Novinky - psoriáza

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.

Neustálá péče 

Proč tomu tak je? Pokožka v zimě je totiž citlivější a náchylnější k podráždění, a to nejen v případě obličeje. Ten je samozřejmě vystaven vnějšímu prostředí nejvíc, hlavně vlhku, mrazu, větru či suchému vzduchu. Tyto vlivy pak vedou ke zhoršení stavu pokožky, která je vysušená a popraskaná. Máte-li navíc psoriázu nebo ekzémy, musíte o pokožku pečovat zvlášť pečlivě, a to každý den. Jedině tak se nebude extrémně vysušovat, praskat a svědit.

Hydratace a promašťování

Co tedy pro zdraví kůže dělat a čeho se raději vyvarovat?

  • Používejte hydratační krémy, ale ujistěte se, aby v sobě neobsahovaly moc vody.
  • Při sprchování preferujte hypoalergenní mycí přípravky, které pokožku hydratují.
  • Voda při sprchování by neměla být příliš horká – dlouhá a teplá sprcha je sice příjemná a relaxující, ale moc horká voda zbavuje kůži vlhkosti.
  • Dáváte-li přednost koupelím ve vaně, přidávejte do vody hydratační oleje, aby se pokožka zbavila odumřelých kožních buněk. Po koupeli vždy použijte hydratační krém.
  • Snažte se během zimy důsledně relaxovat, abyste minimalizovali stres. Ten je totiž spouštěčem zhoršení psoriázy. Zkuste každý den cvičit, třeba jógu apod.
  • Posilujte imunitu – nachlazení nebo chřipka lupénce nepomáhají. Každé oslabení organismu zvyšuje šanci na její vzplanutí. Jezte zdravě, dodržujte hygienu.
  • Používejte doma zvlhčovače vzduchu, které působí proti účinkům suchého vnitřního vzduchu.
  • Pijte hodně tekutin. Řada lidí se mylně domnívá, že v zimě tak často pít nemusí, ale opak je pravdou. Tělo potřebuje vodu i v zimě, aby zůstalo hydratované.
  • Vybírejte pečlivě oblečení – hrubé tkaniny, jako je vlna, mohou sice udržet tělo v teple, ale mohou také zhoršovat psoriázu. Nadměrné pocení nemoci také škodí, noste proto volnější, ideálně bavlněné oblečení, které vás nikde netlačí a „nesvazuje“.
  • Promluvte si s dermatologem o možnosti UV světelné terapie, která poskytne léčivé účinky slunce „bez slunce“.

(aši)

Zdroj: www.healthcentral.com

Hodnocení článku:
(2617 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Svědí mě kůže k zešílení…

Svědí mě kůže k zešílení…

Svědění je častým příznakem celé řady kožních onemocnění, psoriázu nevyjímaje. Je tak běžné, až se zdá skoro nemožné, že ani lékaři nemají na tomto poli zcela jasno.
16. 9. 2009 Psoriáza
Nepleťte si lupus s lupénkou

Nepleťte si lupus s lupénkou

Lupus a lupénka. Pro někoho možná dvě stejná nebo velmi podobná slova, ovšem nemoci, které se za nimi skrývají, jsou ve svém průběhu velmi odlišné. A protože o lupénce je na těchto stránkách informací dostatek, pojďme se podrobněji podívat na to, jak náš život může ovlivnit právě onemocnění zvané lupus.
4. 11. 2009 Psoriáza
Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Příznivé efekty slunečního záření na projevy lupénky jsou všem nemocným dobře známy. Ale pozor na přemíru slunění, spálení kůže může dokonce lupénku u lidí s genetickou predispozicí spustit. Slunění dokáže u řady lidí kožní projevy lupénky zlepšit...
28. 6. 2010 Psoriáza
Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Léčba světlem neboli fototerapie má na kůži poškozenou psoriázou opravdu blahodárné účinky. Totéž se však nedá říct o chození do solárií. Pravidelnými návštěvami opalovacích záření můžete totiž značně riskovat své zdraví.
31. 8. 2014 Psoriáza
Inzerce: