Novinky - revmatoidní artritida

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.

Nežádoucí účinky používané léčby

Asi nejčastěji jsou v souvislosti s nežádoucím vlivem na GIT skloňovány vedlejší účinky podávané léčby (chorobu modifikující léky [DMARD – disease modifying antirheumatic drug], nesteroidní protizánětlivé léky [NSAID – non-steroidal anti-inflammatory drug], kortikosteroidy), která může vyvolávat bolest břicha, nadýmání, zácpu nebo průjem. U vysokých dávek methotrexátu (12 mg/týden) byl popsán vyšší výskyt gastroesofageálního refluxu. Nesteroidní protizánětlivé léky dráždí žaludek a mohou vést ke krvácení a ulceracím v horní části GIT či zánětu jícnu. Z důvodu tlumení nadměrné aktivity imunitního systému, mohou DMARD snižovat obranyschopnost proti infekcím, včetně infekcí GIT, jako je divertikulitida nebo infekční kolitida.

Průvodní autoimunitní choroba

Zhruba 5 % pacientů s RA má i další autoimunitní onemocnění. Často se jedná o celiakii, nespecifické střevní záněty (IBD – inflammatory bowel disease)  (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) či autoimunitní hepatitidu postihující GIT. Příčinou zažívacích obtíží je pak právě toto další autoimunitní onemocnění. Až 42 % nemocných s RA má fibromyagii. Její symptomy zahrnují také bolest břicha, nadýmání, zácpu nebo průjem. Revmatoidní artritida, fibromyalgie a IBD se často vyskytují současně a je obtížné určit, jaké z těchto onemocnění je příčinou zažívacích obtíží u daného pacienta.

Gastrointestinální obtíže přímo související s RA

U 5 % pacientů s RA je zjištěna revmatoidní vaskulitida, jejíž vzácnou komplikací je postižení GIT v podobě akutní bolesti břicha nebo kolitidy. Ohrožuje především jedince s neléčenou RA. Dalším přímým zasažením GIT z důvodu RA je postižení jater u Feltyho syndromu. Tento syndrom je vzácnou komplikací RA charakterizovanou trias zahrnující artritidu, splenomegalii a neutropenii. Obvykle se vyskytuje u těžké nekompenzované RA s exraartikulárními projevy.

Důležitá je správná diferenciální diagnostika

Postižení GIT a jater je vzácnou extraartikulární manifestací RA, ovšem gastrointestinální obtíže mohou mít u pacientů s RA řadu jiných příčin. V první řadě je třeba vyloučit vedlejší účinky léčby RA, zejm. DMARD, kortikosteroidů, NSAID a methotrexátu. V diferenciální diagnostice je nutné také zvážit projevy průvodního autoimunitního onemocnění. U dlouhodobě nekompenzované a těžké RA připadá v úvahu jako příčina gastrointestinálních obtíží revmatoidní vaskulitida.

(eub)

Zdroje:

  1. Biogen – 207092. Introduction to rheumatic arthritic. Online. Biosimilars Medical Academy, June 2923. Dostupné na: https://www.arthritis.org/health-wellness/about-arthritis/related-conditions/other-diseases/gastrointestinal-problems-ra
  2. Palak J. Gastrointestinal complications in rheumatoid arthritis – an insight. Online. Icliniq, March 27, 2024. Dostupné na: https://www.icliniq.com/articles/gastro-health/gastrointestinal-complications-in-rheumatoid-arthritis#:~:text=What%20Are%20the%20Gastrointestinal%20Symptoms%20That%20Occur%20as,like%20RA%20coexist%20with%20secondary%20Sj%C3%B6gren%27s%20illness.%20
  3. Craig E., Cappeli L. C. Gastrointestinal and hepatic disease in rheumatoid arthritis. Rheum Dis Clin North Am 2018; 44 (1): 89–111, doi: 10.1016/j.rdc.2017.09.005.
Hodnocení článku:
(462 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
10. 4. 2019 Revmatoidní artritida
Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.
10. 3. 2023 Revmatoidní artritida
Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Revmatologická onemocnění se bohužel nevyhýbají ani dětem. Dokazuje to juvenilní idiopatická artritida, chronické onemocnění postihující jedince mladší 16 let. Také v jeho léčbě se uplatňuje cílená terapie. Je ale její podávání pro děti bezpečné?
1. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Revmatické onemocnění se nevyhnulo ani velmi slavným francouzským malířům – impresionistům. Touto nemocí trpěli Édouard Manet a Pierre-Auguste Renoir.
28. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: