Novinky - psoriáza

Letos v létě konečně dostanete lupénku pod kontrolu

Letos v létě konečně dostanete lupénku pod kontrolu

Ačkoliv častější vystavování slunečním paprskům a vyšší vlhkost většinou pomáhají zmírnit projevy lupénky, s létem přichází i několik problematických situací.

V následujícím textu proto najdete tipy, které vám během těchto dní pomohou lupénku snadněji zvládnout.

    1. Vyhněte se spálení!

    Pokožka spálená sluncem může způsobit tzv. flar neboli vzplanutí choroby. Dokonce i mírné spálení může zhoršit existující lupénku a způsobit vznik nových ložisek.

    K ochraně kůže dermatologové doporučují:

    • Používejte krém s ochranou proti UV paprskům – voděodolný, s faktorem SPF minimálně 15 a širokospektrý, který chrání před UVA i UVB zářením.
    • Vyhněte se krémům se silnou parfemací, neboť dráždí kůži.
    • Krém aplikujte na pokožku každé 2 hodiny, dokonce i když je zataženo, stejně tak po koupání nebo zpocení.
    Dalším dobrým důvodem, proč používat ochranné krémy, je ten, že léky užívané při lupénce zvyšují citlivost kůže na slunce.

    2. Pokud jste v klimatizovaném prostoru, myslete na zvlhčování!

    Klimatizace zbavuje kůži jejího přirozeného zvlhčení, což opět může vést ke zhoršení příznaků nemoci. Tento problém můžete minimalizovat, pokud po každé koupeli aplikujete na pokožku zvlhčující přípravek.

    3. Plavte!

    Plavání je skvělou pohybovou aktivitou, a to i při lupénce. Pokud je to možné, zvolte raději slanou vodu. Ta napomáhá odstranění odumřelých buněk, kůže se pak cítí lépe a vypadá zdravěji.

    Po koupání opět dejte na rady dermatologů:
    • Vysprchujte se – chlor a další chemikálie v bazénech mohou kůži výrazně dráždit.
    • Aplikujte ochranný krém.

    4. Pokuste se vyhnout škrábnutí, říznutí a pokousání hmyzem!

    Pacienti s lupénkou často zaznamenávají nové léze asi za 14 dní poté, co se poranili. Používejte repelenty, ovšem pouze ty s nízkou koncentrací DEET, což je aktivní součást většiny těchto přípravků. Abyste se hmyzu vyhnuli i doma, můžete využít citronelové svíčky.

    5. Chlaďte se!

    Pocení může dráždit kůži, zejména jsou-li ložiska psoriázy v obličeji nebo ve kštici. Pokud se tedy zpotíte, šetrně pot odstraňte čistou žínkou namočenou v chladné vodě nebo použijte čistý neparfémovaný ubrousek.

    6. Relaxujte!

    Jak je vám jistě známo, lupénka se zhoršuje při stresu. Tím, že zůstanete v klidu, se vyhnete nepříjemnému svědění a užijete si krásné roční období.

    (pes)

    Zdroj: www.skincarephysicians.com/

    Hodnocení článku:
    (3548 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Psoriáza patří mezi jedno z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění. Zcela vyléčit ji lékaři zatím neumí a i původci vzniku zůstávají u některých postižených tak trochu záhadou.
30. 11. 2015 Psoriáza
S lupénkou si poradí biologická léčba

S lupénkou si poradí biologická léčba

Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou. V následujícím textu se dozvíte, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
10. 11. 2009 Psoriáza
S lehkou stravou nejenom v létě

S lehkou stravou nejenom v létě

Hubnout do plavek? Na to se vykašlete. Najděte si raději způsob, jak svou hmotnost udržet na uzdě dlouhodobě. S těmito tipy nebudete muset na sebe vytahovat bič. Naopak – budete se moci odměnit.
8. 8. 2019 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Inzerce: