Novinky - revmatoidní artritida

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Neohebnost kloubů provázející vstávání představuje jeden z nejtypičtějších příznaků artritidy. Potíže mohou trvat i déle než hodinu. Člověk pociťuje tuhost prstů na rukou a není schopen ohnout drobné klouby v pěst. Jak se rychle dostat do formy?

1. Léky užijte včas

Konzultujte se svým lékařem, kdy je vhodné brát potřebné ranní léky. Efektivní může být podání preparátů s protizánětlivým a analgetickým účinkem hodinu před plánovaným opuštěním lože. Je však třeba pilulky zapít dostatečným množstvím vody a zajíst alespoň pár sušenkami. Předejdete tak nepříjemnému podráždění žaludku.

2. Protáhněte se pod peřinou

Těsně před samotným vstáváním z postele pečlivě rozhýbejte ospalé svaly a ztuhlé klouby. Ideální je cvičení ještě v teple, pod peřinou. Postupujte systematicky od menších po větší klouby, nezapomeňte ani na krční páteř. Cvičte pomalu a opatrně. Vstaňte ve chvíli, kdy budou klouby méně ztuhlé a bolestivé.

3. Dopřejte si lázeň

Vaše klouby po ránu ocení horkou sprchu nebo pobyt ve vaně – zde lze pokračovat v opatrném rozcvičování. Ztuhlá místa je vhodné masírovat žínkou nebo proudem teplé vody.

4. Oblékejte se do teplého

Další možností, jak tělu dopřát potřebné teplo, je zahřátí oděvu, který se chystáte obléknout. Pomoci může sušička, žehlička nebo radiátor.

5. Topte i v kanceláři

Klouby by se ani během dne neměly ocitnout v chladu. Pro zahřátí ztuhlých oblastí využijte nahřívací polštářky, strategicky umístěný přímotop nebo krémy s hřejivým účinkem.

Abyste mohli s revmatoidní artritidou a všemi jejími projevy bojovat co nejúčinněji, je třeba být celkově fit. Proto je důležité dbát na zdravé stravování, praktikovat vhodné pohybové aktivity a pečovat o duševní pohodu.

(veri)

Zdroj: http://www.healthline.com/health-slideshow/rheumatoid-arthritis-morning-stiffness#1

Hodnocení článku:
(2173 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Bolestivé klouby nejsou zdaleka tím jediným, co nemocné trpící revmatoidní artritidou trápí. Onemocnění bývá spjato s celou řadou zdravotních komplikací, z nichž některé mohou být velmi závažné. Znáte jejich varovné příznaky?
15. 9. 2014 Revmatoidní artritida
Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.
13. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Revmatologická onemocnění se bohužel nevyhýbají ani dětem. Dokazuje to juvenilní idiopatická artritida, chronické onemocnění postihující jedince mladší 16 let. Také v jeho léčbě se uplatňuje cílená terapie. Je ale její podávání pro děti bezpečné?
1. 6. 2016 Revmatoidní artritida
I s artrózou můžete vyšívat

I s artrózou můžete vyšívat

Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
1. 5. 2012 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: