Novinky - revmatoidní artritida

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část první

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část první

Fibromyalgie – nevšední diagnóza, kterou mnozí lékaři jen těžko hledají v paměti. Nepochopené a často „poddiagnostikované“ onemocnění. Pro svého nositele však velmi zatěžující a svým chronickým průběhem až zničující. I proto je důležité ji diagnostikovat a začít léčit včas.

Bolí v celém těle

Než se pacient dozví, že trpí fibromyalgií, přichází ke svému lékaři (a často i k mnohým dalším) s typickými obtížemi. Obvykle je to únava, problémy se spánkem, pamětí a soustředěním, úzkost, až deprese. Nejpalčivější je však plošná svalová bolest a ztuhlost, která trvá minimálně 3 měsíce. Tyto příznaky pacienta trápí více či méně, zhoršují se však pravidelně v obdobích zvýšeného stresu, ale i v souvislosti s probíhající infekcí, změnou klimatu nebo například operací.

Proč právě já?

Otázka, proč se fibromyalgie u jednoho člověka rozvine, zatímco u jiného nikoliv, není dosud uspokojivě zodpovězena. Roli jistě hraje genetická výbava, ale i faktory prostředí, ve kterém se nacházíme. Poranění, onemocnění zad, artritida, ale i psychická nepohoda a stres – to vše a mnohem víc se může uplatnit jako spouštěcí faktor tohoto nepříjemného onemocnění, které trápí nejčastěji ženy středního věku. Výsledkem je, že mozek „hlásí“ bolest z míst na těle, která by za normálních okolností bolestivá nebyla.

Je to opravdu fibromyalgie?

Stanovení samotné diagnózy dnes stojí pouze na typických obtížích pacienta. Neexistují žádné přesnější krevní testy, zobrazovací metody, jako například rentgen nebo mikroskopická analýza svalové tkáně, které by lékařům v odhalení fibromyalgie pomohly. Mohou ji nanejvýš odlišit od jiných chorob, které se projevují podobně. Nápomocny však mohou být tlakové body, kterých je na lidském těle 18. Pokud je nadměrně citlivých alespoň 11 z nich, zatímco jiné, tzv. kontrolní body citlivé nejsou, je diagnóza fibromyalgie pravděpodobná.

Fibromyalgie je choroba, která bohužel není v povědomí většiny lékařů dostatečně rozšířena. Proto bývají někteří nemocní řadu let odesíláni jedním odborníkem k odborníkovi jinému, v tom horším případě mohou být dokonce označeni za hypochondra. Proto je důležité s tímto onemocněním blíže seznámit širokou odbornou, ale i laickou veřejnost.

(veri)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3339 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
17. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Rady pro rodiče dětí s artritidou

Rady pro rodiče dětí s artritidou

Pro žádného rodiče není příjemné zjistit, že jeho dítě trpí závažnou chorobou, kterou juvenilní idiopatická artritida (JIA) bezesporu je. Velký nápor představuje nejen na psychiku, ale také na čas.
5. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: