Novinky - psoriáza

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.

Takzvaná autoimunitní onemocnění, mezi která patří také část revmatických chorob, příznivě reagují na léky z řad imunosupresiv. Ty potlačují nežádoucí aktivitu imunitního systému, který napadá tkáně tělu vlastní. O účincích těchto léků na lidský plod během těhotenství bohužel nebylo do nedávné doby mnoho známo, a proto se jejich užívání v tomto křehkém období spíše nedoporučovalo. Nedávno provedená studie ale prokázala, že by některé z nich neměly pro miminko představovat žádné riziko.

Bezpečná klasická i biologická léčba

Američtí vědci v souvislosti s užívání imunosupresivních léků v těhotenství zkoumali následující preparáty:

  • hydroxychloroquin,
  • TNF inhibitory (představující biologickou léčbu),
  • sulfasalazin,
  • azathioprin.

Zmíněné léky jsou lékaři předepisovány při terapii následujících revmatologických chorob:

  • revmatoidní artritidy,
  • kloubního postižení při lupénce,
  • Bechtěrevovy choroby,
  • lupusu,
  • sklerodermie.

Poraďte se s lékařem

Protože je v této oblasti ještě třeba dalších výzkumů, stále platí, že je vhodné těhotenství raději plánovat a užívání veškeré medikace konzultovat s ošetřujícím lékařem. Nedávná bádání však přinesla uklidnění zejména pro ženy trpící revmatologickým onemocněním, které do jiného stavu přišly neplánovaně a jmenované léky nadále bezstarostně užívaly. Stále však existuje řada léků, které jsou pro vyvíjející se plod rizikové a jejichž užívání během těhotenství je krajně nevhodné.

(veri)

Zdroj: www.news-medical.net

Hodnocení článku:
(2811 hodnocení - 3,6 z 5)

Další doporučené články

Předsevzetí si dávejte po celý rok

Předsevzetí si dávejte po celý rok

Se začátkem nového kalendářního roku nastává i doba, kdy si lidé slibují, že v následujících měsících od základu změní svůj život: přestanou kouřit, začnou cvičit, zapracují na sobě. Ta se ale nemusí (a neměla by) týkat právě jen prvních několika dnů či týdnů. Zkuste si dát taková, abyste je byli schopni dodržet. A ohlížejte se i na svůj zdravotní stav.
23. 1. 2011 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná.
3. 4. 2012 Psoriáza
Když psoriáza zasáhne ruce a chodidla

Když psoriáza zasáhne ruce a chodidla

Plocha dlaní a plosek nohou činí jen 5 % povrchu organismu, což se může zdát málo. Ale protože tyto části těla používáme každý den na maximum, jakékoli poranění pokožky zde vnímáme nadmíru citelně. Tedy i výsev lupénky.
4. 4. 2023 Psoriáza
Inzerce: