Novinky - revmatoidní artritida

Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Nad diagnózou „revma“ u dětí lidé často žasnou. Revma je podle všeobecných představ totiž nemocí vyššího věku a postihuje především seniory. Revmatické onemocnění se přitom dětem a dospívajícím nevyhýbá. Jeho projevy se ale mohou výrazně lišit od revma dospělých.

Revma je po skupině alergických onemocnění (včetně astmatu) a po cukrovce třetím nejčastějším onemocněním dětského věku. U dětí stojí na rozdíl od dospělých v popředí zánětlivé projevy, zatímco opotřebení a degenerace kloubů většinou chybí. Revma a s ním spojený zánět může trvale poškodit kosti i klouby. Ohrožen je i dětský růst, děti neprospívají.

Dětská nemoc kloubů

Podle průběhu je možné revmatická dětská onemocnění rozdělit do dvou skupin: akutní revma je přibližně desetkrát častější než nemoc s chronickým průběhem. Obě formy postihují klouby a pojivové tkáně, proto je revma také známé jako artritida. Chronické formy revma mohou způsobit trvalé poškození kloubů. Nejčastější diagnózou z této skupiny je takzvaná juvenilní idiopatická artritida (JIA), dříve známá pod názvem juvenilní chronická artritida.

Oba pojmy společně označují různé typy dětského zánětlivého onemocnění kloubů a pojivové tkáně začínajícího před 16. rokem věku. Podle věku nemocných dětí a pohlaví, počtu zasažených kloubů, postižení očí a vnitřních orgánů se dále rozlišují různé formy dětského revmatu.

Kdo za revma může? Geny i další hráči

Příčiny, které revmatické onemocnění u dětí spouštějí, jsou zatím ještě málo prozkoumány. Důležitý je vliv dědičnosti, na vzniku nemoci se spolupodílejí ale i další faktory. Spouštěčem bývá často infekce.

Když se imunitní systém splete…

Normálně chrání organismus před cizími viry a bakteriemi armáda imunitních buněk, které uvolňují do krve bohatý arzenál svých působků. Pokud ale imunitní systém zareaguje chybně, obrátí se tyto zbraně proti vlastním tkáním. U JIA jde o chrupavku, která je v důsledku imunitní reakce postižena zánětem. Tvoří se nadbytek synoviální tekutiny – kloubního mazu. Zánětem jsou kromě kloubů postiženy i kosti, šlachy a vazy. Postižené klouby jsou teplé, oteklé, bolestivé a rozsah pohybu je omezený.

Mezi další projevy nemoci patří horečka, únava a chudokrevnost. 

Čím dříve je dětské revma léčeno, tím jsou lepší i výsledky terapie.  

(hak)

Zdroj: www.kinderaerzte-im-netz.de

Hodnocení článku:
(3746 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Těhotná revmatička? Proč ne!

Těhotná revmatička? Proč ne!

Trpíte nějakým druhem revmatického onemocnění a bojíte se přijít do jiného stavu? Nemusíte. Výsledky studie z University Medical Center v Nizozemsku totiž ukazují, že ženy s revmatoidní artritidou mají pravděpodobnost, že se jejich nemoc zlepší právě v průběhu těhotenství.
16. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Artritida: nemoc nejen těla

Artritida: nemoc nejen těla

Artritida i deprese jsou obě velmi častým, ale také léčitelným problémem. Se správnou terapií se většina lidí z deprese vzpamatuje – důležité je však vyhledat pomoc včas
21. 8. 2009 Revmatoidní artritida
Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Umělý vánoční stromeček je poslední dobou možná více populární, ale nyní se objevil poměrně zajímavý důvod, proč dát přednost stromečku živému. Vědci totiž identifikovali skupinu protizánětlivých sloučenin v kůře skotské borovice.
11. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Nemocné klouby se nejvíce

Nemocné klouby se nejvíce "ozývají" na jaře

Aktivita revmatoidní artritidy v průběhu roku kolísá, mění se podle sezóny. Na jaře je obecně aktivita onemocnění vyšší, na podzim pak do určité míry "usíná" spolu s přírodou.
30. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: