Novinky - revmatoidní artritida

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?

Co napoví krev 

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění způsobené poruchou imunitního systému. Postihuje zejména klouby, ale jeho působení může být patrné i na ostatních orgánech v těle. Z toho vyplývají dva hlavní diagnostické směry, které lékaři využívají pro potvrzení či vyvrácení této nemoci. Prvním jsou laboratorní rozbory krve. Lékaři se soustředí na následující ukazatele:

  • Sedimentace. Bývá zvýšená a její hodnoty odpovídají aktivitě nemoci. Existují ale i případy, kdy onemocnění probíhá za sedimentace normální či jen lehce změněné. Proto jsou nutná další vyšetření.
  • C-reaktivní protein. Jde o významný ukazatel probíhajícího zánětu v těle. Spolu s ním se vyšetřují i další bílkoviny charakteristické pro akutní nebo chronickou fázi zánětu.
  • Revmatoidní faktor. Tato autoprotilátka je přítomna u zhruba 80 % nemocných s revmatoidní artritidou. Typů revmatoidních faktorů existuje více a liší se podle nich i další průběh nemoci. Zatímco některé vedou k častějšímu výskytu zánětů cév (vaskulitid), jiné jsou charakteristické pro větší počet kostěných erozí. Revmatoidní faktor ale může být přítomný i při některých infekcích – syfilidě, tuberkulóze, hepatitidě a dalších. Proto je nutné pro správnou diagnózu tyto nemoci vyvrátit.

Potíže viditelné na rentgenu

Bolesti kloubů jsou doprovázeny různými změnami. Nejdříve dochází ke zduření měkkých tkání a slabé osteoporóze kolem kloubního spojení a k úbytku kosti. Jako první jsou postižené okraje kloubů tam, kde nejsou kryté chrupavkou. Nejlépe jsou změny vidět na rentgenu rukou a zápěstí. Později se úbytek kosti dostává i pod chrupavku, osteoporóza se rozšiřuje a kloubní štěrbina se zužuje. Poslední stadium je charakteristické zdeformováním kloubů a pevnými srůsty. Změny postihují nejdříve ruce a zápěstí, později nohy, kolena, kyčle, krční páteř a postižen může být i čelistní kloub. Rentgenové vyšetření odhalí změny na kostech, k rozpoznání problému ještě před poškozením kosti slouží ultrazvuk či magnetická rezonance.

Kdy myslet na problém

Na diagnózu revmatoidní artritidy je nutné se zaměřit zejména v následujících případech:

  • objevují se bolesti a otoky kloubů (většinou oboustranné), je zhoršená pohyblivost malých kloubů,
  • člověka trápí ranní ztuhlost,
  • jsou vysoké hladiny zánětlivých faktorů.

Pokud se dalšími vyšetřeními potvrdí přítomnost revmatoidního faktoru, je nutné nasadit odpovídající léčbu a navštívit specialistu na revmatologickém pracovišti.

(jez)

Zdroj: www.internimedicina.cz

Hodnocení článku:
(3065 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění vyznačující se zánětem kloubů, který poškozuje chrupavku i kosti. První příznaky mohou přicházet velmi nenápadně. Při efektivní diagnostice by ale mohly pomoci krevní testy.
29. 4. 2010 Revmatoidní artritida
  Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Podle nového výzkumu britských lékařů se zdá, že by mohl být překonán jeden z mýtů o revmatoidní artritidě. Revmatici už pravděpodobně nebudou varováni před pohybem, ale naopak jim pohyb a posilování mohou přinést úlevu!
4. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Prevencí proti artritidě může být i slunce

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Opalování má možná vedle negativních dopadů i jeden pozitivní: podle nového zjištění by mohly mít starší ženy, které mají pravidelný přísun slunečního záření, nižší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.
27. 4. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: