Novinky - revmatoidní artritida

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.

Pomoc od základů 

Kmenové buňky jsou tělu vlastní, většinou „nezralé“ útvary, které ještě mají schopnost se vyvinout v některý buněčný typ a napomoci hojení a obnově postižených či poškozených tkání těla. Tyto buňky se nacházejí především v tukové tkáni a kostní dřeni. Jejich zdrojem je i pupečníková krev.

Obnovující proces 

Léčba potlačující imunitu a tlumící zánětlivou odpověď má u revmatoidní artritidy obrovský význam. S potlačením imunity je ale spojené i vyšší riziko infekce a některé nežádoucí účinky. V případě již postižených kloubů a mimokloubních tkání však konvenční léčba nemůže nabídnout už žádné zlepšení. Ne tak kmenové buňky.

  • Napomáhají právě hojení a obnově tkání postižených artritidou.
  • Poté, co se kmenové buňky dostanou do krevního oběhu, putují do tkáně napadené zánětem a vytvářejí zde protizánětlivě působící látky.
  • Účinek těchto mediátorů je přitom místní, a tlumí tak imunitu v oblasti postižené zánětem, a ne v celém těle.

Jaké kmenové buňky se užívají

Při terapii revmatoidní artritidy se využívají buňky pocházející z vlastní tukové tkáně (tzv. mesenchymální kmenové buňky). Tkáň potřebná k léčbě se získává odběrem (miniliposukcí) z podkoží, nejčastěji z břicha nebo hýždí pacienta. V některých zemích se využívají i buňky z pupečníkové krve pocházející od dárců, v České republice tomu ale tak zatím není.

Léčba kmenovými buňkami nemůže revmatoidní artritidu definitivně vyléčit, neboť jde o systémové onemocnění s odlišnostmi v imunitním systému. Je ale slibnou metodou v nápravě již vzniklých škod, která dokáže výrazně zlepšit stav postiženého kloubu.

(hak)

Zdroje:
www.cellmedicine.com
www.lecbakmenovymibunkami.cz

Hodnocení článku:
(2716 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Pokud jste těhotná nebo o graviditě uvažujete, musíte vzít v potaz i svoji nemoc. Léčba revmatoidní artritidy totiž může vaše těhotenství ovlivnit. Na druhou stranu jiný stav může mít někdy pozitivní dopady na příznaky choroby.
11. 10. 2016 Revmatoidní artritida
5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

Lidé trpící artritidou obvykle mohou najít uplatnění v zaměstnání. Jejich onemocnění je však může limitovat při výběru pracovního místa a mohou potřebovat specifické pracovní podmínky.
7. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Pacienti s revmatickými nemocemi často považují cvičení a jiné aktivity za nesmyslné vydávání energie, protože častým průvodcem revmatické nemoci je také únava. Pravý opak je ale pravdou.
10. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků. Pro JIA je charakteristické období střídání remise a relapsu...
28. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: