Novinky

Bechtěrev na koňském hřbetě – pro i proti

Bechtěrev na koňském hřbetě – pro i proti

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. O pozitivním vlivu jízdy na koni se zmiňovali již slavní lékaři Hippokrates a Galén.

Co však mohou od této sportovní disciplíny čekat nemocní s Bechtěrevovou nemocí? Jako u všeho v životě jsou to klady i zápory.

Léčivá jízda

Jízda na koni bezesporu organismu svědčí. I proto se můžeme například v lázních nebo rekreačních areálech setkat s nabídkou takových zdravotních jízd. A čím může prospívat?

  • Při pravidelných jízdách se zlepšuje držení těla.
  • Posiluje se též svalstvo.
  • Zvyšuje se schopnost koordinace pohybů.
  • Zlepšuje se psychický stav.
  • Nejčastějšími klienty rehabilitace s koněm jsou děti, kterým jízda pomáhá v psychickém i fyzickém vývoji.

Co hrozí?

Častou komplikací tohoto hobby jsou úrazy. Z německých statistik ovšem vyplývá, že až k celé polovině zranění dochází při manipulaci s koněm ve stáji. Na úrazech s přerušením míchy a ochrnutím se podle nich podílí jízda na koni jen přibližně jedním procentem. Z neúrazových komplikací se často ortopedové a revmatologové setkávají u jezdců s burzitidou neboli zánětem tíhového váčku, ale i s postižením páteře a přetížením meziobratlových plotének. A právě zde je, co se jízdy na koni týká, kámen úrazu při Bechtěrevově nemoci.

Rozporuplný verdikt

Na otázku, zda je při Bechtěrevově nemoci vhodná jízda na koni, bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. V počátečních stadiích onemocnění mohou pozitiva převážit nad možnými riziky, je však nutná lékařská kontrola předem – nejen od revmatologa, ale i od odborníka na držení těla. V pokročilejších stadiích již jasně převažují rizika a negativa, nehledě k neúměrnému riziku úrazu při nedostatečné pohyblivosti. Ovšem jen lékař, nejlépe sportovní, dokáže poradit, zda je v konkrétním případě pohyb na koni vhodný. Může též doporučit vhodný styl jízdy a naznačit, čeho se v zájmu zdraví zad vyvarovat.

(jav)

Zdroj: www.jameda.de

Hodnocení článku:
(1427 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Vyzrajte na bolesti zad

Vyzrajte na bolesti zad

Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
23. 2. 2009 Bechtěrevova nemoc
Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
4. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Budí vás nad ránem bolest zad? Návštěvu lékaře neodkládejte!

Budí vás nad ránem bolest zad? Návštěvu lékaře neodkládejte!

Většina z nás alespoň jednou v životě pocítila bolest zad. Ne vždy jde ale pouze o důsledek sedavého zaměstnání či špatného držení těla. Bolest v dolní části zad totiž bývá i jedním z prvních příznaků závažné Bechtěrevovy choroby.
4. 6. 2015 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: