Novinky - psoriáza

Letos v létě konečně dostanete lupénku pod kontrolu

Letos v létě konečně dostanete lupénku pod kontrolu

Ačkoliv častější vystavování slunečním paprskům a vyšší vlhkost většinou pomáhají zmírnit projevy lupénky, s létem přichází i několik problematických situací.

V následujícím textu proto najdete tipy, které vám během těchto dní pomohou lupénku snadněji zvládnout.

    1. Vyhněte se spálení!

    Pokožka spálená sluncem může způsobit tzv. flar neboli vzplanutí choroby. Dokonce i mírné spálení může zhoršit existující lupénku a způsobit vznik nových ložisek.

    K ochraně kůže dermatologové doporučují:

    • Používejte krém s ochranou proti UV paprskům – voděodolný, s faktorem SPF minimálně 15 a širokospektrý, který chrání před UVA i UVB zářením.
    • Vyhněte se krémům se silnou parfemací, neboť dráždí kůži.
    • Krém aplikujte na pokožku každé 2 hodiny, dokonce i když je zataženo, stejně tak po koupání nebo zpocení.
    Dalším dobrým důvodem, proč používat ochranné krémy, je ten, že léky užívané při lupénce zvyšují citlivost kůže na slunce.

    2. Pokud jste v klimatizovaném prostoru, myslete na zvlhčování!

    Klimatizace zbavuje kůži jejího přirozeného zvlhčení, což opět může vést ke zhoršení příznaků nemoci. Tento problém můžete minimalizovat, pokud po každé koupeli aplikujete na pokožku zvlhčující přípravek.

    3. Plavte!

    Plavání je skvělou pohybovou aktivitou, a to i při lupénce. Pokud je to možné, zvolte raději slanou vodu. Ta napomáhá odstranění odumřelých buněk, kůže se pak cítí lépe a vypadá zdravěji.

    Po koupání opět dejte na rady dermatologů:
    • Vysprchujte se – chlor a další chemikálie v bazénech mohou kůži výrazně dráždit.
    • Aplikujte ochranný krém.

    4. Pokuste se vyhnout škrábnutí, říznutí a pokousání hmyzem!

    Pacienti s lupénkou často zaznamenávají nové léze asi za 14 dní poté, co se poranili. Používejte repelenty, ovšem pouze ty s nízkou koncentrací DEET, což je aktivní součást většiny těchto přípravků. Abyste se hmyzu vyhnuli i doma, můžete využít citronelové svíčky.

    5. Chlaďte se!

    Pocení může dráždit kůži, zejména jsou-li ložiska psoriázy v obličeji nebo ve kštici. Pokud se tedy zpotíte, šetrně pot odstraňte čistou žínkou namočenou v chladné vodě nebo použijte čistý neparfémovaný ubrousek.

    6. Relaxujte!

    Jak je vám jistě známo, lupénka se zhoršuje při stresu. Tím, že zůstanete v klidu, se vyhnete nepříjemnému svědění a užijete si krásné roční období.

    (pes)

    Zdroj: www.skincarephysicians.com/

    Hodnocení článku:
    (2849 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Brzy se z oblohy posype sníh a teplota bude mrazivá. To může u řady jedinců způsobit nepříjemně suchou kůži a její pálení. Obtíže častěji vnímají lidé s ekzémem nebo lupénkou. Jak v zimním období udržet problematickou pokožku klidnou a bez výrazných projevů zánětu a nezkazit si vánoční svátky?
13. 12. 2019 Psoriáza
Nepleťte si lupus s lupénkou

Nepleťte si lupus s lupénkou

Lupus a lupénka. Pro někoho možná dvě stejná nebo velmi podobná slova, ovšem nemoci, které se za nimi skrývají, jsou ve svém průběhu velmi odlišné. A protože o lupénce je na těchto stránkách informací dostatek, pojďme se podrobněji podívat na to, jak náš život může ovlivnit právě onemocnění zvané lupus.
4. 11. 2009 Psoriáza
Porazte lupénku, zvítězíte i nad depresí!

Porazte lupénku, zvítězíte i nad depresí!

Lidé s lupénkou jsou oproti ostatní populaci až dvakrát více ohroženi rozvojem deprese. Vinu na tom mohou nést jednak biologické pochody, které psoriázu spouštějí, ale také častá společenská izolace těchto osob. Jak se tedy těžké skleslosti a „nenáladě“ bránit?
3. 9. 2015 Psoriáza
Pomozte svému dítěti vyrovnat se s lupénkou

Pomozte svému dítěti vyrovnat se s lupénkou

Stejně jako dospělí, tak i děti s kožním postižením potřebují většinou čas na to, aby se se svojí diagnózou vyrovnali. Záleží pak zejména na rodičích.
14. 9. 2009 Psoriáza
Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Spojitost nástupu zhoubného bujení a psoriázy zkoumají odborníci už dlouho. Nové poznatky naznačují, že jistý vztah mezi těmito onemocněními zřejmě existuje – ovšem jen v některých případech.
31. 5. 2017 Psoriáza
Inzerce: