Novinky - revmatoidní artritida

Trápí vaše dítě revma? Nepodceňujte výživu ani pohyb!

Trápí vaše dítě revma? Nepodceňujte výživu ani pohyb!

Vyvážená strava a vhodný pohyb jsou důležité pro všechny děti. U těch, které trpí juvenilní idiopatickou artritidou a dalšími chronickými nemocemi, to ale platí dvojnásob.

Snížená chuť k jídlu a únava

Není žádným překvapením, že tak náročné chronické onemocnění jako juvenilní idiopatická artritida (JIA) bývá u dětí příčinou zvýšené únavy a nechutenství. Pak může být problémem, aby se jim dostalo dostatečného množství živin, energie, vitamínů i minerálů. Co s tím?

  • Pokud potomek odmítá jíst, snažte se mu vyjít vstříc a připravujte mu pokrmy, které má rád.
  • Zároveň by ale jeho strava měla být pestrá a neměla by chybět zelenina, ovoce, mléčné výrobky, rybí a drůbeží maso a luštěniny.
  • Sestavit pro dítě jídelníček může pomoci i specialista, tzv. nutriční terapeut – ten případně doporučí také vhodné potravinové doplňky (vitamíny, minerály či přípravky tekuté výživy).

Vedlejší účinky léků

  • Některé děti přibudou na váze vlivem vedlejších účinků léků, především kortikoidů. Typické je uložení tuku na bříšku a na šíji a také kulatý měsícovitý obličej.
  • Někdy se musí užívat kortikoidy dlouhodobě, dávka ale může být v klidovém období snížena.
  • Pokud váš potomek přibral po lécích, je řešením vyvážená dieta s dostatkem tzv. pomalých sacharidů.
  • V některých případech je potřeba kontrolovat hladinu cukru v krvi, aby se neobjevila cukrovka způsobená léky.
  • Prostředky proti bolesti a zánětu zase mohou vést k bolestem žaludku a k poruchám trávení – s dávkováním je nutné mít se na pozoru a současně podávat i léky chránící žaludeční sliznici.
  • Vždy je ale důležité, aby dítě dodržovalo léčebný plán, protože po dosažení klidové fáze mohou být dávky léků sníženy. Zeslabení dávek analgetik i kortikosteroidů je také možné při nasazení biologické léčby.

Pozor na nicnedělání!

Omezení pohyblivosti, únava a bolesti kloubů některé děti odradí od jakéhokoliv pohybu. Přitom právě přiměřená fyzická aktivita může pomoci – nejenže udrží tělo malého pacienta v pohybu a zabrání ztuhlosti kloubů, ale je i vhodnou prevencí nadváhy. Vyberte proto dítěti pohyb, který jej bude bavit, ale zároveň při něm nebude docházet k velkým otřesům a namáhání kloubů. Vhodné je plavání, chůze nebo cyklistika.

(hak)

Zdroj: www.healthcentral.com

Hodnocení článku:
(2355 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.
6. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát je jedno z léčiv s nedobrou pověstí. Přitom je to důležitý přípravek pomáhající při řadě chorob. Pro koho a kdy je tedy vhodný a jak řešit případné nežádoucí účinky?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: