Lidé s lupénkou nemusejí být kožní infekcí ohroženi více
26. 4. 2010
Každé porušení povrchu kůže zvyšuje riziko zanesení infekce do vzniklé rány. Protože lupénka postihuje právě tento orgán, nabízí se otázka, zda infekce ohrožuje i majitele této nemoci.
Ani větší množství bakterií škodu nezpůsobí
Skutečnost je taková, že se v oblastech postižených lupénkou bakterie nachází. Jsou to ovšem tytéž bakterie, které běžně pokrývají i zcela zdravou a neporušenou kůži a za normálních okolností nečiní žádné potíže. Přestože se ukázalo, že v ložiscích lupénky je množství těchto bakterií na jeden milimetr čtverečný zvýšené oproti zdravé pokožce, není riziko vzniku kožní infekce zvýšené.
Pozor na invazivní kmeny
Proniknutí infekce do organismu hrozí tehdy, pokud je kůže osídlena vysoce invazivními kmeny bakterií. Příkladem je Staphyloccocus aureus (zlatý stafylokok). Ten může způsobovat závažné infekce, a to nejen místní, ale také systémové s celkovými projevy, jako jsou horečka, malátnost nebo bolest hlavy.
Se škrábáním opatrně
Další možnou příčinou zanesení infekce pokožkou porušenou v oblastech s ložisky lupénky je její hrubší poškození. K tomu může dojít například usilovným škrábáním či jakýmkoliv jiným poraněním. Takto hluboce poškrábaná ložiska tvoří vstupní bránu infekce, která se následně projeví zarudnutím a zvýšenou teplotou okolní kůže nebo přítomností hnisu.
Větší riziko vzniku kožní infekce v oblastech postižených lupénkou tedy za normálních okolností nehrozí. Přesto by lidé trpící touto chorobou měli dbát zvýšené opatrnosti před jakýmkoliv poraněním kůže, neboť každé porušení kožního krytu může aktivovat onemocnění a vést k výsevu nových ložisek lupénky.
Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.
Léčba světlem neboli fototerapie má na kůži poškozenou psoriázou opravdu blahodárné účinky. Totéž se však nedá říct o chození do solárií. Pravidelnými návštěvami opalovacích záření můžete totiž značně riskovat své zdraví.
Počasí má obrovský vliv na naši pokožku. S každým ročním obdobím jsou tak lidé trpící lupénkou postaveni před nové výzvy, se kterými se musí vyrovnat. Kombinace suchého vzduchu, kratšího pobytu na slunci a nízké teploty přispívá velkou měrou ke vzplanutí onemocnění. Následujících šest tipů vám může pomoci zvládnout blížící se zimní období.
Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.
Psoriáza neboli česky lupénka patří mezi častá autoimunitní onemocnění. Je velmi často spojena i s dalšími nemocemi a mezi velmi častou komplikaci patří i vznik cukrovky. Jak je ale toto riziko velké?