Novinky - revmatoidní artritida

"Zlatá" léčba revmatoidní artritidy

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo.

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo. Navíc o tom svědčí již první zmínky o jeho léčebném použití z doby 5000 let před naším letopočtem v Indii.

Prostě funguje

Mechanismus účinku však ještě není dopodrobna prozkoumán. Ví se, že postupná kumulace zlata v organismu zpomaluje progresi onemocnění a zmírňuje zánět. Nejedná se však o lék první volby. Soli zlata přicházejí na řadu až po selhání terapie metotrexátem a chorobu modifikujících antirevmatických léků (tzv. DMARS). A jak se tedy "zlato" užívá?

  • Zkušenosti potvrdily nejlepší výsledky po podání solí zlata injekcí do svalu či žíly. Jsou proto upřednostňovány před perorálními tabletami.
  • Nevýhodou tablet je i delší nástup účinku (nezřídka až 6 měsíců po zahájení terapie).
  • Injekce jsou podávány obvykle každý týden po dobu 22 týdnů.
  • V případě, že i nadále přinášejí úlevu, lze v aplikaci pokračovat.

Nežádoucí účinky

Jako každý lék mají i soli zlata nežádoucí účinky. Liší se podle způsobu podání. Projevují se ve chvíli, kdy je zlato v organismu již dostatečně kumulované.

Nejčastěji se vyskytující nežádoucí účinky po injekčním podání jsou:

  • svědící kožní vyrážka,
  • drobná poranění v dutině ústní.

Po perorálním podání se může objevit:

  • průjem,
  • zvracení,
  • snížená chuť k jídlu,
  • problémy s pletí.

K vzácně či velmi vzácně se vyskytujícím nežádoucím účinkům patří:

  • poškození ledvin způsobené ztrátou proteinů močí,
  • snížená produkce krevních buněk,
  • zvýšené riziko infekcí a krvácení,
  • střevní či plicní záněty.

Ačkoliv výčet nepříjemných účinků vypadá děsivě, není se čeho bát. Bezpečnost léčby je zaručena opakovanými  ledvinovými a krevními testy.

Jdeme na to

Rozhodli jste se pro léčbu zlatem? Nezapomínejte však, že ovoce nenese hned. Zlepšení příznaků onemocnění se dostavuje nejdříve po 3 až 6 měsících pravidelného užívání.

(msd)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2857 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Těžká rána revmatiků

Těžká rána revmatiků

Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to je obrázek běžného rána většiny pacientů s revmatoidní artritidou. Jenže ranní ztuhlost nezávisí jen na tom, kdy se kloubům začne chtít pracovat, ale například i na počasí a na psychickém rozpoložení člověka.
14. 3. 2010 Revmatoidní artritida
5 věcí, které vám umožní pracovat bez bolesti

5 věcí, které vám umožní pracovat bez bolesti

Revmatoidní artritida ovlivňuje veškeré činnosti nemocného, což platí i o zaměstnání. Studie provedená v roce 2004 na šesti stovkách artritiků prokázala, že vytvoření komfortnějšího pracovního prostředí snižuje počet absencí těchto lidí až o 60 %.
9. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Remise, nebo flar?

Remise, nebo flar?

Možná jste už někdy v souvislosti s artritidou slyšeli pojmy jako flar nebo remise. Co vůbec znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?
11. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Až 80 procent jedinců s revmatoidní artritidou si stěžuje na špatné spaní. Nemohou usnout, často se budí a vstávají s kohoutem. Bohužel nedostatek kvalitního spánku zhoršuje projevy nemoci. Proto přinášíme pět triků, jak se problémů se spaním zbavit.
8. 6. 2017 Revmatoidní artritida
Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší
29. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: