Novinky - psoriáza

Tipy, jak lupénce nedat v zimě šanci

Tipy, jak lupénce nedat v zimě šanci

Některým pacientům s psoriázou přináší podzim a zima, kromě zkracujících se dnů a příslibu sněhu, i zhoršení stavu pleti. Není nutné propadat zoufalství. Přinášíme odpovědi na 5 nejčastějších otázek týkajících se péče o pleť s lupénkou v zimě včetně tipů, jak o pokožku v nadcházejících chladných měsících nejlépe pečovat.

1. Proč se příznaky psoriázy v zimě zhoršují?

Na jaře a v létě dopadá na naši pokožku sluneční záření, které má na průběh lupénky blahodárný vliv. V zimě nejenže zkracujeme pobyt venku, ale pokud už vyrazíme na procházku, jsme obvykle až po nos zachumlaní v teplém oblečení. Slunečních paprsků k nám tak dorazí jen naprosté minimum. Vzduch v zimě je navíc velmi suchý. Jak tuto situaci řešit? Poraďte se se svým lékařem a vyrazte na fototerapii. Tato metoda využívá léčebného působení ultrafialového záření, které tlumí nadměrné dělení buněk kůže, takže se pokožka tolik neolupuje.

2. V chladných dnech mám větší chuť k jídlu. Může to ovlivnit stav mé pleti?

V současné době probíhá výzkum, který zkoumá vliv potravy na psoriázu. Zatím se však žádná souvislost mezi jídlem a lupénkou nepředpokládá. Pokud přesto máte pocit, že některé potraviny vaše obtíže zhoršují, poraďte se s lékařem a případně tyto složky ze svého jídelníčku vyřaďte. Jiná situace je u alkoholu, který obzvlášť v kombinaci s kouřením skutečně zvyšuje riziko vzniku zánětlivých puchýřků na dlaních a ploskách nohou.

3. Mám chřipku. Proč se mi zhoršila pokožka?

Ačkoliv vědci stále nevědí, co je přesnou příčinou vzniku lupénky, předpokládá se významný vliv imunitního systému. Cokoliv, co vychýlí imunitu z rovnováhy, i když se jedná jen o obyčejnou chřipku, tedy může rapidně zhoršit projevy psoriázy. Zejména streptokokové infekce bývají dávány do souvislosti se závažnějším průběhem lupénky, který je charakteristický vznikem kapkovitých puchýřků na břiše, zádech, pažích a nohách. Zkuste proto předcházet onemocněním dýchacího systému vyváženou stravou, dostatečným příjmem vitamínů, otužováním a pravidelným cvičením.

4. Je tedy vhodné nechat se proti chřipce očkovat?

Vzhledem k tomu, že tato choroba může znamenat zhoršení lupénky, je to rozhodně dobrý nápad. Samotná vakcína by vám nijak ublížit neměla. Jedinou nevýhodou je, že se každý rok musíte nechat přeočkovat, proto si nezapomeňte vždy včas zajít k lékaři.

5. Zdá se mi, že se psoriáza zhorší vždy během delšího volna nebo před ním. Proč to tak je?

Přestože se to může zdát paradoxní, předvánoční čas a prázdniny mnoho lidí velmi stresují. Zkuste se nad všeobecný shon povznést a myslete hlavně na hezké chvíle strávené s rodinou. Zajděte společně na procházku nebo se uvolněte meditací. Uvidíte, že se vaše pleť zlepší. 

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3970 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Brzy se z oblohy posype sníh a teplota bude mrazivá. To může u řady jedinců způsobit nepříjemně suchou kůži a její pálení. Obtíže častěji vnímají lidé s ekzémem nebo lupénkou. Jak v zimním období udržet problematickou pokožku klidnou a bez výrazných projevů zánětu a nezkazit si vánoční svátky?
13. 12. 2019 Psoriáza
Lupénka má ráda letní slunce I.

Lupénka má ráda letní slunce I.

Léto se rychle blíží a s ním i doba dovolených. A i když obvykle lidé léto milují, pro psoriatiky představuje těžké dilema – nechat pokožku zakrytou, nebo ji odhalit? Slunce má na lupénku bezesporu příznivý vliv, ale je nutné dodržovat určitá opatření. Jedině tak si můžete léto vychutnat naplno.
31. 5. 2010 Psoriáza
Lupénka má ráda letní slunce II.

Lupénka má ráda letní slunce II.

Máte psoriázu? Pak se na léto připravujte postupně po celý rok. Jak? Postupně zvyšujte dávky slunečního záření. Každý den přidejte pět minut a nikdy nebuďte na slunci déle než půl hodiny bez použití opalovacích krémů. Pokud jedete na dovolenou, zapomeňte na stres a maximalizujte výhody dovolené.
23. 5. 2010 Psoriáza
Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.
20. 8. 2013 Psoriáza
Životní pohodu lze nalézt navzdory vleklé nemoci

Životní pohodu lze nalézt navzdory vleklé nemoci

Lupénka může člověka přimět k zamyšlení nad sebou samým a také nad tím, jak si poradí s reakcemi okolí. Může to vypadat jako takřka nepřekonatelný úkol a nástup deprese je pak běžnou reakcí. Přesto, že lupénka je nepříjemná, nemusí ovládat vaše emoce...
6. 6. 2010 Psoriáza
Inzerce: