Novinky - psoriáza

Snížit rizika spojená s cílenou léčbou může i sám pacient

Snížit rizika spojená s cílenou léčbou může i sám pacient

Ačkoliv je biologická léčba vysoce účinná a představuje obrovský medicínský pokrok v terapii nejen revmatologických onemocnění, i ona s sebou přináší jistá rizika. Některá však může eliminovat sám pacient.

Ačkoliv je biologická léčba vysoce účinná a představuje obrovský medicínský pokrok v terapii nejen revmatologických onemocnění, i ona s sebou přináší jistá rizika. Některá však může eliminovat sám pacient. Na co je tedy třeba dávat si při cílené léčbě pozor?

Nebezpečí na talíři

Vzhledem k tomu, že biologická léčba revmatologických onemocnění ovlivňuje imunitní systém, organismus je vystaven zvýšenému riziku infekce – například mikroorganismy pocházejícími z jídla. Toto nebezpečí lze samozřejmě do jisté míry omezit, třeba tak, že se pacient vyhne určitým druhům potravin. Jsou to především: 

  • nepasterizované mléko,
  • syrová vajíčka nebo pokrmy připravené z nich (například majonéza),
  • syrové maso,
  • sýry s plísní.

Při přípravě pokrmů také dbejte na zvýšenou hygienu. Ovoce a zeleninu vždy pečlivě omyjte a nepodceňujte délku a doporučenou teplotu při vaření, a to zejména u masa.

Pozor na očkování

Při aplikaci biologické léčby se nedoporučuje očkování živými vakcínami, jako je tomu například u žluté zimnice. Na druhou stranu v některých případech může být takové očkování nezbytné. Očkující lékař však musí o tom, že jste „cíleně“ léčeni, vědět a zvážit přínos a riziko plánované vakcinace.

Alkohol jen někdy

Co se týče samotné biologické léčby, konkrétně terapie takzvanými antiTNF preparáty, konzumace alkoholu přímo zakázána není. Avšak pokud užíváte tento typ cílené léčby v kombinaci s metotrexátem, popíjení se raději vyhněte. Pokud byste si totiž dopřáli více než několik málo skleniček týdně, riskovali byste postižení jater.

Těhotenství raději plánovaně

Odborníci doposud nedisponují dostatečným množstvím informací, které by osvětlily vliv užívání antiTNF biologické léčby na nenarozené dítě a stejně tak na kojení. Proto je během terapie doporučováno užívání antikoncepce, a to dokonce ještě další 3 měsíce po jejím ukončení. Těhotenství při aplikaci cílené léčby obecně musí být vždy plánované a ideální je ho předem konzultovat s lékaři.

(veri)

Zdroj: www.arthritisresearchuk.org

Hodnocení článku:
(2190 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

I s lupénkou můžete být hvězdou večera

I s lupénkou můžete být hvězdou večera

Ať už vyrážíte na ples, svatbu, či večírek, určitě se chcete cítit krásná a sexy. Nevzhledně vyhlížející defekty na kůži však přitahují spíše obtěžující pohledy. Nezoufejte, i pro ženy trpící lupénkou existují kosmetické přípravky, kterými lze onemocnění alespoň částečně zakrýt.
3. 3. 2014 Psoriáza
Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...
1. 3. 2010 Psoriáza
Inzerce: