Novinky - psoriáza

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.

Neustálá péče 

Proč tomu tak je? Pokožka v zimě je totiž citlivější a náchylnější k podráždění, a to nejen v případě obličeje. Ten je samozřejmě vystaven vnějšímu prostředí nejvíc, hlavně vlhku, mrazu, větru či suchému vzduchu. Tyto vlivy pak vedou ke zhoršení stavu pokožky, která je vysušená a popraskaná. Máte-li navíc psoriázu nebo ekzémy, musíte o pokožku pečovat zvlášť pečlivě, a to každý den. Jedině tak se nebude extrémně vysušovat, praskat a svědit.

Hydratace a promašťování

Co tedy pro zdraví kůže dělat a čeho se raději vyvarovat?

  • Používejte hydratační krémy, ale ujistěte se, aby v sobě neobsahovaly moc vody.
  • Při sprchování preferujte hypoalergenní mycí přípravky, které pokožku hydratují.
  • Voda při sprchování by neměla být příliš horká – dlouhá a teplá sprcha je sice příjemná a relaxující, ale moc horká voda zbavuje kůži vlhkosti.
  • Dáváte-li přednost koupelím ve vaně, přidávejte do vody hydratační oleje, aby se pokožka zbavila odumřelých kožních buněk. Po koupeli vždy použijte hydratační krém.
  • Snažte se během zimy důsledně relaxovat, abyste minimalizovali stres. Ten je totiž spouštěčem zhoršení psoriázy. Zkuste každý den cvičit, třeba jógu apod.
  • Posilujte imunitu – nachlazení nebo chřipka lupénce nepomáhají. Každé oslabení organismu zvyšuje šanci na její vzplanutí. Jezte zdravě, dodržujte hygienu.
  • Používejte doma zvlhčovače vzduchu, které působí proti účinkům suchého vnitřního vzduchu.
  • Pijte hodně tekutin. Řada lidí se mylně domnívá, že v zimě tak často pít nemusí, ale opak je pravdou. Tělo potřebuje vodu i v zimě, aby zůstalo hydratované.
  • Vybírejte pečlivě oblečení – hrubé tkaniny, jako je vlna, mohou sice udržet tělo v teple, ale mohou také zhoršovat psoriázu. Nadměrné pocení nemoci také škodí, noste proto volnější, ideálně bavlněné oblečení, které vás nikde netlačí a „nesvazuje“.
  • Promluvte si s dermatologem o možnosti UV světelné terapie, která poskytne léčivé účinky slunce „bez slunce“.

(aši)

Zdroj: www.healthcentral.com

Hodnocení článku:
(3316 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nedejte lupénce šanci aneb Pečovat o kůži se vyplatí

Nedejte lupénce šanci aneb Pečovat o kůži se vyplatí

Lupénka. Onemocnění, které se může lehce stát noční můrou postižených pacientů. Je to totiž onemocnění pouze léčitelné, nikoliv však vyléčitelné. Přesto ale existují možnosti, jak snížit pravděpodobnost, že se tato nemoc po období klidu znovu přihlásí k životu.
9. 5. 2010 Psoriáza
Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.
3. 7. 2013 Psoriáza
Tipy, jak lupénce nedat v zimě šanci

Tipy, jak lupénce nedat v zimě šanci

Některým pacientům s psoriázou přináší podzim a zima, kromě zkracujících se dnů a příslibu sněhu, i zhoršení stavu pleti. Není nutné propadat zoufalství. Přinášíme odpovědi na 5 nejčastějších otázek týkajících se péče o pleť s lupénkou v zimě včetně tipů, jak o pokožku v nadcházejících chladných měsících nejlépe pečovat.
14. 12. 2015 Psoriáza
Lupénkou mohou trpět i nohy

Lupénkou mohou trpět i nohy

Psoriáza může postihnout kůži kdekoli na těle. Zaútočit ale dokáže i na klouby a šlachy. To se často podepisuje na stavu dolních končetin.
16. 4. 2018 Psoriáza
Lupénka má ráda stres

Lupénka má ráda stres

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
14. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: