Novinky

Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Historicky byla Bechtěrevova choroba takřka výhradně popisována u mužů, zatímco ženám bylo toto revmatické onemocnění páteře diagnostikováno vzácně. Ovšem v posledních letech se přišlo na to, že i ženy trápí revmatické onemocnění zad a křížokyčelního kloubu. Jde o tzv. nonradiografickou axiální spondylartritidu (nr-AxSpA). Obě diagnózy pak patří mezi dvě různé formy jednoho onemocnění, tzv. axiální spondylartritidu (AxSpa).

Historický průlom v diagnostice

V roce 2009 byla vydána nová diagnostická kritéria pro skupinu revmatických onemocnění páteře. V nich byla zahrnuta forma artritidy páteře, takzvaná nonradiografická axiální spondylartritida (pro kterou jsou typické minimální změny páteře na klasických rentgenových snímcích). Zánětlivé autoimunitní změny jsou však u těchto nemocných zachyceny pomocí magnetické rezonance. Právě touto formou artritidy páteře trpí častěji ženy. A právě s ohledem na tyto změny v diagnostických kritériích vzrostl počet žen, u nichž je onemocnění zachyceno a léčeno.

  • Podle nových odhadů by touto formou autoimunitního revmatického onemocnění mohly trpět ženy stejně často jako muži. Některé studie dokonce naznačují, že by ženská populace pacientů mohla převyšovat tu mužskou.

Odlišné klinické příznaky

Kromě odlišných projevů zachycených pomocí zobrazovacích metod jsou u žen patrné také rozdílné laboratorní a klinické příznaky, které znesnadňují a oddalují stanovení diagnózy. V rámci autoimunitního zánětu je pro Bechtěrevovu chorobu typické zvýšení zánětlivých parametrů, přičemž u nr-AxSpA je toto zvýšení méně patrné. Co patří mezi další zásadní rozdíly?

  • U žen se kromě postižení páteře častěji objevují bolesti ostatních kloubů a záněty svalových úponů.
  • Ženy častěji trpí nejen bolestmi v dolní části zad, ale také je postihují bolestivé stavy v oblasti krku a krční páteře.
  • U pacientek je současně častěji pozorována celková únava a nespecifické bolesti rozšířené po celém těle.

Obtížný záchyt onemocnění

Právě kvůli odlišným projevům onemocnění je často diagnóza onemocnění zaměněna za jinou. U žen v porovnání s muži dochází častěji k současnému rozvoji nespecifických střevních zánětů, což diagnostiku samotného revmatického onemocnění značně komplikuje. Příznaky bolestí zad a kloubů jsou totiž přisuzovány celkovému autoimunitnímu zánětu. Dobrou zprávou je, že stoupá počet diagnostikovaných případů žen s diagnózou nonradiografické axiální spondylartritidy. U určité části ženské populace ovšem není onemocnění stále rozpoznáno.

(holi)

Zdroje:

1. https://spondylitis.org/spondylitis-plus/standing-tall-for-women-with-axial-spondyloarthritis/

2. https://www.the-rheumatologist.org/article/sex-based-differences-in-axial-spondyloarthropathy/5/

3. https://www.medpagetoday.com/rheumatology/generalrheumatology/48776

Hodnocení článku:
(1752 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
Vyzrajte na bolesti zad

Vyzrajte na bolesti zad

Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
23. 2. 2009 Bechtěrevova nemoc
Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Nemoci si nevybírají, na koho zaútočí. Dokladem toho je i náš vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář, který od mládí bojuje s Bechtěrevovou nemocí. Svým životním postojem, aktivním přístupem k onemocnění a pomocí svého povolání ale naštěstí drží svou nemoc „v šachu“.
14. 3. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: