Novinky - revmatoidní artritida

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří.

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří. 

1. chyba: nevyhledání odborné péče

Při potížích s klouby zavítá každý nejdříve do ordinace praktického lékaře. Ten předepíše léky na bolest a doporučí návštěvu revmatologa. Je chybou toto doporučení nevyužít – revmatolog má cenné odborné zkušenosti, a dokáže tak zvolit účinné a bezpečné léky šité na míru každému nemocnému.

2. chyba: zlenivění 

I přes bolest a únavu byste neměli rezignovat na pohyb. Je prokázáno, že pravidelné cvičení zlepšuje stabilitu a pohyblivost kloubů. Vhodnou aktivitu ale raději vždy konzultujte se svým lékařem. Často doporučované jsou chůze a vodní aerobik.

3. chyba: vynechání lékařské kontroly

Přestože máte pocit, že vás nemoc momentálně neobtěžuje, nevynechávejte pravidelné kontroly. Monitorování průběhu onemocnění, účinnosti léčby a výskytu nežádoucích účinků je pro lékaře stěžejní. Nezřídka dochází na základě výsledků kontrol k úpravě dávkovacího schématu.

4. chyba: neužívání předepsaných léků

Nemáte bolesti? Medikamenty nikdy samovolně nevysazujte. Moderní léky účinně tlumí bolest, zároveň ale zabraňují i nevratnému poškození kloubů. Při lajdáckém užívání hrozí skokové zhoršení zdravotního stavu a v extrémních případech mohou "lékové prázdniny" skončit až invaliditou!

5. chyba: smíření se s depresí

Revmatoidní artritida bývá nepředvídatelná a bolestivá. Nepřijímejte však depresi jako její nedílnou součást. Trpíte-li delší dobu špatnou náladou a skleslostí, vyhledejte lékaře. Kde nepomůže dobré slovo, tam zaberou antidepresiva.

Nyní již víte, že nemoc máte částečně i ve svých rukou. Záleží jen na vás, zda výše uvedená doporučení dodržíte, či vám revmatoidní artritida bude život ztrpčovat i nadále.

(msd)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2488 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Revmatici, vyrazte do lázní! Odpočinete si a uleví se vám

Revmatici, vyrazte do lázní! Odpočinete si a uleví se vám

Lázeňská léčba různých onemocnění má v naší republice dlouhou tradici. Tato zařízení navštěvují i lidé s revmatoidní artritidou. Poradíme, jak si o lázně požádat a kam se s touto chorobou můžete vypravit.
24. 8. 2015 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Čtyři záludné příznaky revmatoidní artritidy

Čtyři záludné příznaky revmatoidní artritidy

Artritida je závažné autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby i jiné části těla. Tato choroba však často dlouho uniká správné diagnóze. Její příznaky mohou napodobovat jiné nemoci a jsou velmi pestré. Zjistěte, jaká „překvapení“ může revmatoidní artritida skrývat.
18. 8. 2014 Revmatoidní artritida
Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Už starověký lékař Hippokrates, otec medicíny, říkal: „Nechť tvoje strava je tvým lékem.“ A platí to i dnes. Při léčbě některých onemocnění se sice užívání prášků nevyhneme, ale i tak je možné vhodně zvolenou skladbou jídelníčku průběh choroby ovlivnit.
11. 4. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: