Novinky - revmatoidní artritida

Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

U některých pacientů má revmatoidní artritida cyklický průběh. Příznaky se mohou na několik týdnů, ale i let výrazně zmírnit, nebo dokonce mohou vymizet. Pak se vrátí v období, kterému říkáme vzplanutí. To může trvat také různě dlouho. Jak tuto etapu zvládnout?

Když nemoc zaútočí

Přesná příčina vzplanutí je prozatím neznámá, stejně jako důvody, proč tato etapa skončí. Ví se, že spouštěčem může být například infekce, případně vynechání nebo změna léčby. Žádný lék na světě neumí revmatoidní artritidu nadobro vyléčit, není možné ani zcela předcházet vzplanutím. Terapie ale tlumí zánět, zmírňuje projevy a předchází trvalému poškození kloubů. A právě riziko vytvoření nezvratných změn na kloubech je důvod, proč není vhodné vzplanutí řešit samoléčbou.

Buďte aktivní

Základním pokynem pro období vzplanutí je navštívit revmatologa. Ten provede potřebná vyšetření a přizpůsobí léčbu vašim aktuálním potřebám. Na průběh vzplanutí ale můžete mít výrazný vliv i vy sami. Jak?

  1. Nezatěžujte tělo nevhodným jídlem. Vhodná je vyvážená pestrá strava bohatá na omega3-mastné kyseliny a antioxidanty. Přidejte více ovoce a zeleniny, ryb a ořechů a zpestřete výběr obilovin.
  2. Odpočívejte a hodně spěte, abyste dali tělu šanci na regeneraci a hojení.
  3. Snažte se pohybovat, ale způsobem, který vás nebolí a neomezuje. Pokud vám lékař předepíše rehabilitaci, maximálně spolupracujte.
  4. Otoky, ztuhlost a bolestivost kloubů může mírnit aplikace tepla nebo chladu. Výběr je na vás. Řiďte se tím, co vám dělá dobře.
  5. V dlouhodobém horizontu je výhodné udržovat rozumnou hmotnost. Nadváha a obezita vedou nejen k přetěžování kloubů, ale také podporují zánět.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet jakoukoliv alternativní metodu léčby, poraďte se o tom napřed se svým lékařem. Některé přírodní látky se mohou negativně křížit s léky a je zbytečné vystavovat se riziku nežádoucích účinků. 

Rozhodně ale neztrácejte dobrou náladu – vzplanutí přicházejí, ale také odcházejí.

 

 

(pez)

Zdroj: http://www.healthline.com

Hodnocení článku:
(3450 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků. Pro JIA je charakteristické období střídání remise a relapsu...
28. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Chřipka a artritida – to je nebezpečná kombinace!

Chřipka a artritida – to je nebezpečná kombinace!

Chřipka je nepříjemný zážitek pro každého. Pokud máte revmatoidní artritidu, platí to dvojnásob. To proto, že každé autoimunitní onemocnění poškozuje funkci imunitního systému, takže se obtížněji brání infekcím.
26. 2. 2018 Revmatoidní artritida
Mýty o revmatu: znáte je?

Mýty o revmatu: znáte je?

O mnoha onemocněních se tradují různé mýty, zkazky a polopravdy. Nejinak je tomu i u revmatických zánětů. Platí například, že revma je nemocí starých a bolí při něm jenom klouby?
3. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Léčba revmatoidní artritidy: Komunikace je základním pilířem úspěchu!

Léčba revmatoidní artritidy: Komunikace je základním pilířem úspěchu!

Revmatoidní artritida je chronické onemocnění kloubů, které medicína v současné době neumí úplně vyléčit. Na druhou stranu terapie v posledních letech zaznamenala velký pokrok. Jedinci s revmatoidní artritidou vstupují do léčebného procesu se směsicí očekávání, strachu a obav. Lékaři nahlížejí na problém z jiného úhlu pohledu, a tak může docházet v jejich vztahu k nejasnostem a následné nespokojenosti. To ostatně potvrzují výsledky rozsáhlého dotazníkového výzkumu, kterého se zúčastnili jedinci s revmatoidní artritidou i jejich lékaři po celém světě.
26. 7. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: