I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou
11. 8. 2008
Těhotenství nemusí znamenat zhoršení probíhajícího revmatologického onemocnění. Předem plánované těhotenství, pečlivé sledování a vhodná léčba umožňují těmto ženám prožít úspěšné období čekání na miminko. Je ale důležité dodržovat několik pravidel.
V minulosti bylo těhotenství považováno za vysoce rizikové pro ženy trpící revmatickým onemocněním i pro jejich nenarozené děti. V současné době je tomu už naštěstí jinak. Předem plánované těhotenství, pečlivé sledování a vhodná léčba umožňují těmto ženám prožít úspěšné období čekání na miminko. Je ale důležité dodržovat několik pravidel.
Na revmatologickém kongresu v Barceloně v roce 2007 byla zveřejněna studie dokazující dokonce zlepšení revmatoidní artritidy během těhotenství a po něm. Výzkumu se zúčastnilo 124 žen, u podstatné části – u 40 % – došlo ke zlepšení průběhu onemocnění.
Těhotenství je ale přesto vhodné plánovat v době, kdy je onemocnění stabilní, a vyhnout se těhotenství ve fázi rychlého zhoršení a komplikací onemocnění. I během těhotenství lze užívat některé léky tlumící projevy revmatického onemocnění.
Péče o těhotnou vyžaduje přístup více odborníků:
revmatologa
internisty
gynekologa
pediatra
Tito lékaři zajišťují nejvhodnější léčbu před těhotenstvím, během něj, při porodu a i v dalším období s ohledem na matku i její dítě.
Bohužel stále je těhotenství a hormonální změny s ním související velkou zátěžovou situací pro lidské tělo. A tak hlavně u žen, které neví, že jsou nositelky vloh pro revmatologické onemocnění, může těhotenství vyprovokovat projevy revmatického onemocnění nebo je zhoršit. Novorozené děti žen s touto chorobou pak vyžadují sledování pro možný negativní vliv přenesených protilátek z těla matky.
(jate)
Zdroje:
Improvement Of Rheumatoid Arthritis Found During Pregnancy
ScienceDaily (June 15, 2007) z EULAR 2007, the Annual European Congress of Rheumatology in Barcelona, Spain
Rheumatology 2008 47(Supplement 3): III 16-III 18; doi: 10.1093/rheumatology/ken174
Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...
Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
Revmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění. To znamená, že některé buňky imunitního systému se vymykají kontrole a poškozují tkáně vlastního těla. Pro tuto chorobu je charakteristické poškození kloubů, ale vzácné není ani postižení jiných orgánů.
Juvenilní idiopatická artritida je agresivní, svízelné a někdy invalidizující onemocnění, které postihuje děti do 16 let. Ovšem optimismus mladých pacientů a jejich nezlomná vůle žít naplno jsou obdivuhodné.
44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.