Novinky - psoriáza

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Máte pocit, že jste u svého dítěte našli známky lupénky? Obraťte se co nejdříve na dětského nebo přímo kožního lékaře. Odkládání vyšetření a domácí samoléčba mohou představovat zbytečné oddalování účinné léčby.

Lupénka se vyznačuje:

  • okrouhlými ložisky vyvýšenými na kůži s červenou spodinou a bílými šupinkami,
  • rýhami a prohlubněmi na nehtech,
  • případně bolestmi a ztuhlostí kloubů.

Projevy nemusí být vždy typické a s jistotou je pozná jen kožní lékař. Někdy je nezbytné odebrat malý vzorek kůže a provést jeho vyšetření. Zákrok se provádí v místním znecitlivění, a proto určitě není třeba se ho obávat.

Kožní a kloubní lupénka, odborně psoriáza a psoriatická artritida, patří k sobě. U někoho nastoupí dříve kožní, u někoho kloubní forma. U všech pacientů nemusí probíhat obě formy, ale pokud jsou přítomny jakékoli projevy lupénky, je zapotřebí cíleně sledovat, zda se nemoc neprojevuje i jinde na těle.

Svěřte dítě do rukou specialisty

V případě podezření na lupénku je vždy třeba vyhledat odbornou pomoc. Jedná se o autoimunitní zánět, tedy závažnější poruchu, než je běžná vyrážka nebo bolest kloubů z únavy. Pokud se však nemoc podchytí včas a začne se účinně léčit, může být její dopad na organismus pouze malý, nebo se dokonce její postup může i zcela zastavit. Pokud ji ale necháte rozvinout, znamená to obtížnější léčbu. Navíc v kloubech mohou rychle vzniknout nevratné změny, které už nelze odstranit ani nejúčinnější léčbou.

Když se diagnóza lupénky potvrdí, bude záležet na tom, jaké a jak silné budou její projevy. Při postižení kloubů se provádí fyzikální vyšetření v ordinaci a zobrazovací vyšetření (rentgen nebo magnetická rezonance). U všech forem může být přínosné vyšetření krve na zánětlivé parametry.

Možností léčby je dnes mnoho, léky jsou daleko šetrnější a účinnější než dříve a v případě nesnášenlivosti určitého léčiva existuje řada náhradních variant při zachování stejného účinku.

U každého pacienta je rychlost rozvoje nemoci jiná. Někdo má po celý život i bez léčby pouze mírné projevy lupénky, spíše kosmetického charakteru. Jiný má otevřené rány na celém těle nebo těžký zánět kloubů, který ho dostane na invalidní vozík. Pokud budete docházet na pravidelné kontroly a držet se pokynů lékaře, je vaše dítě v bezpečí. Pokud máte obavy, zda vaše dítě nepostihla lupénka, nebojte se, jednejte.

Čtěte také:
Spouštěčem lupénky u dětí může být i nachlazení

 

(pez)

 

Zdroj:

https://childrensnational.org

Hodnocení článku:
(3801 hodnocení - 3,5 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.
9. 10. 2011 Psoriáza
 Spojte se se svým dermatologem a zatočte s lupénkou

Spojte se se svým dermatologem a zatočte s lupénkou

Vaším nejsilnějším spojencem v bitvě s onemocněním zvaným psoriáza neboli lupénka by měl být váš dermatolog. Lékaři vám totiž mohou nabídnout více léčebných možností přímo „na míru“.
5. 10. 2009 Psoriáza
Inzerce: