Novinky

Proč při bechtěrevovi zarůstá páteř?

Proč při bechtěrevovi zarůstá páteř?

Bojíte se, že budete mít za pár let z páteře bambusovou tyč? Pokud trpíte Bechtěrevovou chorobou, může se to stát. Jestli chcete vědět, proč tomu tak je a jak tomu zabránit, jste na správném místě.

Bechtěrevova choroba je typická tvorbou kostěných přemostění mezi obratli, které časem můžou vést k naprosté ztuhlosti – tzv. bambusové páteři. Všechno začíná rozhodnutím vašeho imunitního systému, že páteř je cizorodá a útočí na vás. Z jeho hlediska je řešením zánět, kterým se snaží útočící páteř zničit.

Zánět začne stimulovat buňky pojivových tkání k růstu a množení. Na okrajích kloubních ploch se tvoří kostní nárůstky, kterým se říká osteofyty. Mají tvar drobečků nasypaných na okrajích kostí. Pokud se nemocnému nedostane včasné léčby, zvětšují se, a pokud jsou situované blízko u sebe, mohou se začít spojovat, až dojde k pro Bechtěrevovu nemoc typickým propojením sousedních kostí, tzv. syndesmofytům.

Srovnávat se s ostatními nemá smysl

Tak jako máme každý jinou barvu vlasů nebo postavu i v nemoci se naše těla chovají jinak. Některým bechtěrevikům záhy sroste celá páteř, jiným se syndesmofyty tvoří pomalu a páteř zůstává po dlouhá léta pohyblivá. A rozdíly nepanují jen mezi různými nemocnými, ale i v průběhu času a na různých místech těla. Na růst novotvořené kosti má totiž vliv i aktuální míra zánětu, která se stále mění. Zatímco některé části páteře tedy zůstávají v relativním klidu, v jiných může chorobný proces probíhat na plné obrátky.

Odstranit novotvořenou kost v takovémto rozsahu samozřejmě není reálné, proto je nutné dbát na to, aby k nevratným změnám vůbec nedošlo. Jediným způsobem, jak toho dosáhnout, který má oporu v klinických studiích, je časná cílená léčba, která vede ke zmírnění zánětu, zastaví stimulaci kostních buněk a zbrzdí rozvoj nemoci.

Jak poznat, že je správný čas pro léčbu?

Ve chvíli, kdy máte prokázané kostní spoje v různých etážích páteře, dá se říct, že tu nejlepší chvíli pro léčbu jste propásli, ale stále je co zachraňovat. Léčby se nevzdávejte nikdy, nedávejte zbytečně všanc ani kousek svého zdraví, pokud nemusíte. Ideální dobou pro zahájení léčby je počáteční stadium onemocnění, kdy už jsou přítomny obtíže (noční a ranní bolest, ztuhlost apod.), ale rentgenová vyšetření ještě žádný nález neukazují. Je navíc možné, že právě teď těmito problémy trpí někdo z vašich blízkých.

Pokud máte obtíže, které se vymykají běžnému „houseru“, navštivte revmatologa a trvejte na důkladném vyšetření. Může být právě ten pravý čas zachránit budoucnost vaší páteře.

(pez)

 

Zdroj:

Tan S., Wang R., Ward M. M. Syndesmophyte growth in ankylosing spondylitis. Curr Opin Rheumatol 2015; 27 (4): 326–332.

Hodnocení článku:
(1495 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza trápí vysoké procento osob trpících Bechtěrevovou chorobou, a to včetně mladých nemocných. Přestože úbytek kostní tkáně nebolí, může vést ke zlomeninám a souvisejícím vážným zdravotním komplikacím. Nově provedené studie naznačují, že biologická léčba užívaná v terapii revmatologických onemocnění může nemocným pomoci také v této oblasti.
15. 9. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?
8. 2. 2016 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: