Novinky - revmatoidní artritida

Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Nad diagnózou „revma“ u dětí lidé často žasnou. Revma je podle všeobecných představ totiž nemocí vyššího věku a postihuje především seniory. Revmatické onemocnění se přitom dětem a dospívajícím nevyhýbá. Jeho projevy se ale mohou výrazně lišit od revma dospělých.

Revma je po skupině alergických onemocnění (včetně astmatu) a po cukrovce třetím nejčastějším onemocněním dětského věku. U dětí stojí na rozdíl od dospělých v popředí zánětlivé projevy, zatímco opotřebení a degenerace kloubů většinou chybí. Revma a s ním spojený zánět může trvale poškodit kosti i klouby. Ohrožen je i dětský růst, děti neprospívají.

Dětská nemoc kloubů

Podle průběhu je možné revmatická dětská onemocnění rozdělit do dvou skupin: akutní revma je přibližně desetkrát častější než nemoc s chronickým průběhem. Obě formy postihují klouby a pojivové tkáně, proto je revma také známé jako artritida. Chronické formy revma mohou způsobit trvalé poškození kloubů. Nejčastější diagnózou z této skupiny je takzvaná juvenilní idiopatická artritida (JIA), dříve známá pod názvem juvenilní chronická artritida.

Oba pojmy společně označují různé typy dětského zánětlivého onemocnění kloubů a pojivové tkáně začínajícího před 16. rokem věku. Podle věku nemocných dětí a pohlaví, počtu zasažených kloubů, postižení očí a vnitřních orgánů se dále rozlišují různé formy dětského revmatu.

Kdo za revma může? Geny i další hráči

Příčiny, které revmatické onemocnění u dětí spouštějí, jsou zatím ještě málo prozkoumány. Důležitý je vliv dědičnosti, na vzniku nemoci se spolupodílejí ale i další faktory. Spouštěčem bývá často infekce.

Když se imunitní systém splete…

Normálně chrání organismus před cizími viry a bakteriemi armáda imunitních buněk, které uvolňují do krve bohatý arzenál svých působků. Pokud ale imunitní systém zareaguje chybně, obrátí se tyto zbraně proti vlastním tkáním. U JIA jde o chrupavku, která je v důsledku imunitní reakce postižena zánětem. Tvoří se nadbytek synoviální tekutiny – kloubního mazu. Zánětem jsou kromě kloubů postiženy i kosti, šlachy a vazy. Postižené klouby jsou teplé, oteklé, bolestivé a rozsah pohybu je omezený.

Mezi další projevy nemoci patří horečka, únava a chudokrevnost. 

Čím dříve je dětské revma léčeno, tím jsou lepší i výsledky terapie.  

(hak)

Zdroj: www.kinderaerzte-im-netz.de

Hodnocení článku:
(2891 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Každý rok se do ordinací praktických lékařů dostaví stovky pacientů kvůli zraněním způsobených neopatrným zimním sportováním. Nejčastějšími viníky jsou lyže, brusle, ale i sáňky. První místo v počtu zranění patří každoročně snowboardingu.
12. 1. 2014 Revmatoidní artritida
Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

Jako u mnoha jiných onemocnění i u těch revmatologických hrají určitou roli geny. Avšak každá choroba má svůj vlastní stupeň a vzorec dědičnosti, stejně jako své vlastní geny.
6. 9. 2013 Revmatoidní artritida
Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
3. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: