Novinky - revmatoidní artritida

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.

Chůze jako univerzální cvičení

Chůze je jedním z nejpřirozenějších pohybů a dělá z lidí výlučný druh. Žádní jiní živočichové se výhradně po dvou nohách pohybovat nedokážou. Chůze je navíc i jedno z nejuniverzálnějších cvičení, protože při ní jsou zapínány téměř všechny svalové partie – od svalů nohou přes břišní a zádové svaly až po svaly horních končetin. Navíc u artritických pacientů dokáže chůze i pomoci od bolesti.

V pravidelnosti je síla (a úleva)

Američtí lékaři proto sestavili speciální dvanáctitýdenní chodecký program, který dokáže artritikům nejen ulevit od bolesti, ale i zásadně zvýšit jejich fyzickou kondici. Důležité v něm nejsou ani tak zdolané kilometry jako spíše pravidelnost a vytrvalost. Chůze je totiž nejen dobrým cvičebním prostředkem, který dokáže rozpohybovat ztuhlé svaly, ale také blahodárně působí na srdce a oběhový systém.

Začněte chodit hned teď

Lékaři doporučují buď alespoň jednu delší, přibližně šedesátiminutovou procházku denně, nebo i několik kratších. Důležitá je ale pravidelnost. Během 12 týdnů, které cvičební program trvá, si totiž pacient na chůzi tolik navykne, že pak v pohybu pokračuje i nadále. Důležitá je také správná, kvalitní a dobře padnoucí obuv, prodyšný oděv a případně i vycházková hůl (tzv. nordic walking).

Najděte si svůj cíl

I přesto, že je chůze takto prospěšná, chodit jen tak většinu lidí rychle omrzí. Proto je třeba najít si nějaký cíl, kterému chceme dojít. A pokud jako cíl zvolíme například nějakou památku nebo zajímavé místo, bude i naše cesta rychleji ubíhat. Cílem ale může být i samotná cesta.

S velkou bolestí si poradí chůze pozadu

Kromě cíle pomůže k větší zábavnosti i změna stylu chůze. Lékaři například při velkých bolestech kloubů doporučují chůzi pozadu, kdy se rozkládá hmotnost na obě nohy rovnoměrněji a kloubům to velmi ulevuje. Kromě toho se při chůzi pozadu více posiluje zadní strana stehen a zadek. Proto neseďte doma a udělejte něco pro své zdraví. Prostě choďte!

(kam)

Zdroj:

    www.arthritistoday.org
Hodnocení článku:
(2840 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Remise, nebo flar?

Remise, nebo flar?

Možná jste už někdy v souvislosti s artritidou slyšeli pojmy jako flar nebo remise. Co vůbec znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?
11. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.
10. 3. 2023 Revmatoidní artritida
Revmatici, vyrazte do lázní! Odpočinete si a uleví se vám

Revmatici, vyrazte do lázní! Odpočinete si a uleví se vám

Lázeňská léčba různých onemocnění má v naší republice dlouhou tradici. Tato zařízení navštěvují i lidé s revmatoidní artritidou. Poradíme, jak si o lázně požádat a kam se s touto chorobou můžete vypravit.
24. 8. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: