Novinky - psoriáza

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.

Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.

Plísně, viry, bakterie

Významnými spouštěči nejen lupénky, ale i dalších autoimunitních onemocnění jsou infekce. Mezi hlavní vyvolavatele se řadí Candida albicans (moučnivka), HIV, kožní stafylokoková infekce, streptokoková angína nebo virové onemocnění dýchacích cest. Projevy lupénky se objeví typicky několik týdnů po proběhlé infekci. Léčba infekcí může projevy lupénky zmírnit, nebo dokonce odstranit.

S léky opatrně

Také užívání některých léků může být příčinou znovuvzplanutí lupénky. Mezi léky, které mají tyto nežádoucí účinky, patří např. antimalarika, beta-blokátory, kortikosteroidy nebo některé nesteroidní léky. Také lithium, které se užívá k léčbě některých psychiatrických onemocnění, může lupénku spustit. Proto je jistě na místě, aby lidé, u kterých se lupénka v rodině vyskytuje, informovali svého lékaře, jenž se tak vyvaruje předepsání některého z těchto léků a uchrání pacienta před možným rizikem.

Stres je velký nepřítel

Stres je další nepochybně velmi významný spouštěč lupénky. To potvrzuje skutečnost, že velké množství těchto nemocných datuje první kožní projevy lupénky do období, které navazovalo na stresující událost. K rizikovým faktorům patří také poranění kůže, jehož příčiny mohou být prakticky jakékoliv, ať už jsou to popáleniny, odřeniny, záněty, či jakékoliv jiné porušení kožního krytu.

Chladné zimní počasí, hormony, kouření, pití tvrdého alkoholu, to jsou jen některé z mnoha dalších faktorů, které mohou vyvolat projevy lupénky. Přestože je lupénka dosud nevyléčitelné onemocnění, budiž útěchou, že alespoň díky znalostem vyvolávajících faktorů je možné novým vzplanutím alespoň částečně předcházet.

(pad)

Zdroj:

Další doporučené články

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná.
3. 4. 2012 Psoriáza
Tipy, jak lupénce nedat v zimě šanci

Tipy, jak lupénce nedat v zimě šanci

Některým pacientům s psoriázou přináší podzim a zima, kromě zkracujících se dnů a příslibu sněhu, i zhoršení stavu pleti. Není nutné propadat zoufalství. Přinášíme odpovědi na 5 nejčastějších otázek týkajících se péče o pleť s lupénkou v zimě včetně tipů, jak o pokožku v nadcházejících chladných měsících nejlépe pečovat.
14. 12. 2015 Psoriáza
Inzerce: