Novinky - psoriáza

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Lupénka představuje dlouhodobé kožní onemocnění vyžadující speciální léčbu a dohled zkušeného dermatologa. Úpravou životního stylu však můžeme k příznivému ovlivnění průběhu choroby přispět i my. Přinášíme proto několik doporučení, díky kterým snížíte nebezpečí vzplanutí psoriázy na minimum.

  1. Dostatek vody – Udržujte svou kůži hydratovanou. Využijte masti, krémy nebo oleje. Výhodný je rovněž zvlhčovač vzduchu. Suchá kůže obvykle vede ke zhoršení příznaků onemocnění.
  2. Každodenní péče – Pečujte důkladně o svou pokožku, nehty i vlasy. Šetrná manikúra, užívání šampónu určeného pro nemocné s lupénkou a péče o pokožku s využitím vhodných léčivých a koupelových přípravků by se měly stát zaběhlou rutinou.
  3. Pozor na mráz – Pokud je to jen trochu možné, vyhýbejte se delšímu pobytu v chladném a suchém klimatu. Takové podmínky kůži neprospívají.
  4. Zákeřné léky – Vyhněte se užívání léků, které mohou způsobit vzplanutí onemocnění. Mezi takové patří zejména některé kardiologické či psychiatrické medikamenty. Proto by o vašem kožním onemocnění měl vždy vědět i lékař jiného oboru.
  5. Neporušená kůže – Předejděte narušení pokožky, které může být příčinou nových projevů lupénky. Buďte proto opatrní při holení, snižte riziko pobodání hmyzem, vyhněte se tetování a akupunktuře.
  6. Léčivé paprsky – Opalujte se, ale s mírou. Krátkodobé působení ultrafialového záření má na průběh psoriázy prokazatelně pozitivní účinek. Oproti tomu dlouhodobé slunění vedoucí k popálení kůže je naopak nežádoucí.
  7. Méně stresu – Zredukujte působení stresu. Duševní rozpoložení má u řady nemocných s lupénkou vliv na aktivitu onemocnění. Pokud se nelze vyhnout stresovým situacím, je vhodné osvojit si některou z relaxačních technik, kupříkladu klidné a hluboké dýchání.
  8. Žijte zdravěji – Vyhněte se alkoholu. Ten nejenže zhoršuje průběh psoriázy, ale může také nepříznivě reagovat s užívanými léky. Podobně ani kouření kůži trpící lupénkou neprospívá.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(4040 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Jsi teenager a máš psoriázu? No a co!

Jsi teenager a máš psoriázu? No a co!

Být teenagerem je mnohdy těžké samo o sobě, natož ještě pokud si musíš dělat starosti se svou pletí. Snažíš se vypadat co nejlépe, ale kvůli lupénce máš na kůži suchá a zarudlá místa?
30. 5. 2016 Psoriáza
Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Dnešní uspěchaný svět přímo překypuje stresem. Honička v práci či boj s chronickým onemocněním rozhodně na psychické pohodě nepřidají. Duševní rozpoložení sice na první pohled s lupénkou vůbec nesouvisí, opak je však pravdou. Víte, jak ulevit své poškozené kůži?
19. 10. 2014 Psoriáza
Vyšetření před zahájením léčby

Vyšetření před zahájením léčby

Při biologické léčbě dochází k regulaci imunitního systému, a proto musí každý pacient, který je jejím potencionálním kandidátem, postoupit podrobná vyšetření odhalující probíhající infekce a zhodnocení rizik zhoršení probíhajících onemocnění. O jaká vyšetření se jedná?
6. 5. 2019 Psoriáza
Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

V ČR trpí revmatoidní artritidou přes 85 000 lidí všech věkových kategorií. Pomocnou ruku nejen jim, ale i jejich rodinným příslušníkům již mnoho let mj. nabízí pacientská organizace Revma Liga ČR. Jedním z jejích počinů je i projekt Revma mapa, který má – jak už vyplývá z jeho názvu – zmapovat úroveň lékařské péče o revmatiky, ale také pomoci ji v mnoha ohledech zlepšit.  
30. 11. 2020 Psoriáza
Inzerce: