Novinky - psoriáza

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.

Ohrožená imunita

Lupénka neboli psoriáza je jedním ze skupiny autoimunitních onemocnění. Znamená to, že buňky imunitního systému těla – bílé krvinky – se z důvodů dědičnosti a působením faktorů zevního a vnitřního prostředí aktivují. Vytvoří se kožní zánět, kožní buňky se zmnoží, rychleji rostou a nedokonale rohovatí. Normální kožní buňka totiž vyzraje a na povrch kůže se dostane za přibližně 28 dnů. U psoriázy je to ale už za 4 dny, tedy asi 7× rychleji. Nemoc se projevuje nejčastěji jako červená, ohraničená, šupinkovatá ložiska na kůži.

Mastičky, koupele, krémy a… biologická léčba

Mezi nejčastější léčbu patří používání různých krémů, mastí a léčebných koupelí. Ty přinesou úlevu od svědění, sníží nánosy šupin, ale málokdy jsou dostatečně silné, aby samotné vedly ke zhojení psoriázy. Tyto přípravky jsou volně prodejné v lékárnách.

Doporučené jsou také pobyty u velmi slaných moří, typicky u Mrtvého moře. Lékaři k léčbě lupénky používají světloléčbu především ultrafialovým světlem nebo léky, které se podávají buď injekčně, nebo ústy. Mezi ně patří především podávání kortikoidů a léků odvozených od vitaminů A a D. Novinkou v léčbě lupénky je tzv. biologická terapie.

Jak biologická terapie funguje?

Biologické přípravky jsou zacíleny na imunitní systém. Zde blokují činnost určitých buněk imunitního systému, které hrají v psoriáze určitou úlohu. Zatímco jiné možnosti léčby lupénky také ovlivňují imunitní systém organismu, je účinek biologických přípravků specifičtější. Tyto přípravky tak mohou být i bezpečnější.

Pro léčbu psoriázy se využívá dvou typů biologických léků – jedny působí přímo na buňky imunitního systému a tím přímo ovlivňují psoriatický zánět. Jiné jsou nespecifické, působí na tzv. cytokiny a ovlivňují zánět na mnoha úrovních.

Podle studií, které proběhly na celém světě, má tato metoda léčby nesporné výhody. Svým působením neovlivňuje a nepoškozuje ostatní buňky a orgány lidského těla. Navíc má ve skoro třech čtvrtinách větší účinnost než klasické postupy.

Asi jako nic na světě ani význam biologické léčby přeceňovat. Přece jen stále existuje poměrně velké skupina pacientů, která při použití této terapie vykazuje „pouze“ srovnatelné nebo menší úspěchy než při léčbě klasické.

(kam)

Zdroje: www.psoriaza.info
Medscape Dermatology (www.medscape.com)

Hodnocení článku:
(5170 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.
5. 5. 2023 Psoriáza
Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.
9. 10. 2011 Psoriáza
Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Inzerce: