Novinky - revmatoidní artritida

Chronické onemocnění a duševní zdraví – jde to dohromady?

Chronické onemocnění a duševní zdraví – jde to dohromady?

Dlouhodobá léčba jakéhokoliv onemocnění je velkou zkouškou pro naši psychiku. Co můžeme udělat pro to, abychom byli co nejvíce duševně fit?

Pokud se léčíte vy nebo někdo ve vašem okolí s chronickým onemocněním, jistě víte, že to není zrovna jednoduché. Dlouhodobá léčba dokáže zasadit šrámy do duše, se kterými si kolikrát připadáme nepochopení a sami. Okolí nám často nedokáže dát takovou podporu, jakou bychom potřebovali. A to i přesto, že se snaží. Naštěstí v poslední době prochází společnost proměnou, kdy přestává vnímat psychické zdraví jako něco druhořadého, ale naopak se dostává na stejnou úroveň jako zdraví fyzické. Není se již třeba cítit trapně či neschopně, když požádáme o pomoct psychologa nebo psychiatra.

Fakt, že se netrápíte sami, dokazují dlouhé čekací doby všech odborníků zabývajících se duševním zdravím. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR dokonce začala proplácet deset sezení u psychoterapeuta. Je tedy evidentní, že poptávka po tomto druhu zdravotní služby se zvedá.

Chronický stres

Sdělení diagnózy chronické choroby s sebou přináší plno pocitů – šok, vztek nebo obavy. To všechno způsobí stres, který je konstantní, jestliže nás onemocnění omezuje a my se s touto novou životní okolností nedokážeme vyrovnat. Vlivem chronického stresu dochází k nižší stimulaci tvorby neuronů, než je tomu za normálního stavu. Naopak se tvoří více gliových buněk. To vede k tomu, že se v mozku mění poměr šedé a bílé kůry mozkové. Nejvíce je tímto procesem ovlivněna malá část mozku, kterou označujeme jako hipokampus a jež je zodpovědná za regulaci našich emocí. Dává pak smysl, že pokud se nacházíme pod chronickým stresem, potýkáme se s výkyvy nálad, či se dokonce mohou objevit psychická onemocnění.

Co trápí psoriatiky

S některými nemocemi souvisí psychické potíže více než s jinými, což se týká například psoriázy. Jedinci s touto diagnózou mají vyšší riziko, že se u nich rozvinou nejenom deprese nebo úzkosti, ale i schizofrenie, poruchy spánku, nebo dokonce demence. Vědci prozatím nemají jasno v tom, jak se tato onemocnění navzájem ovlivňují, případně které z nich nastalo dříve. U některých problémů ale není pochyb, že jsou způsobeny projevy lupénky. O jaké jde?

  • Komplikace v organizování času – snaha zabránit vzplanutí lupénky a omezit její příznaky zabírá hodně času a energie, které potom chybí na jiné aktivity a činnosti.
  • Zahanbení, selhání, stud – nemožnost ovládnout svou chorobu vede k pocitům selhání.
  • Nízké sebevědomí až sociální izolace – jestliže se dlouhodobě cítíme, že za nic nestojíme, začneme se okolí raději stranit.
  • Sexuální dysfunkce – pocit vlastní nedostatečnosti může způsobit, že se jedinec při intimních chvilkách nedokáže úplně uvolnit.
  • Vztahové problémy – onemocnění není náročné jen pro pacienty, ale i pro jejich okolí. To s sebou může nést problémy ve vztazích.
  • Ekonomické problémy na základě diskriminace podle vzhledu – mnoho lidí si myslí, že jde o problémy způsobené nedostatečnou hygienou a o něčem takovém, jako je lupénka, nemá vůbec tušení.
  • Deprese – pocit, že v životě selháváme, nás může dovést až do stavu deprese.

Jak z toho ven

Tělesné nepohodlí, svědění, nehezký vzhled, sebevědomí na bodě mrazu, ekonomické a vztahové problémy. Je z toho všeho cesta ven? Kde začít, když ztrácíte naději?

  • Zastavte se – ujasněte si, co přesně vás trápí. Vadí vám nečekanost vzplanutí? Nebo si nepřipadáte kvůli ekzému chtěně? Existuje něco, co vám pomůže tyto pocity zvládnout?
  • Spěte – dostatečný počet naspaných hodin vám dodá energii i nadhled nad problémy, které během dne vyvstanou.
  • Hýbejte se – pohyb a nejlépe na čerstvém vzduch dokáže zázraky. Stejně jako spánek snižuje hladinu stresu.
  • Mluvte – s přáteli, sami pro sebe nebo s terapeutem. Slyšet se pomáhá si utřídit myšlenky.

(rhl)

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/psoriasis/mental-health-spotlight-psoriasis

https://dermnetnz.org/topics/psychological-effects-of-psoriasis

https://www.psoriasis.org/life-with-psoriasis/

https://blackbearrehab.com/mental-health/how-does-chronic-illness-affect-mental-health/

Hodnocení článku:
(446 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Existují pohybové aktivity, které lidem trpícím některou z revmatických nemocí nijak neubližují. Stejně tak však jsou jisté druhy sportovních disciplín, které pro revmatiky z hlediska jejich onemocnění vhodné rozhodně nejsou.
15. 4. 2012 Revmatoidní artritida
Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.
26. 4. 2015 Revmatoidní artritida
Jóga pomůže ulevit od revmatických bolestí

Jóga pomůže ulevit od revmatických bolestí

Cvičení jogínských ásan vás zbaví nejen stresu. Dokáže totiž pomoci i v případě, že trpíte revmatoidní artritidou. Pro nemocné je cvičení často nepříjemné, protože při něm cítí bolest a ztuhlost kloubů. Právě pohyb je ale jedním z nejlepších prostředků, jak s revmatoidní artritidou zatočit.
9. 5. 2010 Revmatoidní artritida
Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Bolest je způsob, jak tělo oznamuje, že něco není v pořádku. Obtíže mohou být mírné a přerušované, ale i těžké a neustupující. Odborníci vědí, že neléčená akutní bolest často vede k té chronické. Ta může trvat roky a ovlivňovat vaši fyzickou i emocionální pohodu. Jak se bránit?
12. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění vyznačující se zánětem kloubů, který poškozuje chrupavku i kosti. První příznaky mohou přicházet velmi nenápadně. Při efektivní diagnostice by ale mohly pomoci krevní testy.
29. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které vede k deformitám kloubů a postupně až nesoběstačnosti pacienta. Vše ale může být úplně jinak, pokud se nemoc zachytí a začne léčit opravdu včas.
12. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: