Novinky - psoriáza

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

Většina jedinců trpících lupénkou si všimla, že jejich potíže se zmírňují během letních slunečných dnů. Není to náhoda, slunce skutečně může být pro psoriázu přínosné, musí se však využívat správně.

Léčivé paprsky

Slunce je zdrojem ultrafialového záření, které svými účinky přispívá ke snížení projevů psoriázy. Účinná je v tomto ohledu především jeho složka UVB, která může zpomalit zrychlený růst kožních buněk, jenž je pro psoriázu charakteristický. UVB rovněž pomáhá k tlumení zánětu a omezuje nepříjemné šupení kůže. Sluneční paprsky dále přispívají k tvorbě vitaminu D, který chrání pokožku a reguluje její přirozenou imunitu.

Chvilka na slunci stačí

Nadměrné vystavení slunečnímu svitu je ale pro kůži trpící lupénkou rizikové. Navíc psoriázu mívají častěji osoby se světlejší pletí, která je také náchylnější na spáleniny a vznik zhoubných nádorů. Aby bylo slunění skutečně prospěšné a bezpečné, odborníci doporučují strávit zpočátku na slunci pouhých 10 minut. Pokud se příznaky lupénky nezhorší, lze délku pobytu pod slunečními paprsky postupně prodlužovat, a to každý den zhruba o 30 sekund na maximálních 30 minut denně.

Je důležité vyvarovat se spálení kůže, během kterého dochází k poškození buněk, což může způsobit vzplanutí psoriázy. Základním preventivním opatřením je použití opalovacích krémů, přičemž pro psoriatiky jsou vhodné hypoalergenní produkty.

Pozor na léky!

Osoby trpící lupénkou často ošetřují postižená místa léčivými mastmi. Některé z nich však zvyšují citlivost kůže na světlo a při kontaktu se slunečními paprsky mohou vést k nepříjemným kožním reakcím. V tomto případě je proto důležité konzultovat vhodnost opalování s ošetřujícím kožním lékařem.

(veri)

 

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320231.php

Hodnocení článku:
(3571 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by určité potraviny měly přímý pozitivní vliv na psoriázu. Je však dokázáno, že snížení hmotnosti může zmírnit symptomy onemocnění – doporučuje se proto vyvážená strava a stabilní váha. Která jídla jsou tedy vhodná, a jakých je naopak potřeba se vyvarovat?
18. 3. 2014 Psoriáza
Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Psoriázu neboli lupénku lékaři bohužel stále neumějí vyléčit. Ale snaží se spolu s vědci, aby se to změnilo. Jakým směrem se ubírá výzkum a co je v léčbě nového?
8. 12. 2016 Psoriáza
Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.
25. 2. 2009 Psoriáza
Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: