Novinky - psoriáza

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.

Takzvaná autoimunitní onemocnění, mezi která patří také část revmatických chorob, příznivě reagují na léky z řad imunosupresiv. Ty potlačují nežádoucí aktivitu imunitního systému, který napadá tkáně tělu vlastní. O účincích těchto léků na lidský plod během těhotenství bohužel nebylo do nedávné doby mnoho známo, a proto se jejich užívání v tomto křehkém období spíše nedoporučovalo. Nedávno provedená studie ale prokázala, že by některé z nich neměly pro miminko představovat žádné riziko.

Bezpečná klasická i biologická léčba

Američtí vědci v souvislosti s užívání imunosupresivních léků v těhotenství zkoumali následující preparáty:

  • hydroxychloroquin,
  • TNF inhibitory (představující biologickou léčbu),
  • sulfasalazin,
  • azathioprin.

Zmíněné léky jsou lékaři předepisovány při terapii následujících revmatologických chorob:

  • revmatoidní artritidy,
  • kloubního postižení při lupénce,
  • Bechtěrevovy choroby,
  • lupusu,
  • sklerodermie.

Poraďte se s lékařem

Protože je v této oblasti ještě třeba dalších výzkumů, stále platí, že je vhodné těhotenství raději plánovat a užívání veškeré medikace konzultovat s ošetřujícím lékařem. Nedávná bádání však přinesla uklidnění zejména pro ženy trpící revmatologickým onemocněním, které do jiného stavu přišly neplánovaně a jmenované léky nadále bezstarostně užívaly. Stále však existuje řada léků, které jsou pro vyvíjející se plod rizikové a jejichž užívání během těhotenství je krajně nevhodné.

(veri)

Zdroj: www.news-medical.net

Hodnocení článku:
(3736 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba míří přesně na nemoc

Biologická léčba míří přesně na nemoc

O biologické léčbě a o jejím využití v léčbě mnoha obtížně léčitelných nemocí v poslední době slýcháme velmi často. Řada lékařů a pacientů nešetří superlativy a mluví o převratné metodě, která umožní vyléčit doposud neléčitelné choroby. Biologika se uplatní nejen při léčbě lupénky a psoriatické artritidy...
26. 1. 2010 Psoriáza
Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky

Psoriáza bývá těžko léčitelným problémem. Ať už postihne jakoukoli část těla, je pro dotyčného člověka utrpením. Existuje několik typů lupénky. Rozeznat je od sebe lze podle charakteristických projevů.
5. 10. 2016 Psoriáza
Boj s lupénkou: obrňte se trpělivostí

Boj s lupénkou: obrňte se trpělivostí

Při psoriáze trpí nejen kůže, ale také psychika pacienta. V závislosti na tom, kde po těle se nachází, může nemoc přinášet řadu emocionálních reakcí, se kterými je nutné se potýkat. Ne vždy je to snadné.
20. 2. 2014 Psoriáza
Hlavně neztrácejte naději!

Hlavně neztrácejte naději!

Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!
21. 6. 2019 Psoriáza
Inzerce: