Novinky - psoriáza

Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Dnešní uspěchaný svět přímo překypuje stresem. Honička v práci či boj s chronickým onemocněním rozhodně na psychické pohodě nepřidají. Duševní rozpoložení sice na první pohled s lupénkou vůbec nesouvisí, opak je však pravdou. Víte, jak ulevit své poškozené kůži?

Dnešní uspěchaný svět přímo překypuje stresem. Honička v práci či boj s chronickým onemocněním rozhodně na psychické pohodě nepřidají. Duševní rozpoložení sice na první pohled s lupénkou vůbec nesouvisí, opak je však pravdou. Víte, jak ulevit své poškozené kůži?

1. Přerušte začarovaný kruh starostí

Stres může způsobit vzplanutí lupénky, což vede často ke vzniku dalšího napětí. Prohlubující se bludný kruh vede k postupnému zhoršování zdravotního stavu nemocného. Jeden ze způsobů, jak se z toho vymanit, je začít spolupracovat se svým kožním lékařem. Lupénka se v současnosti bohužel nedá vyléčit, na druhou stranu existuje velké spektrum léků, které onemocnění spolehlivě dostanou pod kontrolu. Když udržíte na uzdě ataky nemoci, dokážete účinně bojovat i s napětím.

2. Udělejte si čas na tělesné cvičení

Pohyb ulevuje tělu i duši. Dochází k uvolňování endorfinů, hormonů dobré nálady, do krevního oběhu. Získání fyzické zdatnosti sice nemusí vést ke zmírnění projevů onemocnění, ale rozhodně se budete cítit lépe. Mnoho nemocných si pravidelné cvičení pochvaluje. Zvládají díky němu lépe každodenní stres a cítí, že mají věci pod kontrolou. A vůbec nezáleží na tom, jaký sport budete provozovat. Důležité je, aby vás bavil a vydrželi jste u něj dlouhou dobu.

3. Vybudujte si pevné zázemí

Člověk je společenský tvor, který se čas od času chce svěřit se svými problémy a obtížemi. I jedinci trpící lupénkou potřebují podporu svého okolí. Čím pevnější je jejich zázemí, tím větší mají sílu pro boj s každodenním stresem. Sdělte své obavy rodině, známým nebo můžete zkusit vyhledat další nemocné na internetových fórech a podělit se s nimi o své zkušenosti s touto chorobou.

4. Obměňte šatník

Přiléhavé oblečení vyrobené zejména ze syntetických materiálů může třít pokožku a dráždit ji. Následné vzplanutí lupénky duševní pohodě pochopitelně nepřidá. Noste proto raději volné oblečení z bavlny nebo jiných přírodních vláken. Pokud se cítíte nesví z každodenních obtěžujících pohledů, podívejte se po módních trendech, které vám budou slušet a zároveň zakryjí poškozenou kůži.

5. Věnujte se meditaci

Jóga nebo meditace pomáhá jedincům trpícím lupénkou s odbouráváním stresu. S tímto zjištěním přišli ve svém výzkumu američtí vědci. Dvacet minut rozjímaní denně stačí k tomu, abyste úspěšně snížili hladinu každodenního napětí.

6. Ponořte se 

Vana plná příjemně teplé vody zahřeje tělo a povzbudí mysl. S odbouráním stresu ještě více pomůže, pokud si do vany přidáte sůl z mrtvého moře či olivový olej. Dávejte si však pozor na teplotu vody a délku koupele. Příliš horká voda může pokožku podráždit a namáčení se po dobu delší než 15 minut kůži nadměrně vysušuje. Jakmile skončíte s osvěžující koupelí, natřete se zvláčňujícím krémem.

7. Identifikujte původce stresu

Pro někoho je největším stresorem přísný nadřízený, pro jiného zase zlobivý potomek. Když nevíte, co způsobuje ve vašem životě napětí, nemůžete proti němu bojovat. Sestavte si seznam všech původců stresu a s pomocí lékaře nebo rodiny vymyslete plán, jak s nimi zatočit.

8. Najděte si čas na zábavu

Radost a pocit pohody neodmyslitelně patří k úspěšnému zvládnutí chronické choroby. I když jedinci trpící závažným onemocněním nemívají mnoho důvodů k radosti, měli by si alespoň jednou týdně najít čas na jakýkoliv druh zábavy. Ať už se jedná o procházku se psem, návštěvu kina, nebo rodinný výlet, pravidelný odpočinek výrazně pomáhá se zvládáním stresu.

(holi)

Zdroj: www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(3639 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Nepleťte si lupus s lupénkou

Nepleťte si lupus s lupénkou

Lupus a lupénka. Pro někoho možná dvě stejná nebo velmi podobná slova, ovšem nemoci, které se za nimi skrývají, jsou ve svém průběhu velmi odlišné. A protože o lupénce je na těchto stránkách informací dostatek, pojďme se podrobněji podívat na to, jak náš život může ovlivnit právě onemocnění zvané lupus.
4. 11. 2009 Psoriáza
Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
6. 10. 2020 Psoriáza
Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Zřejmě žádný pacient s lupénkou není rád, pokud má ložiska psoriázy umístěna na dobře viditelných místech, zvláště na obličeji. To ale neznamená, že s těmi ukrytými je méně starostí. Možná je to právě naopak.
1. 10. 2020 Psoriáza
Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.
11. 7. 2010 Psoriáza
Inzerce: