Novinky - revmatoidní artritida

I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Nemoc by neměla dítě nijak omezovat...

Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Na druhé straně by dítě nemělo získat pocit, že ho nemoc jako JIA nějak významně limituje a že stejně nemá cenu se učit. Dítě s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) by také mělo vědět, že si musí během školní výuky umět odpočinout. Různá dechová nebo relaxační cvičení mohou účinně ulevit od bolesti nebo zmírnit ztuhlost kloubů. Návrat do školy nicméně přináší dítěti s JIA řadu dalších starostí než jen bolest.

Kamarádi

Děti s JIA často mívají různé potíže ve vztazích se spolužáky a kamarády. Pochopitelně mohou mít vzhledem k častým školním absencím a horším fyzickým schopnostem problém udržet krok se svými vrstevníky. Zejména děti na základní škole mají velmi silnou potřebu být „stejní“ jako ostatní. Zároveň se mohou cítit ublíženě, pokud se jich spolužáci třeba jen ze zvědavosti vyptávají na jejich nemoc. Malé děti ale k sobě umí být opravdu kruté, proto je třeba, abyste včas rozpoznali příznaky šikany a podobně.

Koníčky

Stejně jako v případě školy i v různých dalších mimoškolních aktivitách a kroužcích by dítě mělo pokračovat, jak nejdříve je to možné. Někdy se může stát, že v důsledku nemoci nebude dítě moci některé koníčky provozovat. Například pokud váš syn chodil do modelářského kroužku a teď má artritidu s postižením drobných kloubů ruky, není asi realistické očekávat, že mu půjde lepení drobných součástek stejně jako dřív. Pro takové případy je důležité najít dítěti nějakou náhradní aktivitu, která by ho také bavila.

Nálady

Děti s JIA mohou mít tendenci k pocitům smutku, nervozity, nízkého sebevědomí a nízkých ambicí. Toto rodiče někdy podceňují a pocity svých dětí bagatelizují, případně je považují za „normální nálady“ dospívajících. Je nezbytné s dítětem o jeho pocitech mluvit, nabídnout mu podporu, zdůraznit, že ho máte rádi a jste kdykoliv připraveni mu pomoct a že na něj jste pyšní. Pokud jsou problémy s náladou dítěte opravdu vážné a hraničí s depresí, měli byste včas vyhledat odbornou pomoc u psychologa.

Spánek Problémy s usínáním a spánkem nejsou u pacientů s JIA vzácností. Můžete je zmírnit dodržováním několika pravidel. Léky na bolest podávejte před usnutím. Před nocí se vyvarujte stimulujících aktivit, jako je cvičení. Dítě by také nemělo večer pít nápoje s obsahem kofeinu, například kolu. Hovořte s dítětem o jeho problémech tak, aby mohlo jít spát s čistou hlavou a nemuselo na ně myslet. Pomoci mohou i relaxační cvičení.

(omat)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2160 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Nejčastější mýty o revmatických nemocech

Nejčastější mýty o revmatických nemocech

Revmatické nemoci jsou chronické zánětlivé choroby, při nichž se imunitní systém obrátí proti vlastnímu tělu. Řadíme mezi ně více než stovku různých onemocnění, která postihují nejenom pohybový aparát, ale i další orgánové systémy. I přesto, že nejde o vzácné nemoci, panuje o nich celá řada mýtů.
5. 9. 2021 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

Škola není pro dítě jen místem učení a vzdělávání, ale podílí se i na jeho společenských či sportovních aktivitách. Pokud kvůli chronické chorobě nemůže dítě delší dobu školu navštěvovat, často kromě znalostí ztratí i své místo v kolektivu spolužáků a kamarádů. Čím delší taková absence je, tím déle a obtížněji se po návratu vše vrací k normálu.
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Chraňte své ruce před deformitami

Chraňte své ruce před deformitami

Základním příznakem revmatoidní artritidy je samozřejmě kloubní postižení. Jeho příčinou je chronický zánět, který při svém dlouhodobém průběhu kloub deformuje. A v konečném stadiu může kloub dokonce ztratit svoji funkčnost. Abyste se s tímto problémem potýkali co nejméně, seznamte se s tipy profesionálů.
4. 11. 2009 Revmatoidní artritida
Milí přátelé,

Milí přátelé,

přejeme vám krásné a poklidné prožití vánočních svátků a hodně zdraví a osobní spokojenosti do nového roku.
22. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Neohebnost kloubů provázející vstávání představuje jeden z nejtypičtějších příznaků artritidy. Potíže mohou trvat i déle než hodinu. Člověk pociťuje tuhost prstů na rukou a není schopen ohnout drobné klouby v pěst. Jak se rychle dostat do formy?
11. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: