Novinky - psoriáza

Pomozte svému dítěti vyrovnat se s lupénkou

Pomozte svému dítěti vyrovnat se s lupénkou

Stejně jako dospělí, tak i děti s kožním postižením potřebují většinou čas na to, aby se se svojí diagnózou vyrovnali. Záleží pak zejména na rodičích.

aby se jejich dítě vyrovnalo s tím, že jeho kůže nevypadá stejně jako kůže ostatních dětí.

Některé děti se s lupénkou vyrovnají snadno, jiné se naopak cítí rozpačitě, smutně nebo i rozzlobeně. S věkem se situace často zlepšuje, s recidivou nemoci či zhoršením stavu zase naopak zhoršuje. Obecně je velmi obtížné předvídat, jak bude dítě na onemocnění psoriázou reagovat.

Podpora rodiny a přátel je nezbytná

Jednou z nejlepších věcí, kterou může rodič pro své dítě udělat, je získat co nejvíce informací o nemoci. Tak může dítěti vše správně vysvětlit. Menší děti většinou na rodiče spoléhají plně, starší děti a dospívající pak často hledají podporu u přátel.

Způsob, jakým své dítě do problému zasvětíte, musíte přizpůsobit jeho věku a rozumovým schopnostem. Zkuste mu stejnou informaci sdělit několika různými cestami, abyste si byli jisti, že ji opravdu chápe. Vždy buďte trpěliví, pravdomluvní a dávejte mu naději.

V rozhovoru se pokuste vyzdvihnout tyto body:
  • lupénka neohrožuje život,
  • lupénku mají miliony lidí po celém světě,
  • lupénka není nakažlivá, přátelé se nemají čeho obávat,
  • existuje řada skvělých možností, jak lupénku léčit.

Začněte od začátku

Vysvětlete dítěti vše včetně fyziologie. Vysvětlete mu i to, jak probíhá normální tvorba buněk a jak se změní při lupénce.

Jednou z možností, co říct menšímu dítěti, například je: „Lupénka způsobuje, že tvoje kůže se chová a vypadá jinak než kůže zdravá. Normálním kožním buňkám to trvá asi 4 týdny než doputují ze spodní do horní vrstvy kůže a tam umřou. U tvé kůže to trvá jen 3 nebo 4 dny, takže staré buňky nemají čas se odloupnout a vytvářejí tenké stroupky. Proč se tohle děje zrovna u tebe, zatím nevíme, ale tvoje kůže může pomocí léků vypadat i cítit se lépe.“

Na co byste neměli zapomenout:

  • Nedopusťte, aby vaše dítě mělo pocit, že si za psoriázu může samo.
  • Připravte jej na to, že lupénka je celoživotní onemocnění, které probíhá v cyklech.
  • Pomozte mu pochopit, že lupénka je genetická porucha, proto nevíme, proč ji někteří lidé mají a jiní ne.
  • Zdůrazňujte důležitost léčby a změny životního stylu.
  • Učte ho trpělivosti – některé léky u něj mohou účinkovat hůř než jiné.
  • Ujistěte se, že vás vaše dítě pochopilo a dostalo odpovědi na svoje otázky.
  • Pokud na některé otázky neznáte odpověď, nevadí, při nejbližší příležitosti se poraďte s dermatologem.

(pes)

Zdroj: www.skincarephysicians.com

Hodnocení článku:
(3651 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Průzkum genů znamená naději v léčbě lupénky

Průzkum genů znamená naději v léčbě lupénky

Představte si situaci, kdy se ve vašem těle odehrává krutý boj. Podrážděný imunitní systém kolem sebe kope jak vzteklý kůň a mnohdy zuřivě útočí proti pokožce. Všechny bitvy se pak na kůži objevují v podobě lupénky.
9. 10. 2011 Psoriáza
Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Trpíte psoriázou neboli lupénkou? Potom není vaše oblékání jen otázkou stylu, ale ovlivňuje i průběh onemocnění. Čím se tedy řídit při nakupování oblečení a během ranního vybírání před skříní?
12. 12. 2011 Psoriáza
Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Máte psoriázu? Pak možná dobře víte, o čem bude řeč. Postižení nehtů, které tuto nemoc provází, je někdy sotva patrné, ale může být i invalidizující. Co nejdříve se proto poraďte se svým lékařem − potíže se totiž časem zhoršují.
10. 10. 2018 Psoriáza
Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...
1. 3. 2010 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Inzerce: