Novinky - revmatoidní artritida

Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

U některých pacientů má revmatoidní artritida cyklický průběh. Příznaky se mohou na několik týdnů, ale i let výrazně zmírnit, nebo dokonce mohou vymizet. Pak se vrátí v období, kterému říkáme vzplanutí. To může trvat také různě dlouho. Jak tuto etapu zvládnout?

Když nemoc zaútočí

Přesná příčina vzplanutí je prozatím neznámá, stejně jako důvody, proč tato etapa skončí. Ví se, že spouštěčem může být například infekce, případně vynechání nebo změna léčby. Žádný lék na světě neumí revmatoidní artritidu nadobro vyléčit, není možné ani zcela předcházet vzplanutím. Terapie ale tlumí zánět, zmírňuje projevy a předchází trvalému poškození kloubů. A právě riziko vytvoření nezvratných změn na kloubech je důvod, proč není vhodné vzplanutí řešit samoléčbou.

Buďte aktivní

Základním pokynem pro období vzplanutí je navštívit revmatologa. Ten provede potřebná vyšetření a přizpůsobí léčbu vašim aktuálním potřebám. Na průběh vzplanutí ale můžete mít výrazný vliv i vy sami. Jak?

  1. Nezatěžujte tělo nevhodným jídlem. Vhodná je vyvážená pestrá strava bohatá na omega3-mastné kyseliny a antioxidanty. Přidejte více ovoce a zeleniny, ryb a ořechů a zpestřete výběr obilovin.
  2. Odpočívejte a hodně spěte, abyste dali tělu šanci na regeneraci a hojení.
  3. Snažte se pohybovat, ale způsobem, který vás nebolí a neomezuje. Pokud vám lékař předepíše rehabilitaci, maximálně spolupracujte.
  4. Otoky, ztuhlost a bolestivost kloubů může mírnit aplikace tepla nebo chladu. Výběr je na vás. Řiďte se tím, co vám dělá dobře.
  5. V dlouhodobém horizontu je výhodné udržovat rozumnou hmotnost. Nadváha a obezita vedou nejen k přetěžování kloubů, ale také podporují zánět.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet jakoukoliv alternativní metodu léčby, poraďte se o tom napřed se svým lékařem. Některé přírodní látky se mohou negativně křížit s léky a je zbytečné vystavovat se riziku nežádoucích účinků. 

Rozhodně ale neztrácejte dobrou náladu – vzplanutí přicházejí, ale také odcházejí.

 

 

(pez)

Zdroj: http://www.healthline.com

Hodnocení článku:
(3083 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Většinou platí, že jak se cítíme po probuzení, takový bude i celý den. Vezměte si proto k srdci následující rady – některým nepříjemnostem se možná nevyhnete, ale náladu si díky nim můžete zlepšit hned po ránu.
17. 11. 2013 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

Škola není pro dítě jen místem učení a vzdělávání, ale podílí se i na jeho společenských či sportovních aktivitách. Pokud kvůli chronické chorobě nemůže dítě delší dobu školu navštěvovat, často kromě znalostí ztratí i své místo v kolektivu spolužáků a kamarádů. Čím delší taková absence je, tím déle a obtížněji se po návratu vše vrací k normálu.
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Prevencí proti artritidě může být i slunce

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Opalování má možná vedle negativních dopadů i jeden pozitivní: podle nového zjištění by mohly mít starší ženy, které mají pravidelný přísun slunečního záření, nižší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.
27. 4. 2013 Revmatoidní artritida
Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Poškození kůže sluncem zvyšuje riziko rakoviny kůže a urychluje se také přirozený proces stárnutí pleti. Expozice UV záření pak může poškodit také vaše oči. To může vést k problémům, jako jsou pálení očí a zánět spojivek, či dokonce šedému zákalu.
8. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: