Novinky - psoriáza

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.

Takzvaná autoimunitní onemocnění, mezi která patří také část revmatických chorob, příznivě reagují na léky z řad imunosupresiv. Ty potlačují nežádoucí aktivitu imunitního systému, který napadá tkáně tělu vlastní. O účincích těchto léků na lidský plod během těhotenství bohužel nebylo do nedávné doby mnoho známo, a proto se jejich užívání v tomto křehkém období spíše nedoporučovalo. Nedávno provedená studie ale prokázala, že by některé z nich neměly pro miminko představovat žádné riziko.

Bezpečná klasická i biologická léčba

Američtí vědci v souvislosti s užívání imunosupresivních léků v těhotenství zkoumali následující preparáty:

  • hydroxychloroquin,
  • TNF inhibitory (představující biologickou léčbu),
  • sulfasalazin,
  • azathioprin.

Zmíněné léky jsou lékaři předepisovány při terapii následujících revmatologických chorob:

  • revmatoidní artritidy,
  • kloubního postižení při lupénce,
  • Bechtěrevovy choroby,
  • lupusu,
  • sklerodermie.

Poraďte se s lékařem

Protože je v této oblasti ještě třeba dalších výzkumů, stále platí, že je vhodné těhotenství raději plánovat a užívání veškeré medikace konzultovat s ošetřujícím lékařem. Nedávná bádání však přinesla uklidnění zejména pro ženy trpící revmatologickým onemocněním, které do jiného stavu přišly neplánovaně a jmenované léky nadále bezstarostně užívaly. Stále však existuje řada léků, které jsou pro vyvíjející se plod rizikové a jejichž užívání během těhotenství je krajně nevhodné.

(veri)

Zdroj: www.news-medical.net

Hodnocení článku:
(3735 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Když za nemocné klouby může lupénka

Když za nemocné klouby může lupénka

V případě těchto dvou chorob opravdu platí, že vše souvisí se vším. Psoriatická artritida je forma postižení kloubů, která sužuje některé lidi s lupénkou.
12. 2. 2012 Psoriáza
Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Chronický zánět kloubů a páteře je jednou z nejčastějších komplikací lupénky. Někdy dokonce přichází dříve, než se lupénka projeví na kůži, ale zpravidla zůstává navždy. Co se při něm v kloubech děje a proč to tak bolí?
5. 4. 2019 Psoriáza
Psoriáza a psoriatická artritida – souvislosti jsou jasné!

Psoriáza a psoriatická artritida – souvislosti jsou jasné!

Lupénka, chronické zánětlivé onemocnění postihující kůži, a psoriatická artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů, mají mnoho společného. Kolik pacientů se potýká s oběma chorobami zároveň a která nemoc propuká dříve?
4. 10. 2018 Psoriáza
Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Soupeřit s psoriázou o každý centimetr kůže je obtížné a únavné. Jenže nezbývá než vytrvat a hledat tak dlouho, až některý z postupů opravdu zabere. Lupénka je sice nevyléčitelné onemocnění, existuje však celá řada léků, které její příznaky úspěšně potlačují.
12. 2. 2016 Psoriáza
Inzerce: