Novinky - revmatoidní artritida

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Neohebnost kloubů provázející vstávání představuje jeden z nejtypičtějších příznaků artritidy. Potíže mohou trvat i déle než hodinu. Člověk pociťuje tuhost prstů na rukou a není schopen ohnout drobné klouby v pěst. Jak se rychle dostat do formy?

1. Léky užijte včas

Konzultujte se svým lékařem, kdy je vhodné brát potřebné ranní léky. Efektivní může být podání preparátů s protizánětlivým a analgetickým účinkem hodinu před plánovaným opuštěním lože. Je však třeba pilulky zapít dostatečným množstvím vody a zajíst alespoň pár sušenkami. Předejdete tak nepříjemnému podráždění žaludku.

2. Protáhněte se pod peřinou

Těsně před samotným vstáváním z postele pečlivě rozhýbejte ospalé svaly a ztuhlé klouby. Ideální je cvičení ještě v teple, pod peřinou. Postupujte systematicky od menších po větší klouby, nezapomeňte ani na krční páteř. Cvičte pomalu a opatrně. Vstaňte ve chvíli, kdy budou klouby méně ztuhlé a bolestivé.

3. Dopřejte si lázeň

Vaše klouby po ránu ocení horkou sprchu nebo pobyt ve vaně – zde lze pokračovat v opatrném rozcvičování. Ztuhlá místa je vhodné masírovat žínkou nebo proudem teplé vody.

4. Oblékejte se do teplého

Další možností, jak tělu dopřát potřebné teplo, je zahřátí oděvu, který se chystáte obléknout. Pomoci může sušička, žehlička nebo radiátor.

5. Topte i v kanceláři

Klouby by se ani během dne neměly ocitnout v chladu. Pro zahřátí ztuhlých oblastí využijte nahřívací polštářky, strategicky umístěný přímotop nebo krémy s hřejivým účinkem.

Abyste mohli s revmatoidní artritidou a všemi jejími projevy bojovat co nejúčinněji, je třeba být celkově fit. Proto je důležité dbát na zdravé stravování, praktikovat vhodné pohybové aktivity a pečovat o duševní pohodu.

(veri)

Zdroj: http://www.healthline.com/health-slideshow/rheumatoid-arthritis-morning-stiffness#1

Hodnocení článku:
(2733 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

S čím vším pomáhá pacientům s revmatickými nemocemi ergoterapie? Co konkrétně mohou lidé očekávat při návštěvě ergoterapeuta a jaké pomůcky jim uhradí zdravotní pojišťovna? Odpovědi nejen na tyto praktické otázky nám poskytla ergoterapeutka Bc. Hana Šmucrová z pražského Revmatologického ústavu.
23. 10. 2020 Revmatoidní artritida
Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Ve snaze udržet revmatoidní artritidu pod kontrolou a zabránit znovuvzplatutí zánětu je velmi důležité dodržovat léčebný plán. Patří k němu zejména pravidelné užívání předepsaných léků podle doporučení lékaře...
6. 3. 2011 Revmatoidní artritida
 Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Sjögrenův syndrom patří mezi další členy rodiny autoimunitních chorob. Sice není jednou z těch nejčastějších, ale i přesto svým majitelům dokáže velmi znepříjemnit život. Jedná se o poruchu funkce žláz se zevní sekrecí, jako jsou například slinné nebo slzné žlázy.
16. 5. 2010 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

Nohy nás nosí celý život, přesto se k nim často chováme doslova macešsky. Dají se však přirovnat ke stavbě domu: Máme-li špatný základ, může se zřítit nakonec celý dům. Bohužel si někdy uvědomíme, že je třeba se o nohy starat, až když začnou problémy.
28. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Vitamin D je spíše látkou na pomezí vitaminu a hormonu. Můžeme ho přijímat z vnějších zdrojů nebo si ho sami tvořit – stačí vystavit kůži slunečnímu záření. Vitamin D velmi významně zasahuje do metabolismu vápníku. Ale nejen to, má i řadu dalších účinků.
6. 9. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: