Novinky - revmatoidní artritida

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Obléci si košili, zapnout zip nebo zavázat tkaničky je něco, o čem většina z nás ani nepřemýšlí. Jiné je to ve chvíli, kdy při zapínání knoflíčků pociťujeme silnou bolest prstů a zapnout si zip se stává nemožným. A co teprve taková chůze v botách na podpatku! I s těmito omezeními se ale můžete blýsknout vkusným a moderním outfitem.

Mnoho pacientek trpících revmatoidní artritidou se na sociálních sítích nejednou zmiňuje o problémech s úzkými rukávy a nohavicemi, zipy na zadních dílech a drobnými knoflíčky. Problémy s otoky a ztuhlými klouby tak vedou u mnohých žen ke změně šatníku.

Podobný osud původně potkal i módního návrháře Michaela Kuluvu, který vytvořil vlastní kolekci vhodného oblečení, kde dominují široké volné kousky a drobné magnetky nahrazující knoflíčky. Pokud nemáte v šatníku tyto designové kousky, poradíme vám, jak se postarat o to, aby byl váš šatník i po této změně zajímavý a módní. Přinášíme vám několik tipů:

  1. Vybírejte oblečení širšího střihu – široké volné kalhoty typu palazzo jsou zcela jistě pohodlnější než úzké džíny. Velmi často se prodávají bez zipů a knoflíků v pase. Navíc v létě splývavá látka krásně ochlazuje.
  2. Upřednostněte měkké elastické materiály – pružné oděvy je snadné si obléci i svléci, kvalitní bavlna doplněná elastickými vlákny může být tak velmi dobrou základní vrstvou či domácím oblečením.
  3. Hledejte kalhoty s elastickým pasem – v současné době již můžete bez problémů sehnat džíny s gumou v pase, takzvané jeggins (džegíny). Podobně poslouží i některé legíny se stylovým potiskem. Pokud i tak preferujete klasické džíny, vybírejte ty ve střihu boyfriend fit.
  4. U svých oblíbených kousků se zipem či knoflíky využijte háčky a ozdobné šňůrky, které lze snadno použít při oblékání i svlékání. Drobná látková ozdoba na zipu může být současně i dekorací.
  5. Ujistěte se, jak vypadá zapínání, zda je na přední straně; některé kousky blůzek a košil lze také pořídit s magnetky namísto knoflíků či druků.
  6. Noste sportovní podprsenky, vyhnete se tak složitému zapínání. Pokud i přesto preferujete klasické košíčkové podprsenky, volte ty s předním zapínáním mezi košíčky.
  7. Zbavte se tkaniček a podpatků – vybírejte boty bez zavazování na tkaničky, v létě to mohou být klasické tenisky typu slip on či baleríny, v zimě pak nazouvací kozačky a sněhule. Lze také použít gumové náhražky tkaniček, které jsou elastické a není je nutné při nazouvání bot rozvazovat a znovu zavazovat. 

(mih) 

 

Zdroje: 

https://mavendoctors.io/theraconnection/bone-health-wellness/women-with-rheumatoid-arthritis-get-fashionable-r0qE9TVIEkmJVHIfwv5WUQ/

https://creakyjoints.org/living-with-arthritis/getting-dressed-with-rheumatoid-arthritis/

 

Hodnocení článku:
(2950 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.
26. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.
13. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Revmatoidní artritida je stejně jako další autoimunitní choroby považována za tzv. multifaktoriální onemocnění. To znamená, že se na jejím vzniku podílí více okolností, od vrozených dispozic po životní styl. Podle vědců patří mezi možné spouštěče artritidy také bakterie žijící v našich střevech.
20. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Základem léčby revmatoidní artritidy je bezesporu rehabilitace a pravidelné užívání léků. V případě závažného postižení kloubů však nemusí být tato opatření dostačující a přichází na řadu ruka chirurga.
15. 3. 2013 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Pacientská organizace Revma Liga, která pomáhá lidem s revmatickými onemocněními, si jako jednu z hlavních náplní své činnosti v roce 2020 zvolila pořádání podpůrných workshopů pro pacienty a jejich blízké. V návaznosti na sebe tak proběhly začátkem letošního roku semináře Jak zvládnout svoji nemoc a Komunikace (nejen) s lékařem.
30. 6. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: