Novinky - psoriáza

Snížit rizika spojená s cílenou léčbou může i sám pacient

Snížit rizika spojená s cílenou léčbou může i sám pacient

Ačkoliv je biologická léčba vysoce účinná a představuje obrovský medicínský pokrok v terapii nejen revmatologických onemocnění, i ona s sebou přináší jistá rizika. Některá však může eliminovat sám pacient.

Ačkoliv je biologická léčba vysoce účinná a představuje obrovský medicínský pokrok v terapii nejen revmatologických onemocnění, i ona s sebou přináší jistá rizika. Některá však může eliminovat sám pacient. Na co je tedy třeba dávat si při cílené léčbě pozor?

Nebezpečí na talíři

Vzhledem k tomu, že biologická léčba revmatologických onemocnění ovlivňuje imunitní systém, organismus je vystaven zvýšenému riziku infekce – například mikroorganismy pocházejícími z jídla. Toto nebezpečí lze samozřejmě do jisté míry omezit, třeba tak, že se pacient vyhne určitým druhům potravin. Jsou to především: 

  • nepasterizované mléko,
  • syrová vajíčka nebo pokrmy připravené z nich (například majonéza),
  • syrové maso,
  • sýry s plísní.

Při přípravě pokrmů také dbejte na zvýšenou hygienu. Ovoce a zeleninu vždy pečlivě omyjte a nepodceňujte délku a doporučenou teplotu při vaření, a to zejména u masa.

Pozor na očkování

Při aplikaci biologické léčby se nedoporučuje očkování živými vakcínami, jako je tomu například u žluté zimnice. Na druhou stranu v některých případech může být takové očkování nezbytné. Očkující lékař však musí o tom, že jste „cíleně“ léčeni, vědět a zvážit přínos a riziko plánované vakcinace.

Alkohol jen někdy

Co se týče samotné biologické léčby, konkrétně terapie takzvanými antiTNF preparáty, konzumace alkoholu přímo zakázána není. Avšak pokud užíváte tento typ cílené léčby v kombinaci s metotrexátem, popíjení se raději vyhněte. Pokud byste si totiž dopřáli více než několik málo skleniček týdně, riskovali byste postižení jater.

Těhotenství raději plánovaně

Odborníci doposud nedisponují dostatečným množstvím informací, které by osvětlily vliv užívání antiTNF biologické léčby na nenarozené dítě a stejně tak na kojení. Proto je během terapie doporučováno užívání antikoncepce, a to dokonce ještě další 3 měsíce po jejím ukončení. Těhotenství při aplikaci cílené léčby obecně musí být vždy plánované a ideální je ho předem konzultovat s lékaři.

(veri)

Zdroj: www.arthritisresearchuk.org

Hodnocení článku:
(2584 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Chutná vám kozí mléko? Pomáhá i proti lupénce

Chutná vám kozí mléko? Pomáhá i proti lupénce

Lupénka je obtěžující onemocnění postihující kůži, pokožku hlavy a nehty. Někdy se nemoc projeví i na kloubech. Co ji spouští, lékaři bohužel stále přesně nevědí. Trochu jasněji je v otázce, zda psoriáza souvisí s pitím kravského nebo kozího mléka.
16. 1. 2017 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Počínající lupénku mohou prozradit nehty!

Počínající lupénku mohou prozradit nehty!

Trpíte-li lupénkou, je pro vás i lékaře velmi důležité vědět, o jakou formu se jedná. Jen díky přesné diagnóze totiž může být stanovena účinná léčba. Prozradíme, kde všude se může psoriáza vyskytnout.
28. 3. 2016 Psoriáza
Lupénka má ráda letní slunce II.

Lupénka má ráda letní slunce II.

Máte psoriázu? Pak se na léto připravujte postupně po celý rok. Jak? Postupně zvyšujte dávky slunečního záření. Každý den přidejte pět minut a nikdy nebuďte na slunci déle než půl hodiny bez použití opalovacích krémů. Pokud jedete na dovolenou, zapomeňte na stres a maximalizujte výhody dovolené.
23. 5. 2010 Psoriáza
Inzerce: