Novinky - revmatoidní artritida

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 2. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 2. část

Nejlepším zdrojem vitaminů pro zdravého člověka je vyvážená strava, případné vitaminové doplňky je vhodné prodiskutovat s lékařem. První skupinou vitaminů jsou vitaminy rozpustné v tucích. Vitaminy se ale rozpouštějí i ve vodě...

První skupinou vitaminů jsou vitaminy rozpustné v tucích. Vitaminy se ale rozpouštějí i ve vodě.

2. Vitaminy rozpustné ve vodě:

Vitamin B1 je důležitý pro zpracování glukózy v organismu a pro normální fungování srdce, svalů, nervů a mozku. Jeho zdrojem jsou luštěniny, obilniny a ryby, játra a žloutek. Dostatek vitaminu B1 zpomaluje rozvoj aterosklerózy (kornatění tepen) a může snižovat krevní cukr u cukrovky.

Vitamin B2 se účastní tvorby červených krvinek, obnovy kůže a rovněž zpracování glukózy. Při nedostatku bývá suchá a popraskaná kůže. Vyskytuje se hlavně ve vnitřnostech, vejcích, mléce a cereáliích. Dostatek vitaminu B2 má ochranný účinek proti šedému zákalu a snižuje riziko migrény.

Vitamin B3 (niacin) se podílí na zpracování cukrů a tuků ze stravy a udržuje dobrou kondici kůže, nervového a trávicího systému. Vyskytuje se v mase všech druhů a kvasnicích. Vysoké dávky se používají ke zlepšení hodnot tuků v krvi a tím ke zpomalení rozvoje aterosklerózy.

Vitamin B6 hraje důležitou roli v mnoha chemických reakcích v těle, dále v produkci energie a funkci nervového systému a tvorbě krvinek a protilátek. Je hojně obsažen v mase všeho druhu a fazolích. Při revmatoidní artritidě jeho hladina v krvi klesá a je vhodné ho přijímat více.

Vitamin B12 je důležitý pro tvorbu červených krvinek a pro funkci mozku a nervů. Jeho přirozeným zdrojem jsou pouze masné výrobky. Snížená hladina tak může být u přísných vegetariánů a lidí s chronickým zánětem žaludku. Vede k chudokrevnosti, poruchám nervového vedení, může urychlovat aterosklerózu a snižovat kvalitu kostí.

Vitamin C je významný antioxidant, podílí se na obranyschopnosti organismu, hojení ran a tvorbě vaziva a kostí. Vitamin C je v mnoha druzích ovoce a zeleniny včetně brambor. Jeho nízký příjem třikrát zvyšuje riziko artrózy.

Kyselina listová se podílí na buněčném dělení a zrání buněk. V těhotenství její dostatečný příjem snižuje riziko vrozených vad nervového systému plodu. Snižuje také nežádoucí účinky metotrexátu (lék na autoimunitní choroby) a také snižuje riziko zlomeniny krčku stehenní kosti. Zdrojem kyseliny listové jsou především vnitřnosti, luštěniny a obilniny.

Nejlepším zdrojem vitaminů pro zdravého člověka je vyvážená strava, případné vitaminové doplňky je vhodné prodiskutovat s lékařem.

(uli)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(4918 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Role vitamínu D u osteoporózy

Role vitamínu D u osteoporózy

Vitamín D hraje důležitou roli v průběhu osteoporózy. Jeho nedostatek v zimních měsících může být velmi nebezpečný. Kosti řídnou a častěji dochází ke zlomeninám.
15. 12. 2014 Revmatoidní artritida
Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Pokud jste těhotná nebo o graviditě uvažujete, musíte vzít v potaz i svoji nemoc. Léčba revmatoidní artritidy totiž může vaše těhotenství ovlivnit. Na druhou stranu jiný stav může mít někdy pozitivní dopady na příznaky choroby.
11. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Inzerce: