Novinky - revmatoidní artritida

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává.

Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily. Podle odborníků jde doslova o revoluci nejen v léčbě revmatoidní artritidy, psoriázy a Bechtěrevovy nemoci, ale i v léčbě idiopatických střevních zánětů (Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy) a také v onkologii.

Léčba, která cílí přesně na problém

Jde o moderní metodu léčby, která působí cíleně přímo v místě, kde problém vzniká. Její nežádoucí účinky jsou tedy v porovnání s léky potlačujícími imunitu mnohem menší a pozitivní dopad na kvalitu života pacientů je obrovský. Biologická léčba působí rychle a spolehlivě i u většiny pacientů, kterým běžná léčba nepomáhala. Biologické léky dokážou potlačit příznaky nemoci, zlepšit pohyblivost a výrazně zvýšit kvalitu života pacientů.

Biologická léčba může pomoci udržet pacientům jejich zaměstnání

Podle profesora Pavelky z Revmatologického ústavu dokládají lékařské studie, že se u pacientů, kteří jsou léčeni biologickými léky, o polovinu snižuje riziko, že přijdou v následujícím roce o zaměstnání. Tato skutečnost má i nezanedbatelný dopad na státní pokladnu. Pacienti, kteří jsou léčeni sice drahými, ale účinnými léky, si spíše udrží své zaměstnání, neodcházejí do invalidního důchodu a zůstávají dále daňovými poplatníky. Zpočátku velká investice se tak společnosti rozhodně vyplatí, nemluvě o ušetřené lidské bolesti a utrpení.

Méně peněz, než je třeba

Problém je ale v tom, že prostředky uvolněné na biologickou léčbu zdravotními pojišťovnami vystačí na léčbu mnohem méně pacientů než těch, kdo by ji ve skutečnosti potřebovali. Jen v Revmatologickém ústavu je na čekací listině na biologickou léčbu 120 pacientů splňujících všechna kritéria pro zařazení do léčebného programu.

(hak)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(2283 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

O příčinách některých nemocí víme vše. Revmatoidní artritida k nim bohužel nepatří. Přesto existují možnosti, jak riziko vzniku tohoto onemocnění snížit.
19. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Grilování šité na míru artritidě

Grilování šité na míru artritidě

Klasické grilované jídlo revmatikům neprospívá. Přesto si tímto v létě oblíbeným způsobem mohou připravit opravdové pochoutky, které nebudou zatěžovat jejich zažívání.
28. 8. 2018 Revmatoidní artritida
Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Mýty o revmatu: znáte je?

Mýty o revmatu: znáte je?

O mnoha onemocněních se tradují různé mýty, zkazky a polopravdy. Nejinak je tomu i u revmatických zánětů. Platí například, že revma je nemocí starých a bolí při něm jenom klouby?
3. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: