Novinky - psoriáza

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.

Takzvaná autoimunitní onemocnění, mezi která patří také část revmatických chorob, příznivě reagují na léky z řad imunosupresiv. Ty potlačují nežádoucí aktivitu imunitního systému, který napadá tkáně tělu vlastní. O účincích těchto léků na lidský plod během těhotenství bohužel nebylo do nedávné doby mnoho známo, a proto se jejich užívání v tomto křehkém období spíše nedoporučovalo. Nedávno provedená studie ale prokázala, že by některé z nich neměly pro miminko představovat žádné riziko.

Bezpečná klasická i biologická léčba

Američtí vědci v souvislosti s užívání imunosupresivních léků v těhotenství zkoumali následující preparáty:

  • hydroxychloroquin,
  • TNF inhibitory (představující biologickou léčbu),
  • sulfasalazin,
  • azathioprin.

Zmíněné léky jsou lékaři předepisovány při terapii následujících revmatologických chorob:

  • revmatoidní artritidy,
  • kloubního postižení při lupénce,
  • Bechtěrevovy choroby,
  • lupusu,
  • sklerodermie.

Poraďte se s lékařem

Protože je v této oblasti ještě třeba dalších výzkumů, stále platí, že je vhodné těhotenství raději plánovat a užívání veškeré medikace konzultovat s ošetřujícím lékařem. Nedávná bádání však přinesla uklidnění zejména pro ženy trpící revmatologickým onemocněním, které do jiného stavu přišly neplánovaně a jmenované léky nadále bezstarostně užívaly. Stále však existuje řada léků, které jsou pro vyvíjející se plod rizikové a jejichž užívání během těhotenství je krajně nevhodné.

(veri)

Zdroj: www.news-medical.net

Hodnocení článku:
(2804 hodnocení - 3,6 z 5)

Další doporučené články

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
11. 11. 2013 Psoriáza
Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Návštěva u lékaře probíhá často velmi hekticky. Spousta nových informací, nedostatek času a člověk ani neví jak a už stojí ve dveřích a loučí se se sestřičkou. Abyste se dozvěděli opravdu vše, co vás o lupénce zajímá, raději se předem připravte. S výběrem vhodných otázek pomohou následující řádky.
16. 6. 2014 Psoriáza
Porazte lupénku, zvítězíte i nad depresí!

Porazte lupénku, zvítězíte i nad depresí!

Lidé s lupénkou jsou oproti ostatní populaci až dvakrát více ohroženi rozvojem deprese. Vinu na tom mohou nést jednak biologické pochody, které psoriázu spouštějí, ale také častá společenská izolace těchto osob. Jak se tedy těžké skleslosti a „nenáladě“ bránit?
3. 9. 2015 Psoriáza
Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.
25. 2. 2009 Psoriáza
Inzerce: