. Avšak každá choroba má svůj vlastní stupeň a vzorec dědičnosti, stejně jako své vlastní geny.
6. 9. 2013 Revmatoidní artritida
Aby (nejen) klouby byly fit

Aby (nejen) klouby byly fit

Pokud trpíte revmatickým onemocněním, pak jistě víte, že cvičení je nejdůležitější metodou, jak se udržet v kondici. Přesvědčit vás o tom, že se dá sportovat opravdu bezbolestně a s minimálním rizikem pro klouby, to je naším dnešním cílem.
18. 1. 2016 Revmatoidní artritida
10 tipů, jak zvládnout roli pečujícího s nadhledem

10 tipů, jak zvládnout roli pečujícího s nadhledem

Kromě špatností, které dokáže nadělat revmatické onemocnění na lidském těle, může mít zničující vliv i na psychiku člověka. Ti, kdo pečují o svého partnera s revmatickým onemocněním, se musí umět vypořádat s jeho náladovostí, nebo dokonce depresemi.
20. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: