Novinky - psoriáza

Mrazivý nepřítel ohrožuje nemocné s lupénkou

Mrazivý nepřítel ohrožuje nemocné s lupénkou

Studené počasí, kterému je v tomto období vystavena naše kůže, představuje zejména pro psoriatiky skutečné nebezpečí.

Studené počasí, kterému je v tomto období vystavena naše kůže, představuje zejména pro psoriatiky skutečné nebezpečí. Obávané zhoršení příznaků tohoto nejen kožního onemocnění však nemusí být v zimních měsících pravidlem. Jak mu předcházet?

Dostatečná vláha

  • Udržujte pokožku dostatečně hydratovanou.
  • Zvlhčující krémy či oleje zadrží vodu ve vaší kůži a zabrání tak jejímu přesušení, ke kterému v zimním období především kvůli všudypřítomnému větru snadno dochází.
  • Nezapomeňte, že suchost s sebou přináší nepříjemné popraskání, zarudnutí a svědění.
  • Psoriatici by měli mít doma účinný zvlhčovač vzduchu.

Bezpečná hygiena

Namísto dlouhé horké sprchy dávejte přednost bleskovému omytí vlažnou vodou. Jen tak předejdete zbytečnému vymývání kožního mazu a vysoušení pokožky. Při výběru mýdel či sprchových gelů dejte vždy přednost těm hypoalergenním a ani ty nepoužívejte zbytečně často. Ani tolik příjemné koupele nemusí pro nemocné s lupénkou zůstat tabu. Stačí do vody přidat pravou sůl z Mrtvého moře, prášek z ovesných vloček či nedráždivé oleje. Takto připravená lázeň nejenže poslouží k celkové relaxaci, ale také zklidní pokožku a zmírní nežádoucí svědění.

Promyšlené svršky

Chraňte svou pokožku a klouby před mrazem a větrem vhodným oděvem. Dejte přednost více vrstvám, kterých se můžete snadno zbavit v případě, že vám bude tepleji. Tak předejdete propocení, které kůži postižené lupénkou také neprospívá. Při výběru materiálu s důvěrou sáhněte po bavlně, naopak neprodyšné vlně a syntetickým materiálům se raději vyhněte.

Zdravá duše

Nezapomeňte, že také psychický stres může být jednou z příčin zhoršení příznaků lupénky. Proto si dopřejte dostatek času pro uvolnění a své oblíbené činnosti.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3552 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Lupénka má ráda stres

Lupénka má ráda stres

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
14. 7. 2009 Psoriáza
Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.
22. 3. 2018 Psoriáza
Lupénkou mohou trpět i nohy

Lupénkou mohou trpět i nohy

Psoriáza může postihnout kůži kdekoli na těle. Zaútočit ale dokáže i na klouby a šlachy. To se často podepisuje na stavu dolních končetin.
16. 4. 2018 Psoriáza
Máte lupénku? Poradíme s léčením ran

Máte lupénku? Poradíme s léčením ran

Přestože psoriáza přímo hojení ran nezpomaluje, patří stížnosti na zdlouhavé léčení různých poranění u nemocných s lupénkou mezi ty nejčastější.
15. 4. 2012 Psoriáza
Mýty a omyly o biologické léčbě

Mýty a omyly o biologické léčbě

V léčbě revmatických onemocnění jsou biologická léčiva (biologika) relativní novinkou, a tak z nich mohou stále mezi pacienty přetrvávat některé zbytečné obavy. Ty nejrozšířenější v podobě mýtů shrnujeme v následujícím textu.
10. 5. 2019 Psoriáza
Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Psoriáza neboli česky lupénka patří mezi častá autoimunitní onemocnění. Je velmi často spojena i s dalšími nemocemi a mezi velmi častou komplikaci patří i vznik cukrovky. Jak je ale toto riziko velké?
4. 5. 2009 Psoriáza
Inzerce: