Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní, nebo psoriatická artritida? Jak je rozeznat?

Revmatoidní, nebo psoriatická artritida? Jak je rozeznat?

Revmatoidní artritida i o něco méně známá psoriatická artritida jsou choroby charakteristické postižením kloubů. V obou případech je na vině imunitní systém, který napadá zdravé buňky vlastního organismu. Přesto se jedná o odlišná onemocnění a jako k takovým je nutné k nim přistupovat. V následujících řádcích budou popsány společné rysy obou chorob i znaky, pomocí kterých je možné je od sebe odlišit.

Společné charakteristiky revmatoidní a psoriatické artritidy  

Jak již bylo řečeno v úvodu, obě zmiňované choroby řadíme mezi autoimunitní onemocnění. Důvodem jejich vzniku je tedy kombinace genetické zátěže a dalších faktorů, včetně vlivů prostředí a různých typů infekcí. V obou případech dochází k rozvoji zánětu, který následně vede k bolestivosti kloubů (nejčastěji na horních či dolních končetinách), k jejich otokům a případně i k trvalému poškození.

Obě choroby se také mohou rozšířit i mimo klouby do dalších částí těla a způsobovat vážné zdravotní komplikace. Běžné jsou například oční záněty. U obou onemocnění také dochází ke střídání období s vysokou aktivitou nemoci a období, kdy jsou být její projevy utlumeny (tzv. remise).

Znaky odlišující revmatoidní a psoriatickou artritidu

Z výše uvedených skutečností plyne, že pro laika je velmi snadné obě zmiňované choroby zaměnit. Zároveň však existuje celá řada znaků, kterými se obě nemoci liší a které lékaři využívají pro jejich správnou diagnostiku. Následující text shrnuje nejdůležitější z nich.  

Psoriatická artritida

  • Typicky asymetrické postižení kloubů – postižené jsou klouby například pouze na jedné ruce.
  • Dojde-li k zasažení páteře, pak obvykle v její dolní části.
  • Postihuje obě pohlaví, propuká obvykle mezi 30. a 50. rokem.
  • Může doprovázet psoriázu – stává se to tak cca u 30 % pacientů trpících psoriázou. Psoriatické léze však nejsou pro diagnostiku psoriatické artritidy nezbytné.
  • Může být provázena typickými změnami na nehtech – tvoří se na nich důlky, oddělují se od nehtového lůžka či dochází ke změnám barvy. Běžné je také postižení šlachových úponů.

Revmatoidní artritida

  • Typicky symetrické postižení kloubů – postižené jsou stejné klouby na obou rukou a podobně.
  • Dojde-li k zasažení páteře, pak obvykle v její horní části.
  • Ač postihuje obě pohlaví, u žen je častější než u mužů. Rozvoj nastává mezi 40. a 60. rokem.
  • Může být provázena horečkou, celkovou únavou či vznikem revmatoidních uzlů.

Z hlediska biochemického rozlišení těchto dvou chorob na základě krevních testů je dobré zmínit význam stanovení protilátek. U osob s revmatoidní artritidou je v krvi typicky přítomen tzv. revmatoidní faktor. U pacientů s psoriatickou artritidou tento protein přítomen nebývá.

Existují však výjimky, tedy osoby, u nichž je sice test pro revmatoidní faktor negativní, a přesto se u nich rozvine séronegativní revmatoidní artritida. K rozlišení obou chorob se využívá i dalších protilátek, například protilátky proti cyklickým citrulinovaným peptidům.

Je léčba těchto onemocnění shodná?

Jak u revmatoidní artritidy, tak u psoriatické artritidy se jedná o systémové zánětlivé onemocnění. Zánět tedy nežádoucím způsobem ovlivňuje celý organismus, a z toho důvodu je léčba v mnoha ohledech shodná. Jejím hlavním cílem je utlumení patologické reakce imunitního systému.

Ačkoli současné znalosti ani u jedné z chorob neumožňují její kompletní vyléčení, vhodná léčba a dodržování doporučeného stravovacího i pohybového režimu umožňují pacientům žít nadále plnohodnotným životem.

(eub)

Zdroje:

  1. Calabrese Psoriatic arthritis or rheumatoid arthritis? [online]. National Psoriatic Foundation®, April 27, 2022. Dostupné na: https://www.psoriasis.org/advance/psoriatic-arthritis-or-rheumatoid-arthritis
  2. ZELMAN D. RA vs. psoriatic arthritis: What’s the Difference? [online]. Web MD, June 30, 2023. Dostupné na: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/ra-and-psoriatic-arthritis-difference
  3. JOHNSON J. What are the differences between RA and PsA? [online]. Medical News Today, July 22, 2021. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321908#ra-vs-ps-a

 

Hodnocení článku:
(529 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část první

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část první

Fibromyalgie – nevšední diagnóza, kterou mnozí lékaři jen těžko hledají v paměti. Nepochopené a často „poddiagnostikované“ onemocnění. Pro svého nositele však velmi zatěžující a svým chronickým průběhem až zničující. I proto je důležité ji diagnostikovat a začít léčit včas.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
23. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
22. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: