Novinky

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou, pozor na to, co jíte!

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou, pozor na to, co jíte!

Ankylozující spondylitida je chronické kloubní onemocnění charakterizované zánětem kloubů, bolestivostí a ztuhlostí především v dolní části zad. S postupující nemocí dochází ke ztrátě pružnosti.

Dbejte na správný jídelníček

Dost onemocnění, která se projevují zánětem, lze zmírnit změnou jídelníčku. Proto je vhodné zamyslet se nad tím, co jíte. Doporučení odborníků zní takto:

  • Je prokázáno, že například škodlivé tuky zvyšují riziko vzniku zánětu kloubů – omezte je.
  • Snižte příjem potravin živočišného původu, zejména červeného masa – živočišné produkty obsahují látku zvanou kyselina arachidonová, která zvyšuje hladinu zánětu v těle.
  • Omezte také konzumaci alkoholu na dvě skleničky týdně.
  • Pokuste se více vyhýbat cukru a soli.

Eliminujte alergenní potraviny

Mnoho lidí reaguje na některé potraviny tak, že se u nich zvyšuje riziko zánětu v těle. Doporučuje se proto zavést takzvanou eliminační dietu. Tou se identifikují a vyloučí potraviny, na které je pacient citlivý. Vyhnout byste se měli především mléčným výrobkům, cukru, vejcím, kofeinu a červenému masu, a to aspoň po dobu tří týdnů. Po této době vraťte jednu potravinu zpět do jídelníčku a sledujte nepříznivé příznaky. Pokud se vrátí nebo zhorší, pak tuto potravinu vyřaďte aspoň na tři měsíce. Teprve pak s ní opět zkuste experimentovat.

A ještě nezapomeňte:

  • Pacienti s Bechtěrevovou chorobou by měli zvýšit konzumaci nezpracovaných potravin s důrazem na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky, a to pro vysoký podíl vitaminů a minerálů.
  • Rostlinné steroly, které se v ovoci a zelenině nacházejí, pomáhají regulovat imunitní odpověď a snižují zánět. Dobrými zdroji jsou luštěniny, sója a mořské plody.
  • Omega-3-mastné kyseliny jsou také prospěšné, najdete je ve lněném semínku a v rybách, jako je losos či makrela.
  • Denně byste měli vypít 8 až 10 sklenic vody, protože i ta pomáhá zmírnit zánět v kloubech.
  • Nezapomínejte na vitamin D a vápník, vždyť osteoporóza je časté sekundární onemocnění, které se pojí s Bechtěrevovou nemocí.

(aši)

Zdroj: www.livestrong.com

Hodnocení článku:
(1886 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Ty tam jsou časy, kdy se nemocným všeho druhu radilo, aby se šetřili. Heslem dneška je hlavně se hýbat. A není to jen nějaká momentální móda – prospěšnost pohybu je dokázána výzkumem.
16. 4. 2018 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
30. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.
15. 12. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Ačkoli Bechtěrevova choroba patří mezi nemoci, které není možné zcela vyléčit, v současné době naštěstí existuje celá řada možností, jak lze k její léčbě přistupovat. Důležitou terapeutickou variantou jsou i (biologické) léčivé přípravky s cíleným účinkem.
25. 4. 2021 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: