Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
Léky nejsou jedinou zbraní
Většina lidí si v souvislosti s terapií bolesti představí zejména léčbu za pomoci pilulek – analgetik. Medikamenty však zdaleka nejsou jedinou zbraní, kterou máme proti bolesti k dispozici. V některých případech lze úspěšně využít také akupunkturu nebo některé psychoterapeutické techniky.
Tradiční čínská medicína
Akupunktura představuje jeden z nástrojů tradiční čínské medicíny. Ta věří, že je pomocí speciálních jehliček zavedených do přesně určených bodů na povrchu těla možné ovlivnit nervový, endokrinní a imunitní systém a tím mimo jiné zmírnit bolest.
Uvolnění v představách
Psychoterapie využívá k ovlivnění bolesti řadu technik. Příkladem může být takzvaná imaginace, při níž si nemocný představuje mořskou pláž, kvetoucí louku či jiný pozitivně působící vjem. Upnutím pozornosti na příjemný zážitek je pak docíleno odpoutání koncentrace od nežádoucí bolesti.
Síla hypnózy
Hypnóza je stav změněného a zúženého vědomí. V hypnotickém stavu může nemocný odvrátit svou pozornost od bolesti, čímž se zmírní její vnímání. Příznivě ovlivnit vnímání bolesti je možné také pomocí takzvaných posthypnotických sugescí. Pacient si například stiskem palce a ukazováku podle potřeby sám vyvolává reakci, která byla nacvičena v hypnóze (např. právě utišení bolesti). Využití hypnózy se uplatňuje při tlumení jak akutní, tak dlouhodobé bolesti.
Ačkoliv je bolest nedílnou součástí mnoha onemocnění, neměla by nás zcela ovládat. Pokud bolest trápí také vás, neváhejte se obrátit na svého lékaře pro informace o možnostech jejího ovlivnění.
Stále více výzkumů ukazuje, že artritida může způsobit nejen zánět v kloubech, ale také na nečekaných místech těla: v očích, srdci nebo plicích. Dobrou zprávou je, že se můžete bránit. Oční zánět se může projevovat jako zánět spojivky a rohovky spolu se sníženou tvorbou slz....
Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
Kouření kromě cév a plic poškozuje i další orgány – modrý dým tak bez nadsázky škodí celému organismu. Jak ukazují nové výzkumy, platí to i o kloubech.
Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.