Novinky - revmatoidní artritida

Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Revmatické onemocnění se nevyhnulo ani velmi slavným francouzským malířům – impresionistům. Touto nemocí trpěli Édouard Manet a Pierre-Auguste Renoir.

Revmatická onemocnění jsou známa už od pradávna. Archeologové na vykopávkách rozeznávají známky poškození kostních struktur zánětlivým onemocněním a tyto nálezy se datují i mnoho tisíc let před naším letopočtem.

Impresionismus jako malířský směr vznikl koncem 19. století jako reakce na ateliérovou malbu. Cílem bylo malovat v přírodě a pokusit se zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle stejně jako okamžik duševního rozpoložení. Dnes se nám to může zdát samozřejmé, v této době to bylo ale naprosté novum.

Pojem impresionismus je odvozen od obrazu Clauda Moneta Impression (Imprese, Východ slunce). Poprvé tento pojem použil kritik Louis Leroy. S lichotkami ale neměl nic společného. Měla to být kritika obrazu, který považoval za nedokončený.

Revmatem trpěl malíř Manet

Édouard Manet, francouzský malíř-impresionista, který maloval hlavně krajiny a přírodní scenerie, pocházel z vlivné rodiny. Jeho strýc s ním od malička navštěvoval galerie a výstavy obrazů. Také to byl on, kdo rozpoznal velký talent malého Édouarda a přihlásil ho do hodin kreslení.

Revmatikem v padesáti

Manet tvořil poněkud odlišně a odvážně, a proto nebyl tehdejšími kritiky nikdy příliš pochopen. Dnes ovšem jeho plátna považujeme za velmi zdařilá a slavná, třeba známá díla Piják absintu nebo Snídaně v trávě.

V necelých padesáti letech ho začaly trápit revmatické záchvaty. Nemoc rychle postupovala a měl čím dál tím větší problémy s většími plátny. V tuto dobu vzniká množství drobnějších zátiší a akvarelů.

Renoir hlavně portrétoval

Pierre-Auguste Renoir je označován za „mistra impresionismu“. Na rozdíl od ostatních malířů dával Renoir přednost portrétům osob před přírodními motivy. Maloval především obrazy z každodenního života. Tak vznikla díla jako Houpačka. Na veřejné výstavě měl poprvé úspěch v roce 1873.

Od plátna na invalidní vozík

Zhoršující se revmatické onemocnění znemožnilo Renoirovi na přelomu století další uměleckou tvorbu. Byl připoután k vozíku, jezdil často za teplem na jih Francie, ale ruce mu postupně vypovídaly službu. Aby mohl malovat, museli mu přivazovat štětce k prstům. Přesto se umělecké tvorby úplně nevzdal. Zkoušel se věnovat raději sochařství. Na sklonku svého života v roce 1919 navštívil naposledy Louvre, aby spatřil svá díla viset vedle starých mistrů.

Tito francouzští impresionisté tvořili a malovali i přesto, že je omezovala revmatická nemoc – dnes známá pod pojmenováním revmatoidní artritida. Díky jejich houževnatosti, píli a ochotě podstupovat bolesti pro tvorbu si můžeme s radostí a obdivem prohlížet jejich díla dodnes.

(jnl)

Zdroj: cs.wikipedia.org
Dějiny umění 8, Jose Pijoan

Hodnocení článku:
(4599 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.
16. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Artritida je pojem popisující zánět kloubu, většinou bolestivý. Avšak existují různé typy artritid, mezi které patří i ta revmatoidní. Jak ji však poznat? Dobrat se k této diagnóze nebývá snadným ani rychlým procesem.
16. 8. 2016 Revmatoidní artritida
Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...
28. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
8. 6. 2015 Revmatoidní artritida
Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Revmatoidní artritida je nepříjemné zánětlivé onemocnění kloubů, které se bez vhodné léčby zhoršuje. Nejúčinnější, ale ne všemocnou terapií jsou bezesporu léky. Existuje však i řada nefarmakologických postupů. Nejefektivnějším krokem ovšem bývá kombinace obojího.
28. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: