Novinky - psoriáza

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.



Již stovky let je znám příznivý účinek koupání v Mrtvém moři na řadu kožních onemocnění, například lupénku nebo ekzém. Obsah soli je zde 280 g/l, což je 8x více než v oceánu (35 g/l). Sůl Mrtvého moře je bohatá na hořčík, vápník, draslík a bromidy a chudá na sodík a karbonáty. Složení závisí mimo jiné na hloubce a vzdálenosti od přítoku řeky Jordán.

Blahodárný hořčík...

Hořčík (magnezium) je však stále nejvýrazněji zastoupeným iontem, jeho podíl činí 46 % krystalické podoby všech solí. Účinek magnezia na kožní onemocnění byl prokázán mnoha studiemi. Magnezium snižuje nadměrné rohovění, reguluje imunitní pochody v kůži a tlumí alergický zánět.

Příznivý účinek pobytu u Mrtvého moře je většinou přisuzován kombinaci vlivu vody a UV záření, někteří autoři se však domnívají, že zásadní roli hraje právě vliv mořské soli.

Mrtvé moře má příznivé účinky na ekzém a lupénku

Švýcarští a němečtí lékaři zkoumali vliv soli z Mrtvého moře na kůži pacientů s atopickým ekzémem. Třicet pacientů ve věku od 20 do 54 let s atopickým ekzémem v klidové fázi, ale s atopickou, suchou kůží, si denně namáčelo po dobu 15 minut jedno předloktí do 5% roztoku solí z Mrtvého moře a druhé předloktí do čisté vody.

Po dobu šesti týdnů jim na obou předloktích byly standardizovanými metodami měřeny ztráty vody kůží, hydratace kůže, drsnost a zarudnutí jakožto známky zánětu.

Průběh studie...

Pacienti po dobu studie nesměli používat žádné jiné léky. Studie probíhala během zimních měsíců v Bonnu, takže vliv slunečního záření byl minimální. U všech pacientů došlo ke zlepšení všech sledovaných parametrů na končetinách koupaných v roztoku soli, koupání ve vodě tento účinek nemělo.

Zlepšení alergie je možné i bez slunce...

Autoři tak prokázali, že příznivý účinek na kůži má i samotná mořská voda bohatá magneziem, i bez působení UV záření. V řadě zemí je mořská sůl Mrtvého moře v prodeji a pacienti tak mohou využívat její blahodárný vliv bez nebezpečí vedlejších účinků.

Zdroj: Proksch E, a spol. Int J Dermatol 2005;44:151–157.
www.ulekare.cz

Hodnocení článku:
(4514 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Psoriáza neboli česky lupénka patří mezi častá autoimunitní onemocnění. Je velmi často spojena i s dalšími nemocemi a mezi velmi častou komplikaci patří i vznik cukrovky. Jak je ale toto riziko velké?
4. 5. 2009 Psoriáza
Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by určité potraviny měly přímý pozitivní vliv na psoriázu. Je však dokázáno, že snížení hmotnosti může zmírnit symptomy onemocnění – doporučuje se proto vyvážená strava a stabilní váha. Která jídla jsou tedy vhodná, a jakých je naopak potřeba se vyvarovat?
18. 3. 2014 Psoriáza
Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Lupénka pro svého majitele znamená velmi úpornou záležitost, které se jen tak nelze zbavit. Každý pacient proto často zkouší možné i nemožné.
23. 4. 2009 Psoriáza
I o Vánocích můžeme něco udělat pro své zdraví

I o Vánocích můžeme něco udělat pro své zdraví

Vánoce jsou svátky klidu, míru, oslav a rodinných setkání. Čím to ale je, že mimo příjemné události se také často právě ve svátečních dnech vyskytují žlučníkové koliky, trávicí obtíže, nevolnost, deprese a jiné neveselé příhody?
11. 12. 2009 Psoriáza
Inzerce: