Novinky

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou, pozor na to, co jíte!

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou, pozor na to, co jíte!

Ankylozující spondylitida je chronické kloubní onemocnění charakterizované zánětem kloubů, bolestivostí a ztuhlostí především v dolní části zad. S postupující nemocí dochází ke ztrátě pružnosti.

Dbejte na správný jídelníček

Dost onemocnění, která se projevují zánětem, lze zmírnit změnou jídelníčku. Proto je vhodné zamyslet se nad tím, co jíte. Doporučení odborníků zní takto:

  • Je prokázáno, že například škodlivé tuky zvyšují riziko vzniku zánětu kloubů – omezte je.
  • Snižte příjem potravin živočišného původu, zejména červeného masa – živočišné produkty obsahují látku zvanou kyselina arachidonová, která zvyšuje hladinu zánětu v těle.
  • Omezte také konzumaci alkoholu na dvě skleničky týdně.
  • Pokuste se více vyhýbat cukru a soli.

Eliminujte alergenní potraviny

Mnoho lidí reaguje na některé potraviny tak, že se u nich zvyšuje riziko zánětu v těle. Doporučuje se proto zavést takzvanou eliminační dietu. Tou se identifikují a vyloučí potraviny, na které je pacient citlivý. Vyhnout byste se měli především mléčným výrobkům, cukru, vejcím, kofeinu a červenému masu, a to aspoň po dobu tří týdnů. Po této době vraťte jednu potravinu zpět do jídelníčku a sledujte nepříznivé příznaky. Pokud se vrátí nebo zhorší, pak tuto potravinu vyřaďte aspoň na tři měsíce. Teprve pak s ní opět zkuste experimentovat.

A ještě nezapomeňte:

  • Pacienti s Bechtěrevovou chorobou by měli zvýšit konzumaci nezpracovaných potravin s důrazem na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky, a to pro vysoký podíl vitaminů a minerálů.
  • Rostlinné steroly, které se v ovoci a zelenině nacházejí, pomáhají regulovat imunitní odpověď a snižují zánět. Dobrými zdroji jsou luštěniny, sója a mořské plody.
  • Omega-3-mastné kyseliny jsou také prospěšné, najdete je ve lněném semínku a v rybách, jako je losos či makrela.
  • Denně byste měli vypít 8 až 10 sklenic vody, protože i ta pomáhá zmírnit zánět v kloubech.
  • Nezapomínejte na vitamin D a vápník, vždyť osteoporóza je časté sekundární onemocnění, které se pojí s Bechtěrevovou nemocí.

(aši)

Zdroj: www.livestrong.com

Hodnocení článku:
(1432 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

Máte kvůli bolestem problém vstát ráno z postele? Trvá hodinu, než se vaše tělo dostane na „provozní teplotu“? Pokud ano, může vám pomoci několik rad pro co nejlepší zvládnutí tohoto hendikepu.
30. 9. 2012 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Historicky byla Bechtěrevova choroba takřka výhradně popisována u mužů, zatímco ženám bylo toto revmatické onemocnění páteře diagnostikováno vzácně. Ovšem v posledních letech se přišlo na to, že i ženy trápí revmatické onemocnění zad a křížokyčelního kloubu. Jde o tzv. nonradiografickou axiální spondylartritidu (nr-AxSpA). Obě diagnózy pak patří mezi dvě různé formy jednoho onemocnění, tzv. axiální spondylartritidu (AxSpa).
19. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Biomarkery předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Biomarkery předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Německý výzkum v nedávné době objevil nové látky, jejichž hladina v plazmě souvisí s postupem Bechtěrevovy nemoci. Pokud se tyto látky osvědčí, mohly by pomoci lékařům v hodnocení závažnosti nemoci nebo se stát klíčem v nové terapii.
13. 8. 2013 Bechtěrevova nemoc
Konec bezesným nocím aneb Jak si vybrat vhodnou matraci?

Konec bezesným nocím aneb Jak si vybrat vhodnou matraci?

Bechtěrevova nemoc je mimo jiné spojena s postupným tuhnutím páteře, okolí páteřních svalů, vazů a jednotlivých obratlů. Jedním z častých problémů, které bechtěreviky trápí, je nepohodlí při spánku, obtížné usínání, bolesti a ztuhlost svalstva.
7. 3. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: